Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodaj

19-11-2015 - 23:40
 
 

Najdôležitejšie udalostí novembrového plenárneho zasadnutia

Plenárne zasadnutie Inštitúcie27-11-2015 - 10:59
 

Novembrovému plenárnemu zasadnutiu dominovala debata o terorizme, počas ktorej mnohí poslanci varovali, aby sme si nezamieňali utečencov s teroristami. Plénum odsúhlasilo rozpočet EÚ na rok 2016, ktorý by mal obsahovať dostatočné prostriedky na riešenie migrácie a podporu rastu. Filmovú cenu LUX si tento rok odniesla turecko-francúzska režisérka Deniz Gamze Ergüven za svoj film Mustang. (Čítať ďalej: Najdôležitejšie udalostí novembrového plenárneho zasadnutia )

 

Zlepšenie prístupu detí v núdzových situáciách k vzdelaniu

Plenárne zasadnutie Vývoj a spolupráca26-11-2015 - 12:34
Poslanci presadzujú lepší prístup detí v núdzových situáciách k vzdelaniu.  

Európsky parlament vo štvrtok prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia vyzval členské štáty, aby podporili zámer Európskej komisie zvýšiť podiel humanitárnej pomoci EÚ vynakladanej na vzdelávanie detí v núdzových situáciách na 4%. Poslanci tiež požiadali hostiteľské krajiny, aby pomohli s integráciou detských utečencov do ich vzdelávacích systémov. Parlament pripomenul, že vzdelanie znižuje riziko radikalizácie mladých ľudí. (Čítať ďalej: Zlepšenie prístupu detí v núdzových situáciách k vzdelaniu )

 

Human rights: Bangladesh, Afghanistan, Cambodia

Plenary Session Development and cooperation / External relations26-11-2015 - 12:23

Parliament urges Cambodia to drop all charges brought against opposition leader Sam Rainsy and Cambodia National Rescue Party (CNRP) members; calls on the Bangladesh authorities to restore the full independence of the media; and appeals to the government of Afghanistan to intensify cooperation with the government of Pakistan, in three resolutions passed on Thursday. (Read more: Human rights: Bangladesh, Afghanistan, Cambodia )

 

Zvýšte bezpečnosť a nepleťte si utečencov s teroristami, odkazujú poslanci

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci25-11-2015 - 18:52
Rozprava o nedávnych teroristických útokoch v Paríži  

Predvádzanie sa politikov porovnávajúcich utečencov s teroristami podnecuje len ďalšiu nenávisť a dezilúzie a povzbudzuje tých, ktorí sa pridávajú k teroristom, uviedlo mnoho poslancov počas stredajšej rozpravy. Členské štáty EÚ by nemali prispievať k erózii európskych slobôd a tolerancie. Namiesto toho sa musia snažiť o posilnenie bezpečnosti zintenzívnením spolupráce tajných služieb, výmeny informácií a investícií do zručností a technológií potrebných na boj proti terorizmu, tvrdia poslanci. (Čítať ďalej: Zvýšte bezpečnosť a nepleťte si utečencov s teroristami, odkazujú poslanci )

 

MEPs call on the EU to step up cooperation with Africa after the Valletta summit

Plenary Session Institutions / Immigration25-11-2015 - 18:48

The EU must take concrete steps to tackle the migration crisis and terrorism, such as building a partnership to this end with Africa, said MEPs in Wednesday’s debate with EU foreign policy chief Federica Mogherini and Nicolas Schmit, representing the Council Presidency. The debate focused on the outcomes of the EU-Africa summit in Valletta (Malta) on 11-12 November and the G20 one in Antalya (Turkey) on 15-16 November. (Read more: MEPs call on the EU to step up cooperation with Africa after the Valletta summit )

 

EP žiada celoúnijnú stratégiu na boj proti radikalizácii mladých Európanov

Plenárne zasadnutie Spravodlivosť a vnútorné veci25-11-2015 - 16:03

Teroristické útoky v Paríži opäť poukázali na naliehavú potrebu koordinovaného postupu členských štátov a EÚ v snahe o predchádzanie radikalizácii a boja proti terorizmu, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, ktoré v stredu prijal Európsky parlament. Schválený text prináša konkrétne návrhy na komplexnú stratégiu boja proti extrémizmu, a to najmä v prostredí väzníc a internetu, ako aj opatrenia na predchádzanie radikalizácii prostredníctvom vzdelávania a sociálneho začleňovania. (Čítať ďalej: EP žiada celoúnijnú stratégiu na boj proti radikalizácii mladých Európanov )

