Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)
 

#Brexit, migrácia, dane, ECB, #TiSA. Hlavné udalosti februárového pléna

Plenárne zasadnutie Inštitúcie05-02-2016 - 16:49
 

Februárovému plenárnemu zasadnutiu v Štrasburgu dominovali debaty o migrácii a blížiacom sa britskom referende o členstve krajiny v EÚ. Poslanci sa okrem toho zaoberali i budúcnosťou Schengenu, dohodu o službách (TiSA) a automobilovými emisiami. Pripravili sme pre vás zoznam desiatich najdôležitejších udalostí. (Čítať ďalej: #Brexit, migrácia, dane, ECB, #TiSA. Hlavné udalosti februárového pléna )

 

EU islands: call for action to overcome permanent handicaps

Plenary Session Regional policy04-02-2016 - 12:59
Cyprus Island sea coast  

MEPs urge the European Commission to take concrete steps to address the permanent handicaps that EU islands face and make full use of their potential, in a resolution voted on Thursday. The text also stresses the unique difficulties that southern insular regions face due to the increased migration flows and asks that special tax regimes should continue. (Read more: EU islands: call for action to overcome permanent handicaps )

 

EP žiada okamžitú ochranu náboženských menšín pred takzvaným Islamským štátom

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy04-02-2016 - 12:57

Európsky parlament vo štvrtok vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene prijalo opatrenia na zastavenie systematického hromadného vyvražďovania príslušníkov náboženských menšín takzvaným Islamským štátom (IS) na území Iraku a Sýrie. Uznesenie EP nadviazalo na plenárnu rozpravu z 20. januára so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogherini, v rámci ktorej mnohí poslanci žiadali okamžité opatrenia na ochranu všetkých náboženských skupín a menšín pred útokmi IS. (Čítať ďalej: EP žiada okamžitú ochranu náboženských menšín pred takzvaným Islamským štátom )

 

EU must maintain its aid to Libya, say MEPs

Plenary Session External relations04-02-2016 - 12:33

Economic disintegration and violence in Libya are worsening its fragility and enabling extremist organisations to flourish there, warned MEPs in Wednesday’s debate with Dutch foreign minister Bert Koenders, representing the EU foreign policy chief. Spillovers from Libya’s conflicts are also destabilising the Sahel region, they add. In a resolution voted on Thursday, MEPs urge the EU and international community to be ready to support Libyans’ efforts to implement the Libyan Political Agreement. (Read more: EU must maintain its aid to Libya, say MEPs )

 

Human rights: Crimean Tatars, Mohammed Ramadan, missing publishers in Hong Kong

Plenary Session External relations04-02-2016 - 12:29

Parliament condemns the unprecedented levels of human rights abuses perpetrated against Crimean Tatars, calls on the Bahrain to grant Mohammed Ramadan a royal pardon or to commute his death sentence, and for the immediate safe release of the five missing book publishers in Hong Kong, in three resolutions voted on Thursday. (Read more: Human rights: Crimean Tatars, Mohammed Ramadan, missing publishers in Hong Kong )

 

Európsky parlament vyzýva Srbsko a Kosovo, aby pokračovali v reformách

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy04-02-2016 - 12:18

Európsky parlament prostredníctvom dvoch vo štvrtok schválených uznesení privítal začatie prístupových rokovaní so Srbskom a pokrok v normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou. Poslanci tiež uviedli, že vzťahom oboch krajín by pomohlo, ak by Kosovo uznali všetky členské štáty EÚ. (Čítať ďalej: Európsky parlament vyzýva Srbsko a Kosovo, aby pokračovali v reformách )

 

