Big data, cloud, geoblokovanie, sieťová neutralita. Povieme vám, čo to presne je

Európsky parlament už dlhší čas pracuje na stratégii jednotného digitálneho trhu. Pripravili sme pre vás krátky zoznam výrazov, s ktorými sa bude stretávať čoraz častejšie.

Otvorený laptop, na obrazovke je nakreslený modrý oblak a pod ním šípky smerujúce hore a dole
©BELGA_Zoonar_N_Menijes

Big data


Obrovská masa údajov, medzi ktoré možno zaradiť napríklad aj údaje o nákupných transakciách alebo signáloch GPS. Komisia v tejto oblasti identifikovala viacero dôležitých otázok. Zaujíma ju napríklad to, koho možno považovať za vlastníka týchto údajov ako aj všadeprítomný problém ochrany osobných údajov pre zneužitím.


Cloud computing


Ide o uschovávanie údajov na diaľku, cez internet. Pre majiteľov údajov je takéto uschovávanie síce pohodlné a cenové prijateľné, vynárajú sa však obavy týkajúce sa takéhoto zaobchádzanie s citlivými údajmi.


E-commerce


Tento pojem snáď už ani netreba predstavovať. Nakupovanie cez internet sa stalo bežnou súčasťou nášho života. Komisia však odhaduje, že len 15% zákazníkov nakupuje zo zahraničných e-shopov. Za hlavnú príčinu tohto javu považuje vysoké poštovné náklady.


Prečítajte si aj ďalšie správy z Európskeho parlamentu.


Geoblokovanie


Niektoré firmy naschvál blokujú svoje webové stránky takým spôsobom, aby sa užívateľ nemohol dostať na stránky určené pre inú krajinu, a na ktorých ponúka buď iné alebo lacnejšie produkty. Blokovanie online prístupu k tovarom a službám na základe IP adresy, poštovej adresy alebo krajiny, ktorá vydala kreditnú kartu, považuje Parlament za neopodstatnené a požaduje, aby sa s tým skoncovalo.  


Internet vecí (Internet of things - IoT)


Vzájomné prepojenie medzi ľuďmi a vecami prostredníctvom komunikačných sietí, ktoré umožňuje sledovať buď samotnú vec alebo jej okolie. Podľa poslancov by mala Európa využiť príležitosť, ktorú internet vecí ponúka a to spoločne s ďalšími novými technológiami. Uvádza sa to v uznesení z januára 2016.


Sieťová neutralita


Princíp, podľa ktorého by mali poskytovatelia internetových služieb zaobchádzať zo všetkým obsahom, web stránkami a platformami rovnako. Nemali by tak napríklad naschvál spomaľovať alebo blokovať prístup na konkurenčné weby. Záruky sieťovej neutrality sú súčasťou tzv. komunikačného balíka, ktorý vstúpil do platnosti 30. apríla 2016.


Roaming


Možnosť telefonovať, esemeskovať a surfovať na internete v zahraničí vám už nemusíme predstavovať. Dobrou správou je, že od 15. júna 2017 by vás to nemalo stáť ani cent navyše.


Tento článok sme pôvodne publikovali 5. mája 2015.

500 miliárd ročne

  • Podľa odhadov parlamentného think-tanku by mohlo vytvorenie jednotného digitálneho trhu zvýšiť HDP EÚ o 500 miliárd eur ročne.