Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Čím sa bude Parlament zaoberať v roku 2016?

Ďalšie tlačové správy Článok - Inštitúcie13-01-2016 - 10:08
 
Pohľad na budovu Parlamentu v Štrasburgu   Prečítajte si, čo všetko čaká poslancov tento rok.

Začínajúci sa rok bude pre poslancov Európskeho parlamentu veľmi rušný. Naďalej sa budú venovať mnohým dôležitým témam počnúc migráciou až po klimatické zmeny. Tento rok bude treba posilniť agentúry na vymáhanie práva, aby mohli lepšie bojovať proti terorizmu, vniesť spravodlivosť do zdaňovania firiem a zlepšiť pravidlá ochrany údajov. Pripravili sme pre vás krátky prehľad tých najdôležitejších tém tohto roka.


Migrácia


Jedným z hlavných problémov i naďalej ostáva príliv státisícov utečencov. Parlament sa bude tento rok zaoberať návrhom Komisie ohľadne permanentného systému na prerozdeľovanie žiadateľov o azyl, ktorý by mal odbremeniť krajiny čeliace najväčším migračným vlnám. Ďalší návrh by sa mal týkať vytvorenia novej európskej agentúry, ktorá by mala mať silnejšie právomoci v oblasti riadenia hraníc.


Poslanci budú okrem toho hlasovať i o spoločnom zozname bezpečných krajín pôvodu. Ten by mal pomôcť urýchliť rozhodovanie o žiadostiach o azyl.

Bezpečnosť a ochrana súkromia


Po minuloročných teroristických útokoch sa znovu začalo hovoriť o využívaní údajov o leteckých cestujúcich s cieľom zadržiavania podozrivých. V decembri tu Parlament a Rada dospeli k predbežnej dohode a už čoskoro bude súvisiaci text predlžený na plenárne hlasovanie.


Na jar bude plénum hlasovať o posilnení právomocí Europolu v oblasti boja proti terorizmu. Parlament sa na nich už v zásade dohodol s vládami členských krajín.


Parlament sa už dlhšiu dobu aktívne venuje otázkam ochrany údajov. V decembri sa s Radou predbežne dohodol na novej legislatíve, ktorá by mala užívateľom internetu poskytnúť viac kontroly nad ich osobnými údajmi na webe. Nové pravidlá by mali byť prijaté už čoskoro.


Dane a klíma


Zdaňovanie firiem by sa malo zmeniť a to tak, aby nadnárodné spoločnosti odvádzali spravodlivý podiel daní v krajinách kde vykazujú zisky. Poslanci to požadujú vo svojich nedávno prijatých uzneseniach. V roku 2016 by mal na túto oblasť dozerať druhý osobitný výbor pre daňové rozhodnutia.


Iný výbor sa zas bude zaoberať škandálom s automobilovými emisiami a prešetrí, ako je to možné, že výrobcovia automobilov mohli manipulovať výsledky svojich testov.


V roku 2016 by mala EÚ začať plniť svoje ciele v oblasti v oblasti boja proti klimatickým zmenám a redukcie emisií skleníkových plynov, ku ktorým sa spoločne s ostatnými svetovými hráčmi zaviazala počas decembrovej klimatickej konferencie v Paríži. Parlament bude tento rok hlasovať o reforme systému obchodovania s emisiami a o nových pravidlách týkajúcich sa emisií cestných vozidiel.


Ostatné


Poslanci sa budú i naďalej presadzovať za vytvorenie jednotného digitálneho trhu. O súvisiacom uznesení by malo plénum hlasovať už v januári. Parlament bude prísne dohliadať i na prerokúvané medzinárodné dohody, vrátane dohody o obchode v službách (TiSA) a dohody TTIP. Okrem toho sa bude podieľať na vytváraní obehového hospodárstva a energetickej únie.

Odkaz : 20160112STO09501
 
 
   
Ďalšie informácie
 
Čo prinesie rok 2016: bezpečnosť, ochrana údajov, energetická únia
 

Končiacemu roku dominoval boj proti terorizmu, migračná politika a reforma legislatívy o ochrane osobných údajov. Pozrite si, aké sú priority Parlamentu v nasledujúcom roku.