Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

10 zaujímavostí, ktoré priniesol februárový Štrasburg

Ďalšie tlačové správy Článok - Inštitúcie17-02-2012 - 08:01
 
Príprava na otvorenie zasadnutia   Príprava na otvorenie zasadnutia

Európske dlhopisy, pomoc Európanom v núdzi, obchodná dohoda s Marokom, prevody v eurách či prístup nevidiacich ku knihám boli niektoré z tém prejednávaných poslancami počas februárovej plenárnej schôdze. Poslanci tiež privítali talianskeho premiéra Maria Montiho a diskutovali o situácii v Sýrii, Rusku a Maďarsku, okrem mnohých ďalších tém.


Posun od rozpočtových škrtov k hospodárskemu rastu by mal byť na programe nadchádzajúceho summitu EÚ, odkázali šéfom vlád europoslanci počas stredajšej rozpravy. Deň predtým diskutovali o eurodlhopisoch a skúmali ročný prieskum rastu Európskej komisie, kedy zdôraznili, že koordinácia hospodárskej politiky si vyžaduje štrukturálne reformy.


V stredu tiež plénum vrelo privítalo talianskeho premiéra Maria Montiho. Ten EP ubezpečil, že jeho vláda je oddaná reformách a fiškálnej konsolidácii: "Fiškálnu disciplínu musí nasledovať posilnenie jednotného trhu vedúceho k silnejšej hospodárskej únii."


Potravinová pomoc pre ľudí v núdzi bude v Európe pokračovať po tom, čo Parlament v stredu odhlasoval jej predĺženie najmenej o ďalšie 2 roky. Na program sa spolieha 18 miliónov najchudobnejších obyvateľov 20 štátov Únie. V pondelok poslanci opätovne vyzvali na presadzovanie schválenej stratégie EÚ na pomoc 3 miliónom bezdomovcov v Únii.


Talianska ľudovecká poslankyňa Cristiana Muscardini a francúzsky poslanec zo skupiny Zelených José Bové predstavili na našich webových stránkach argumenty pre a proti dohode EÚ a Maroka o liberalizácii obchodu v poľnohospodárstve a rybolove, pred rozpravou v pléne a hlasovaním o tejto otázke.


Prevod finančných prostriedkov medzi členskými štátmi a ďalšími európskych krajinami bude rýchlejší a lacnejší vďaka schváleniu dohody, ktorá stavia cezhraničné platby na úroveň tých domácich a to od 2014 v rámci eurozóny a 2016 pre prevody do a zo Švajčiarska, Nórska, Monaka, Islandu a Lichtenštajnska.


Ochrana ľudských životov a práv uprostred neľútostných bojov v Sýrii bola prediskutovaná v pléne EP v stredu. Hlasovalo sa tiež o uznesení k nedávnych decembrovým voľbám v Rusku.


Po rokovaní o situácii v Maďarsku s maďarským premiérom Orbánom na minulom plenárnom zasadnutí v januári, poslanci vo štvrtok hlasovali o uznesení, v ktorom vyjadrili  svoje znepokojenie. To nasleduje po rozhodnutí Komisie začať zrýchlené konanie o porušení práva proti Maďarsku kvôli niektorých ústavným otázkam.


Európsky parlament v stredu hlasoval za zlepšenie vyjednávacej pozície výrobcov mlieka tak, aby za surové mlieko dostávali spravodlivú cenu a mohli sa lepšie pripraviť na koniec mliečnych kvót v roku 2015.  


Poslanci a zástupcovia Európskej komisie prerokovali možnosť právnej povinnosti pre knižné nakladateľstvá dovoliť tlačiť špeciálne upravené kópie pre nevidiacich nimi vydaných kníh.


V úvode schôdze predseda EP Martin Schulz ostro odsúdil hrozbu trestu smrti saudskoarabskému novinárovi Hamzovi Kashgarimu za zverejnenie údajne rúhačských komentárov na sociálnej sieti Twitter. Schulz prisľúbil, že urobí všetko pre to, aby k vykonaniu trestu nedošlo.

Odkaz : 20120210STO37776
Aktualizované: ( 17-02-2012 - 13:34)