 
Elisa Ferreira a Michael Theurer - portréty  

Nadnárodné firmy by mali platiť dane tam, kde vykazujú zisky. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v stredu 25. novembra schválilo parlamentné plénum. Tento dokument je výsledkom 9-mesačného pôsobenia špeciálne zriadeného výboru pre daňové rozhodnutia (TAXE). Jeho spoluautori Elisa Ferreira (S&D, PT) a Michael Theurer (ALDE, DE) dúfajú v pozitívne zmeny v oblasti zdaňovania. Prezradili nám však, že dostať od firiem a štátov potrebné informácie vôbec nebolo jednoduché. (Čítať ďalej: Elisa Ferreira a Michael Theurer o činnosti výboru pre daňové rozhodnutia )

 

EU needs to boost its steel industry, say MEPs

Plenary Session Industry25-11-2015 - 14:51

The House debated anti-dumping measures and sustainable initiatives to support the European base metals industry, including steel, with the Industry Commissioner, Elżbieta Bieńkowska, on Tuesday evening. It will vote in December on a draft resolution prepared by Edouard Martin (S&D, FR). (Read more: EU needs to boost its steel industry, say MEPs )

 

Migrácia a zamestnanosť: Parlament schválil rozpočet EÚ na rok 2016

Plenárne zasadnutie Rozpočet25-11-2015 - 14:45

Európsky parlament v stredu schválil rozpočet EÚ na rok 2016. Plénum tak odobrilo dohodu vyjednávačov EP a Rady zo 14. novembra. Únia bude na budúci rok hospodáriť so 155 miliardami eur viazaných prostriedkov (tzv. záväzky), na úhradu záväzkov splatných v roku 2016 môže použiť 143,9 miliárd eur (tzv. platby). Poslanci dosiahli maximum možného v snahe o navýšenie prostriedkov na riešenie utečeneckej krízy, podporu malých a stredných podnikov, študentov a výskumného programu EÚ Horizont 2020. (Čítať ďalej: Migrácia a zamestnanosť: Parlament schválil rozpočet EÚ na rok 2016 )

 
 

Chcela som, a to s istou nástojčivosťou, ukázať, aké to je byť ženou, a to zvlášť v takej krajine, akou je Turecko, hovorí o svojom filme Mustang Deniz Gamze Ergüven, ktorej Parlament v utorok udelil Filmovú cena LUX. Turecko-francúzskej režisérke toto ocenenie slávnostne odovzdal predseda Parlamentu Martin Schulz. Vo svojej ďakovnej reči spomenula, že jej film podporuje európskej ideály a že Cena LUX je pre ňu nesmiernou poctou. (Čítať ďalej: Film Mustang je o túžbe po slobode, hovorí jeho režisérka Deniz Gamze Ergüven )

 
President of the Italian Republic Sergio Mattarrella delivers a formal address to the European Parliament on Wednesday 25 of November 2015  

"It is by effectively increasing cooperation between member states - from security apparatus to intelligence activities - that we, together, can defeat terrorism, make our citizens safer and preserve our way of life", President of the Italian Republic Sergio Mattarella told MEPs during a formal sitting on Wednesday. Mr Mattarella spoke about the future of the EU, and in particular how EU countries should respond to the threat of terrorism and the challenges of migration. (Read more: “Tackle terrorism in the light of our values” says Italy’s President Mattarella )

 
Výsledok hlasovania.  

Európsky parlament predstavil v stredu schválenom nelegislatívnom uznesení svoje odporúčania zamerané na dosiahnutie spravodlivého zdaňovania právnických osôb v EÚ. Poslanci žiadajú spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb a zjednotenie daňovej terminológie v EÚ. Zasadzujú sa tiež za poskytovanie údajov o zisku a daniach nadnárodných spoločností za každú krajinu ich pôsobenia a väčšiu transparentnosť ohľadom doteraz tajných rozhodnutí o ich zdaňovaní v jednotlivých štátoch. (Čítať ďalej: Dane z príjmov právnických osôb: Európsky parlament požaduje zásadné zmeny )

 

Don’t allow recycling of plastics that contain toxic phthalate DEHP, warn MEPs

Plenary Session Public health25-11-2015 - 13:46

The EU Commission should not authorise the recycling of plastics that contain the banned softener diethylhexyl phthalate (DHEP), to make soft PVC items such as footwear and floor coverings, because it poses a reproductive toxicity threat to exposed workers and could render their male foetuses sterile, says a non-binding resolution adopted by Parliament on Wednesday. (Read more: Don’t allow recycling of plastics that contain toxic phthalate DEHP, warn MEPs )