Poslanci žiadajú nulovú toleranciu sexuálneho obťažovania a násilia voči ženám

Plenárne zasadnutie Práva žien/Rovnosť príležitostí04-02-2016 - 11:32

Poslanci v stredu večer diskutovali s komisárkou Corinou Crețu o sexuálnom obťažovaní a násilí páchanom na ženách na verejných priestranstvách. V rámci rozpravy členovia zákonodarného zboru EÚ trvali na intenzívnom úsilí orgánov činných v trestnom konaní vypátrať páchateľov takýchto zločinov a bez ohľadu na ich kultúrne pozadie či pôvod ich postaviť pred súd. (Čítať ďalej: Poslanci žiadajú nulovú toleranciu sexuálneho obťažovania a násilia voči ženám )

 

Poslanci dnes rokovali o navrhovanej reforme vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou

Plenárne zasadnutie Budúcnosť Európy/európska integrácia / Inštitúcie03-02-2016 - 16:09
fotokoláž fotografií poslancov počas plenárnej debaty  

Ako bude vyzerať budúcnosť Spojeného kráľovstva v EÚ? Deň na to, ako predseda Európskej rady Donald Tusk zverejnil v reakcii na požiadavky Britov svoj návrh na novú dohodu, rokovalo o tejto otázke parlamentné plénum. Bolo to počas svojej debaty o blížiacom sa summite EÚ (18.-19.2), ktorý bude okrem Brexitu venovaný i migrácii. Väčšina poslancov si myslí, že ak Briti zostanú v EÚ, bude to dobré nielen pre nich, ale aj pre ostatné štáty. Niektorých však navrhované reformy nepresvedčili. (Čítať ďalej: Poslanci dnes rokovali o navrhovanej reforme vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou )

 

EP: TiSA musí chrániť európske firmy v zahraniční a verejné služby v Únii

Plenárne zasadnutie Vonkajší/medzinárodný obchod03-02-2016 - 15:16
Infografika  

Dohoda o obchode so službami (TiSA) by mala firmám z EÚ uľahčiť prístup na medzinárodné trhy bez toho, aby prinútila miestne, štátne alebo únijné orgány otvoriť trh s verejnými službami konkurencii či obmedzila ich právo na reguláciu vo verejnom záujme. Vyplýva to z odporúčaní k rozhovorom o dohode TiSA, ktoré v stredu schválil Európsky parlament. Rokovania o dohode vedie EÚ s krajinami, ktoré spolu s Úniou pokrývajú 70% svetového obchodu so službami. (Čítať ďalej: EP: TiSA musí chrániť európske firmy v zahraniční a verejné služby v Únii )

 

Women's rights: MEPs urge Commission to table a new gender equality strategy

Plenary Session Women's rights/Equal opportunities03-02-2016 - 14:38

The European Commission must table a communication on a new strategy for gender equality and women’s rights 2016-2020 as soon as possible and deliver on its political commitments, say MEPs in a resolution voted on Wednesday. The communication should address gender equality issues which is in line with the international agenda, they add. (Read more: Women's rights: MEPs urge Commission to table a new gender equality strategy )

 

Parlament odmietol vetovať zmeny v pravidlách emisného testovania automobilov

Plenárne zasadnutie Verejné zdravie03-02-2016 - 14:35
Emisná kontrola ©AP Images/ European Union-EP  

Európsky parlament v stredu zamietol návrh vetovať dočasné zvýšenie limitov na emisie oxidov dusíka (NOx) dieselových automobilov. Toto rozhodnutie poslancov prichádza potom, ako Európska komisia po parlamentnom tlaku v súvislosti so škandálom automobilky Volkswagen prisľúbila revíziu emisných limitov a predložila dlhodobý legislatívny návrh na reformu systému typového schvaľovania vozidiel v EÚ. (Čítať ďalej: Parlament odmietol vetovať zmeny v pravidlách emisného testovania automobilov )

 

MEPs object to three GM soybean authorisations

Plenary Session Consumers / Public health03-02-2016 - 13:17

The EU Commission should not authorize the use of glyphosate-tolerant GM soybeans in food and feed, said Parliament on Wednesday. MEPs note that glyphosate, a herbicide, is classified as “probably carcinogenic” by the World Health Organisation (WHO), and that GMOs are being authorized in the EU without the support of member states. (Read more: MEPs object to three GM soybean authorisations )

 

Poslanci: EÚ musí prekonať strach a vnútorné rozpory, aby ochránila Schengen

Plenárne zasadnutie Prisťahovalectvo / Azylová politika / Schengen02-02-2016 - 20:53
Srbsko: Utečenci na ceste do EÚ naprieč Balkánom.  

