Vlakové lístky po Európe zdarma pre všetkých osemnásťročných  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

EÚ otvára ďalšie kolo iniciatívy Discover EÚ, v rámci ktorej môžu mladí ľudia požiadať o vlakové lístky zdarma.

Zväčšiť obrázok: Infografika o Interrail 
Infografika o Interrail        
Koľko trvá cesta vlakom medzi európskymi mestami? Kliknite pre zväčšenie 

Pokiaľ máte 18 rokov, ste občanom EÚ a túžite spoznávať európske metropoly, toto je príležitosť presne pre vás.

Prvý návrh padol na parlamentnom podujatí pre mladých ľudích, European Youth Event, v roku 2014. Poslanci ho neskôr odobrili v plenárnom hlasovaní. V roku 2018 v rámci tohto programu cestovalo zdarma po celej Únii až 30 tisíc mladých ľudí, ktorí dovŕšili 18 rokov. V ďalšom, kole, ktoré sa otvára 2. mája, sa očakáva okolo 20 tisíc prihlášok.

 

Iniciatíva „Spoznávaj EÚ“

Záujemcovia sa môžu prihlásiť online, pričom systém bude otvorený na prihlasovanie od 2. mája napoludnie do 16. mája napoludnie. V tomto kole sa sa môžu prihlásiť občania EÚ, ktorí sa narodili medzi 2. júlom 2000 a 1. júlom 2001.

Vycestovať môžu of 1. augusta 2019 do 31. januára 2020 na 1 až 30 dní a to do minimálne jednej cudzej krajiny. Akcia sa týka najmä cestovania vlakmi, iné prostriedky, ako napríklad autobus, či trajekt budú hradené v špeciálnych prípadoch, aby sa zaručila čo najväčšia dostupnosť. Ak nebude dostupná iná možnosť, tak budú môcť využiť aj leteckú prepravu. Účastníci so zníženou pohyblivosťou a/alebo špeciálnymi potrebami si môžu nárokovať na ďalšiu podporu (napr. na hradenie nákladov na sprievodnú osobu alebo psa pre zrakovo postihnutých účastníkov).

V roku 2018 takto po Európe cestovalo 20 tisíc mladých, 212 z nich boli Slováci. 

Podrobnejšie informácie nájdete na Európskom portáli pre mládež.

 

Podpora z Európskeho parlamentu

 

Európsky parlament bol silným obhajcom myšlienky vlakových cestovných lístkov zdarma pre 18-ročných Európanov a odhlasoval tri uznesenia podporujúce túto iniciatívu.

 

Europoslanci sa domnievajú, že mladým ľuďom umožní spoznávať európsku rozmanitosť, lepšie pochopiť jeden druhého a dozvedieť sa viac o Európe. Očakávajú, že povzbudzovanie mladých občanov EÚ k cestovaniu v EÚ a stretnutia s ľuďmi z iných krajín podporí európsku identitu a posilní spoločné hodnoty EÚ.