 

Parlament schválil rozpočet na rok 2016. Cesta k nemu bola náročná

Plenárne zasadnutie Rozpočet24-11-2015 - 18:38
 

Prijímanie európskeho rozpočtu nie je jednoduchý proces. Jeho prípravy a súvisiace rokovania trvajú dlhé mesiace a vyjadruje sa k nemu takmer každý parlamentný výbor. Samotné plenárne hlasovanie môže trvať i štyri hodiny. A okrem toho sú tu i náročné rokovania s Radou ministrov. V stredu 25. novembra parlamentné plénum odsúhlasilo neformálnu dohody, ktorú sa podarilo dosiahnuť s členskými štátmi. (Čítať ďalej: Parlament schválil rozpočet na rok 2016. Cesta k nemu bola náročná )

 

Poistenie: Viac informácií, lepšie poradenstvo a zvýšená ochrana klientov

Plenárne zasadnutie Hospodárske a menové záležitosti24-11-2015 - 14:19

Európsky parlament v utorok schválil novú smernicu, ktorá zjednoduší nákup poistných produktov a zvýši ochranu spotrebiteľov. Nová právna úprava zharmonizuje na úrovni EÚ minimálne požiadavky ohľadom poskytovania informácií a poistného poradenstva zo strany predajcov, ako aj ochrany spotrebiteľov. Nové pravidlá by sa mali vzťahovať na všetky distribučné kanály, teda na poisťovne, poistných agentov alebo maklérov, ako aj iných poskytovateľov poistenia, na ktorých sa nevzťahujú špecifické výnimky. (Čítať ďalej: Poistenie: Viac informácií, lepšie poradenstvo a zvýšená ochrana klientov )

 
Režisérka Deniza Gamze Ergüven.  

Víťaza filmovej ceny Európskeho parlamentu LUX za rok 2015 vyhlásil v utorok napoludnie počas slávnostnej ceremónie predseda EP Martin Schulz. Laureátom ocenenia sa stal film Mustang režisérky Denizy Gamze Ergüven, ktorý vznikol v koprodukcii Francúzska, Nemecka, Turecka a Kataru. Snímka rozpráva príbeh dvoch sestier rozhodnutých žiť svoje vlastné životy, ktoré odmietnutím vopred dohodnutých sobášov zlomia jarmo tradície. (Čítať ďalej: Filmovú cenu LUX za rok 2015 získal film Mustang režisérky Denizy Gamze Ergüven )

 

Chudoba číha v Európe na každé štvrté dieťa. Parlament chce tomu predchádzať

Plenárne zasadnutie Sociálna politika24-11-2015 - 13:15
 

Chudoba je realitou dneška i vo vyspelých štátoch Európskej únie. Podľa Eurostatu hrozí jej riziku každému štvrtému dieťaťu. Európsky parlament preto dnes prijal uznesenie, v ktorom vyzýva členské štáty k tomu, aby posilnili svoje úsilie v boji proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Uznesenie bolo prijaté počtom hlasov 569 (za): 77 (proti): 49 zdržalo sa. (Čítať ďalej: Chudoba číha v Európe na každé štvrté dieťa. Parlament chce tomu predchádzať )

 

Otvorenie zasadnutia: Kto nedokáže zladiť slobodu a bezpečnosť, zlyhá úplne

Plenárne zasadnutie Inštitúcie23-11-2015 - 20:57
Minúta ticha za obete terorizmu na začiatku plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu.  

"Kto nedokáže zladiť slobodu a bezpečnosť, zlyhá na celej čiare," vyhlásil v pondelok na úvod novembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu predseda EP Martin Schulz poukazujúc pritom na odkaz zosnulého nemeckého štátnika Helmuta Schmidta. "Bezpečnosť musí byť zaistená, nesmieme však dovoliť, aby bola naša sloboda obmedzená tými, ktorí nás chcú zastrašiť," dodal. (Čítať ďalej: Otvorenie zasadnutia: Kto nedokáže zladiť slobodu a bezpečnosť, zlyhá úplne )

 