Európska únia a jej členské štáty musia prekonať paralyzujúci strach a vnútorné rozpory, aby boli schopní efektívne zvládnuť prílev migrantov. Vyplýva to z utorkovej rozpravy poslancov s holandským predsedníctvom v Rade (ministrov) EÚ a Európskou komisiou. Poslanci zdôraznili, že účinná ochrana vonkajších hraníc Únie je pre zachovanie Schengenu kľúčová. Vyzvali tiež na nulovú toleranciu voči rasovo motivovaným násilným útokom na migrantov. (Čítať ďalej: Poslanci: EÚ musí prekonať strach a vnútorné rozpory, aby ochránila Schengen )

 

Rozhovor: Georgi Pirinski o práci na čierno

Plenárne zasadnutie Politika zamestnanosti02-02-2016 - 18:25
 

V roku 2012 predstavovala práca na čierno až 18,4% HDP EÚ a doteraz predstavuje vážny problém. Jej negatívne následky pociťujú nielen takto zamestnaní ľudia, ale i firmy a štáty. Poslanci Európskeho parlamentu v utorok 2. februára schválili vytvorenie spoločnej európskej platformy, ktorá by mala pomôcť pri riešení tohto problému. Čo presne bude jej úlohou? Odpoveď na túto i iné otázky ohľadne práce na čierno sa dozviete v našom video rozhovore so spravodajcom Gerogim Pirinskym (S&D, BG). (Čítať ďalej: Rozhovor: Georgi Pirinski o práci na čierno )

 

Britské referendum hlavnou témou stredajšej rozpravy k februárovému samitu EÚ

Plenárne zasadnutie Budúcnosť Európy/európska integrácia / Európska rada / Inštitúcie02-02-2016 - 18:06

Najnovšie rozhovory o zotrvaní Spojeného kráľovstva v Európskej únii a príprava britského referenda o budúcnosti krajiny v EÚ budú v stredu ráno od 09h00 hlavnou témou rozpravy k nadchádzajúcemu zasadnutiu Európskej rady, ktoré sa uskutoční v dňoch 18. - 19. februára. Rozpravy, ktorá sa tiež zameria na otázky migrácie, sa zúčastnia aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a holandský minister zahraničných vecí zastupujúci predsedníctvo v Rade EÚ Bert Koenders. (Čítať ďalej: Britské referendum hlavnou témou stredajšej rozpravy k februárovému samitu EÚ )

 

Estónsky prezident: Migráciu vyriešime, ak budeme odhodlaní ako naši predkovia

Plenárne zasadnutie Inštitúcie02-02-2016 - 17:42
Toomas Hendrik a Martin Schulz v plenárnej miestnosti  

"Musíme spojiť náš dôvtip a silné stránky. Prestaňme byť nerozhodní a prestaňme ukazovať prstom na iných a ukrývať sa pred zodpovednosťou. Migračnú krízu vyriešime len vtedy, ak budeme odhodlaní tak, ako boli odhodlaní naši predkovia." Tieto slová v utorok 2. februára poslancom Európskeho parlamentu slávnostne predniesol estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves. (Čítať ďalej: Estónsky prezident: Migráciu vyriešime, ak budeme odhodlaní ako naši predkovia )

 

Poslanci schválili svoje odporúčania k rokovaniam o dohode o službách (TiSA)

Plenárne zasadnutie Vonkajší/medzinárodný obchod02-02-2016 - 14:13
infografika o dohode TiSA  

