Vlakové lístky po Európe zdarma pre všetkých osemnásťročných  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Druhé kolo iniciatívy Discover EÚ, v rámci ktorej môžu mladí ľudia požiadať o vlakové lístky zdarma, je otvorené.

Zväčšiť obrázok: Infografika o Interrail 
Infografika o Interrail        
Koľko trvá cesta vlakom medzi európskymi mestami? Kliknite pre zväčšenie 

Pokiaľ máte 18 rokov, ste občanom EÚ a túžite spoznávať európske metropoly, toto je príležitosť presne pre vás.

 

Prvý návrh padol na parlamentnom podujatí pre mladých ľudích, European Youth Event, v roku 2014. Poslanci hlasovali za a vďaka tomu mohlo tento rok až 15 tisíc mladých ľudí, ktorí dovŕšili 18 rokov, cestovať po Európskej Únii zdarma. Ďalších 12 tisíc mladých ľudí sa do tejto iniciatívy, ktorá má názov „Spoznávaj EÚ“, môže zapísať v druhom kole.

 

Iniciatíva „Spoznávaj EÚ“

Záujemcovia sa môžu prihlásiť online, pričom systém bude otvorený na prihlasovanie do 11. decembra 2018 o 12.00. V tomto druhom kole sa sa môžu prihlásiť občania EÚ, ktorí budú mať 31. decembra 18 rokov. Nemusia mať v ten deň narodeniny, stačí, ak budú v ten deň osemnásťroční.

Vycestovať môžu od 1 do 30 dní a to do minimálne jednej cudzej krajiny. Akcia sa týka najmä cestovania vlakmi, iné prostriedky, ako napríklad autobus, či trajekt budú hradené v špeciálnych prípadoch, aby sa zaručila čo najväčšia dostupnosť. Ak nebude dostupná iná možnosť, tak budú môcť využiť aj leteckú prepravu. Účastníci so zníženou pohyblivosťou a/alebo špeciálnymi potrebami si môžu nárokovať na ďalšiu podporu (napr. na hradenie nákladov na sprievodnú osobu alebo psa pre zrakovo postihnutých účastníkov).

 

Podrobnejšie informácie nájdete na Európskom portáli pre mládež.

 

Podpora z Európskeho parlamentu

 

Európsky parlament bol silným obhajcom myšlienky vlakových cestovných lístkov zdarma pre 18-ročných Európanov a odhlasoval tri uznesenia podporujúce túto iniciatívu.

 

Europoslanci sa domnievajú, že mladým ľuďom umožní spoznávať európsku rozmanitosť, lepšie pochopiť jeden druhého a dozvedieť sa viac o Európe. Očakávajú, že povzbudzovanie mladých občanov EÚ k cestovaniu v EÚ a stretnutia s ľuďmi z iných krajín podporí európsku identitu a posilní spoločné hodnoty EÚ.