Sledujte priamy prenos odovzdávania Filmovej ceny LUX

Plenárne zasadnutie Kultúra23-11-2015 - 11:33
logo Ceny LUX  

V utorok 24. novembra poslanci Európskeho parlamentu rozhodnú o režisérovi, ktorý si tento rok odnesie Filmovú cenu LUX. Do finále sa dostali tri filmy: Mediterranea, Mustang a Urok (Lekcia). Toto prestížne ocenenie Parlament každoročne udeľuje filmom, ktoré propagujú európske hodnoty a poukazujú na súčasné sociálne problémy. (Čítať ďalej: Sledujte priamy prenos odovzdávania Filmovej ceny LUX )

 
 
Programy plenárnych schôdzí
 
23-11-2015 -
17:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Pokračovanie schôdze a program práce
 
Súčasný stav rozvojového programu z Dauhy so zreteľom na 10. Konferenciu ministrov WTO
 
Ľudské práva v obchodných rokovaniach medzi EÚ a Vietnamom
Správa:O-000116/2015 Európska komisia INTA
 
Pristúpenie Ekvádoru k obchodnej dohode medzi EÚ na jednej strane a Kolumbiou a Peru na strane druhej
 
Nová stratégia v oblasti dobrých životných podmienok zvierat na roky 2016 – 2020
Správa:O-000141/2015 Európska komisia AGRI
 
Krátka prezentácia týchto správ:
Znižovanie nerovností s osobitným zameraním na chudobu detí
Správa:A8-0310/2015
Spravodajca: Inês Cristina Zuber
EMPL
Politika súdržnosti a marginalizované komunity
Správa:A8-0314/2015
Spravodajca: Terry Reintke
REGI
Úloha EÚ v rámci OSN
Správa:A8-0308/2015
Spravodajca: Paavo Väyrynen
AFET
 
Jednominútové vystúpenia (článok 163 rokovacieho poriadku)
 
 
 
24-11-2015 -
08:30 - 12:00
Rozpravy
 
 
Stav energetickej únie
 
Sprostredkovanie poistenia
Správa:A8-0315/2015 ***I
Spravodajca: Werner Langen
ECON
 
 
24-11-2015 -
12:00 - 12:30
(Udeľovanie ceny LUX)
 
 
 
24-11-2015 -
12:30 - 14:30
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Zrušenie určitých aktov schengenského acquis
Správa:A8-0250/2015 ***I
Spravodajca: Claude Moraes
LIBE
 
Zrušenie určitých aktov schengenského acquis v oblasti policajnej spolupráce a justičnej spolupráce v trestných veciach
Správa:A8-0251/2015 ***I
Spravodajca: Claude Moraes
LIBE
 
Zrušenie určitých aktov v oblasti policajnej spolupráce a justičnej spolupráce v trestných veciach
Správa:A8-0252/2015 ***I
Spravodajca: Claude Moraes
LIBE
 
Členstvo v rozšírenej komisii Dohovoru o ochrane tuniaka južného
Správa:A8-0318/2015 ***
Spravodajca: Carlos Iturgaiz
PECH
 
Sprostredkovanie poistenia
Správa:A8-0315/2015 ***I
Spravodajca: Werner Langen
ECON
 
Znižovanie nerovností s osobitným zameraním na chudobu detí
Správa:A8-0310/2015
Spravodajca: Inês Cristina Zuber
EMPL
 
Politika súdržnosti a marginalizované komunity
Správa:A8-0314/2015
Spravodajca: Terry Reintke
REGI
 
Úloha EÚ v rámci OSN
Správa:A8-0308/2015
Spravodajca: Paavo Väyrynen
AFET
 
 
24-11-2015 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Daňové rozhodnutia a ďalšie opatrenia podobného charakteru alebo účinku
Správa:A8-0317/2015
Spravodajca: Elisa Ferreira
Spravodajca: Michael Theurer
TAXE
 
Rozpočtový postup na rok 2016 – spoločný text
Správa:A8-0333/2015
Spravodajca: Gérard Deprez
Spravodajca: José Manuel Fernandes
BUDE
 
Predchádzanie radikalizácii a získavaniu európskych občanov teroristickými organizáciami
Správa:A8-0316/2015
Spravodajca: Rachida Dati
LIBE
 
Spoločná rozprava - Odvetvie výroby základných kovov EÚ
Rozvoj udržateľného európskeho odvetvia výroby základných kovov
Správa:A8-0309/2015
Spravodajca: Edouard Martin
ITRE
Antidumpingové opatrenia a ich vplyv na oceliarsky priemysel EÚ
 
Strategický rámec EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie 2014 – 2020
Správa:A8-0312/2015
Spravodajca: Ole Christensen
EMPL
 