V stredu 3. februára poslanci odsúhlasili svoje odporúčania k prebiehajúcim rokovaniam o dohode o obchode so službami (TiSA - Trade in Services Agreement). Momentálne o nej rokuje 23 členov Svetovej obchodnej organizácie vrátane EÚ, ktorí chcú medzi sebou ďalej liberalizovať obchod so službami. Prečítajte si, čo od tejto dohody Parlament očakáva a aká je v tejto oblasti jeho úloha. (Čítať ďalej: Poslanci schválili svoje odporúčania k rokovaniam o dohode o službách (TiSA) )

 

Čierna práca: EP schválil vytvorenie európskej platformy proti nelegálnej práci

Plenárne zasadnutie Politika zamestnanosti02-02-2016 - 13:31
Práca na streche rodinného domu.  

Európsky parlament v utorok schválil legislatívny návrh, ktorý zakladá európsku platformu na posilnenie spolupráce orgánov členských štátov, ich odborových združení a zamestnávateľských zväzov v boji proti nedeklarovanej práci a jej negatívnym účinkom na hospodárstvo a pracovný trh EÚ. Objem šedej ekonomiky v Európskej únii zodpovedá približne 18% jej HDP. (Čítať ďalej: Čierna práca: EP schválil vytvorenie európskej platformy proti nelegálnej práci )

 

MEPs want "WTO-proof" plan to protect EU firms against dumped Chinese imports

Plenary Session External/international trade02-02-2016 - 10:58

To deal with China’s recognition as a “market economy”, the EU must find a solution, in line with WTO rules, that retains its ability to shield its economy against unfair competition from dumped imports from China, whilst acknowledging it as a strategic trading partner. This view was broadly shared by MEPs and EU trade Commissioner Cecilia Malmström in a plenary debate on Monday night. (Read more: MEPs want "WTO-proof" plan to protect EU firms against dumped Chinese imports )

 

"ECB will reconsider its monetary stance in March", Mario Draghi tells MEPs

Plenary Session Economic and monetary affairs01-02-2016 - 21:47
European Central Bank President Mario Draghi in Plenary for a debate with MEPs on the bank's annual report for 2014.  

European Central Bank President Mario Draghi defended the ECB's monetary policy decisions in a debate with MEPs on Monday evening, saying that the Bank will revise its monetary stance in March and acknowledging that the December 2015 inflation outlook was too rosy. (Read more: "ECB will reconsider its monetary stance in March", Mario Draghi tells MEPs )

 

Zahájenie plenárneho zasadnutia: Minúta ticha za zosnulého Miloslava Ransdorfa

Plenárne zasadnutie Inštitúcie01-02-2016 - 19:51
Poslanci EP počas minúty ticha za zosnulého poslanca Miloslava Ransdorfa  

Poslanci Európskeho parlamentu zahájili februárové plenárne zasadnutie v Štrasburgu minútou ticha za svojho zosnulého kolegu Miloslava Ransdorfa, ktorý zomrel 22. januára vo veku 62 rokov. (Čítať ďalej: Zahájenie plenárneho zasadnutia: Minúta ticha za zosnulého Miloslava Ransdorfa )

 
 
Programy plenárnych schôdzí
 
01-02-2016 -
17:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Pokračovanie schôdze a program práce
 
Výročná správa Európskej centrálnej banky za rok 2014
Správa:A8-0012/2016
Spravodajca: Notis Marias
ECON
 
Rokovania o dohode o obchode so službami (TiSA)
Správa:A8-0009/2016
Spravodajca: Viviane Reding
INTA
 
Obchodné vzťahy medzi EÚ a Čínou a štatút trhového hospodárstva
Správa:O-000005/2016 Európska komisia INTA
 
Ustanovenia o trvalo udržateľnom rozvoji v dohode o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a západnou Afrikou
Správa:O-000011/2016 Európska komisia INTA
 
