Homofóbia v EÚ: situácia sa mení k lepšiemu  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Práva homosexuálov v jednotlivých členských krajinách EÚ.  

Medzinárodný deň boja proti homofóbii si pripomíname každoročne 17. mája. Témou tohto roku je "boj proti homofóbii a transfóbii vo vzdelávaní a prostredníctvom vzdelávania". Európsky parlament je v tejto oblasti veľmi aktívny. Ako sú na tom jednotlivé členské štáty EÚ? Ktoré z nich chránia homosexuálov proti trestným činom s homofóbnym podtextom? Ktoré umožňujú sobáše, civilné zväzky alebo adopciu pre páry rovnakého pohlavia?

V reakcii na vlnu samovrážd mladých študentov, ktorí boli kvôli svojej sexuálnej orientácii šikanovaní na školách, uverejnil americký novinár Dan Savage spolu so svojim partnerom video na YouTube. Nieslo povzbudivý odkaz pre mladých ľudí vystavovaných šikanovaniu. Nasledovali ich tisícky ďalších ľudí, ktorí natočili podobné posolstvá.


Parlamentná Medziskupina pre práva lesbičiek, gejov, bisexuálov a transsexuálov tento rok vytvorila ku Dňu boja proti homofóbii video, v ktorom europoslanci spoločne s komisármi odkazujú: situácia sa "mení k lepšiemu".   


Kliknite na odkaz vpravo a pozrite si toto video. V našej infografike vám prinášame informácie  o tom, ako EÚ rešpektuje práva homosexuálov.