Preventívne opatrenia na boj proti rozdielom v dôchodkoch žien a mužov v EÚ
 
 
 
25-11-2015 -
08:30 - 11:50
PREDNOSTNÁ ROZPRAVA
 
 
Nedávne teroristické útoky v Paríži
 
 
25-11-2015 -
12:00 - 12:30
Slávnostná schôdza
 
 
Príhovor prezidenta Talianskej republiky Sergia Mattarellu
 
 
25-11-2015 -
12:30 - 14:30
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Návrh opravného rozpočtu č. 8/2015: vlastné zdroje a európsky dozorný úradník pre ochranu údajov
Správa:A8-0337/2015
Spravodajca: Eider Gardiazabal Rubial
BUDG
 
Mobilizácia nástroja flexibility na okamžité rozpočtové opatrenia v rámci európskej migračnej agendy
Správa:A8-0336/2015
Spravodajca: José Manuel Fernandes
BUDG
 
Mobilizácia Fondu solidarity EÚ s cieľom zabezpečiť vyplácanie záloh v rámci rozpočtu na rok 2016
Správa:A8-0335/2015
Spravodajca: Lefteris Christoforou
BUDG
 
Rozpočtový postup na rok 2016 – spoločný text
Správa:A8-0333/2015
Spravodajca: Gérard Deprez
Spravodajca: José Manuel Fernandes
BUDE
 
Námietka podľa článku 106: udelenie povolenia na používanie bis(2-etylhexyl)-ftalátu (DEHP)
 
Daňové rozhodnutia a ďalšie opatrenia podobného charakteru alebo účinku
Správa:A8-0317/2015
Spravodajca: Elisa Ferreira
Spravodajca: Michael Theurer
TAXE
 
Predchádzanie radikalizácii a získavaniu európskych občanov teroristickými organizáciami
Správa:A8-0316/2015
Spravodajca: Rachida Dati
LIBE
 
Strategický rámec EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie 2014 – 2020
Správa:A8-0312/2015
Spravodajca: Ole Christensen
EMPL
 
 
25-11-2015 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Odstránenie násilia páchaného na ženách v EÚ
Správa:O-000126/2015 Európska komisia FEMM
 
Výsledok samitu vo Vallette z 11. a 12. novembra 2015 a samitu G20 z 15. a 16. novembra 2015
 
Situácia v Burundi
 
Voľby v Mjanmarsku
 
Situácia v Gruzínsku
 
Situácia v Moldavsku
 
Vzdelanie pre deti v núdzových situáciách a dlhotrvajúcich krízach
Správa:O-000147/2015 Európska komisia DEVE
 
 
 
26-11-2015 -
09:00 - 11:50
Rozpravy
 
 
Predloženie výročnej správy Dvora audítorov – 2014
 
Rozpravy o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu (článok 135 rokovacieho poriadku)
Afganistan, najmä zabíjanie v provincii Zábul
Kambodža
Sloboda prejavu v Bangladéši
 
 
26-11-2015 -
12:00 - 14:00
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Návrhy uznesení týkajúce sa rozpráv o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu (článok 135 rokovacieho poriadku)
 
Súčasný stav rozvojového programu z Dauhy so zreteľom na 10. Konferenciu ministrov WTO
 
Pristúpenie Ekvádoru k obchodnej dohode medzi EÚ na jednej strane a Kolumbiou a Peru na strane druhej
 
Nová stratégia v oblasti dobrých životných podmienok zvierat na roky 2016 – 2020
Správa:O-000141/2015 Európska komisia AGRI
 
Vzdelanie pre deti v núdzových situáciách a dlhotrvajúcich krízach
Správa:O-000147/2015 Európska komisia DEVE
 
Snaha o zjednodušenie a zameranie na výkonnosť v politike súdržnosti na obdobie 2014 – 2020
Správa:O-000127/2015 Európska komisia REGI
 
 
 
Správa navrhnutá počas zasadnutia
 
 
SPRÁVA o návrhu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o mobilizácii Fondu solidarity Európskej únie podľa bodu 11 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení s cieľom zabezpečiť vyplácanie záloh v rámci rozpočtu na rok 2016
Odkazy: A8-0335/2015

Dátum:
19-11-2015
Lefteris Christoforou
BUDG
 
SPRÁVA o návrhu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o mobilizácii nástroja flexibility na okamžité rozpočtové opatrenia na riešenie utečeneckej krízy podľa bodu 12 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení
Odkazy: A8-0336/2015

Dátum:
19-11-2015
José Manuel Fernandes
BUDG