Vlakové lístky po Európe zdarma pre všetkých osemnásťročných  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Mladí Európania môžu od 12. júna požiadať o vlakové cestovné lístky zdarma. Umožňuje im to iniciatíva Discover EU, ktorú podporuje aj Európsky parlament.

Zväčšiť obrázok: Infografika o Interrail 
Infografika o Interrail        
Koľko trvá cesta vlakom medzi európskymi mestami? Kliknite pre zväčšenie 

Pokiaľ máte 18 rokov, ste občanom EÚ a túžite spoznávať európske metropoly, toto je príležitosť presne pre vás.

 

Prvý návrh padol na parlamentnom podujatí pre mladých ľudích, European Youth Event, v roku 2014. Poslanci hlasovali za a vďaka tomu môže tento rok 20 až 30 tisíc mladých ľudí, ktorí dovŕšia 18 rokov, cestovať po Európskej Únii zdarma. Ďalší mladí ľudia budú môcť ťažiť z tejto iniciatívy, ktorá má názov „Spoznávaj EÚ“, neskôr.

 

Iniciatíva „Spoznávaj EÚ“

 

Až 15 000 mladých ľudí bude mať príležitosť precestovať Európu zdarma už toto leto od 9. júla do 30. septembra. Záujemcovia sa môžu prihlásiť online, pričom systém bude otvorený na prihlasovanie od 12. júna od 12.00  do 26. júna do 12.00. V prvom kole sa sa môžu prihlásiť iba občania EÚ, ktorí budú mať 1. júla 18 rokov. Ďalšie kolo prihlášok bude spustené neskôr počas tohto roka.

Vycestovať môžu maximálne na 30 dní a to do štyroch rôznych krajín. Akcia sa týka najmä cestovania vlakmi, iné prostriedky, ako napríklad autobus, či trajekt budú hradené v špeciálnych prípadoch, aby sa zaručila čo najväčšia dostupnosť. Ak nebude dostupná iná možnosť, tak budú môcť využiť aj leteckú prepravu. Účastníci so zníženou pohyblivosťou a/alebo špeciálnymi potrebami si môžu nárokovať na ďalšiu podporu (napr. na hradenie nákladov na sprievodnú osobu alebo psa pre zrakovo postihnutých účastníkov).

 

Podrobnejšie informácie nájdete na Európskom portáli pre mládež.

 

Podpora z Európskeho parlamentu

 

Európsky parlament bol silným obhajcom myšlienky vlakových cestovných lístkov zdarma pre 18-ročných Európanov a odhlasoval tri uznesenia podporujúce túto iniciatívu.

 

Europoslanci sa domnievajú, že mladým ľuďom umožní spoznávať európsku rozmanitosť, lepšie pochopiť jeden druhého a dozvedieť sa viac o Európe. Očakávajú, že povzbudzovanie mladých občanov EÚ k cestovaniu v EÚ a stretnutia s ľuďmi z iných krajín podporí európsku identitu a posilní spoločné hodnoty EÚ.