Ako fungovali opatrenia na podporu zamestnanosti mladých?

V máji tohto roku bolo v EÚ bez práce 5,2 milióna mladých ľudí. Náš graf znázorňuje vývoj ich nezamestnanosti v EÚ a na Slovensku za posledných 15 rokov. EÚ vyvíja viacero programov na riešenie tohto problému. Dva z nich budú v stredu ráno hodnotiť poslanci Parlamentu spoločne so zástupcami Rady a Komisie. Debata začína o desiatej ráno, môžete ju sledovať v priamom prenose na našich web stránkach.

V Grécku, Španielsku alebo Chorvátsku sa pracovný trh pre mladých ľudí za posledné mesiace moc nezmenil. Každý druhý mladý človek žijúci v jednej z týchto krajín je bez práce. Na Slovensku je to v súčasnoti každý tretí. A celoeurópske údaje tiež nie sú moc na radosť - nezamestnanosť mladých sa v dvadsaťosmičke stále drží na 23 percentách.


Európska iniciatíva pre mladých a jej dva programy


Na podporu mladých boli spustené dva európske programy. Jedným z nich je takzvaná záruka pre mladých, ktorú Parlament odsúhlasil v januári 2013. Tá má pre ľudí vo veku do 25 rokov vytvoriť podmienky na to, aby si do 4 mesiacov po skončení štúdia našli zamestnanie či stáž, alebo aby sa ďalej vzdelávali. V rámci záruky pre mladých bolo doteraz spustených 18 pilotných projektov s cieľom podporiť tých, ktorí si po škole hľadajú svoje prvé zamestnanie.


Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí sa zameriava na regióny, kde nezamestnanosť mladých prevyšuje 25 percent a na tých, ktorí nie sú zárobkovo činní a zároveň sa nevenujú štúdiu ani učňovskej príprave (tzv. NEETs). Komisia už v rámci tejto iniciatívy prijala programy pre Francúzsko a Taliansko. Svoje projekty doteraz predstavili aj Poľsko, Portugalsko a Spojené kráľovstvo.