Preskúmanie stratégie EÚ v oblasti biodiverzity v polovici trvania
Správa:A8-0003/2016
Spravodajca: Mark Demesmaeker
ENVI
 
Jednominútové vystúpenia (článok 163 rokovacieho poriadku)
 
 
 
02-02-2016 -
08:30 - 12:00
Rozpravy
 
 
Zriadenie európskej platformy na posilnenie spolupráce v oblasti prevencie a odrádzania od nelegálnej práce
Správa:A8-0172/2015 ***I
Spravodajca: Georgi Pirinski
EMPL
 
Rozhodnutie Komisie prijaté v súvislosti s balíkom opatrení týkajúcich sa dane z príjmov právnických osôb
 
 
02-02-2016 -
12:00 - 12:30
Slávnostná schôdza
 
 
Prejav Toomasa Hendrika Ilvesa, prezidenta Estónska
 
 
02-02-2016 -
12:30 - 14:30
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Pravidlá upravujúce pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc)
Správa:A8-0359/2015 ***I
Spravodajca: Heidi Hautala
JURI
 
Zmeny Protokolu z roku 1998 o ťažkých kovoch k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov z roku 1979
Správa:A8-0002/2016 ***
Spravodajca: Giovanni La Via
ENVI
 
Zmeny Protokolu z roku 1998 o perzistentných organických látkach k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov z roku 1979
Správa:A8-0001/2016 ***
Spravodajca: Giovanni La Via
ENVI
 
Dohoda o spolupráci medzi Eurojustom a Ukrajinou
Správa:A8-0007/2016 *
Spravodajca: Sylvia-Yvonne Kaufmann
LIBE
 
Dohoda o spolupráci medzi Eurojustom a Čiernou Horou
Správa:A8-0008/2016 *
Spravodajca: Nathalie Griesbeck
LIBE
 
Žiadosť o zbavenie poslaneckej imunity Roberta Jarosława Iwaszkiewicza
Správa:A8-0015/2016
Spravodajca: Kostas Chrysogonos
JURI
 
Žiadosť o zbavenie poslaneckej imunity Roberta Jarosława Iwaszkiewicza
Správa:A8-0016/2016
Spravodajca: Kostas Chrysogonos
JURI
 
Žiadosť o zbavenie poslaneckej imunity Floriana Philippota
Správa:A8-0014/2016
Spravodajca: Laura Ferrara
JURI
 
Zriadenie európskej platformy na posilnenie spolupráce v oblasti prevencie a odrádzania od nelegálnej práce
Správa:A8-0172/2015 ***I
Spravodajca: Georgi Pirinski
EMPL
 
Preskúmanie stratégie EÚ v oblasti biodiverzity v polovici trvania
Správa:A8-0003/2016
Spravodajca: Mark Demesmaeker
ENVI
 
 
02-02-2016 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Spoločná rozprava - -
Mimoriadna situácia týkajúca sa utečencov, kontrola vonkajších hraníc a budúcnosť Schengenu
Dodržiavanie medzinárodnej zásady nevyhostenia
Financovanie nástroja na pomoc utečencom pre Turecko
Nárast rasovej nenávisti a násilia voči utečencom a migrantom v celej Európe
 
Nová stratégia pre rodovú rovnosť a práva žien na obdobie po roku 2015
Správa:O-000006/2016 Európska komisia FEMM
 
Kroky Komisie na vykonanie rozsudku vo veci T-521/14 Švédsko/Komisia (povinnosť stanoviť kritériá pre endokrinné disruptory)
Správa:O-000003/2016 Európska komisia
 
Transparentnosť a kontrola klinických skúšaní
 
 
 
03-02-2016 -
09:00 - 12:00
PREDNOSTNÁ ROZPRAVA
 
 
Príprava zasadnutia Európskej rady 18. – 19. februára 2016
 
 
03-02-2016 -
12:00 - 12:30
Slávnostná schôdza
 
 
Prejav Muhammadua Buhariho, prezidenta Nigérie
 
 
03-02-2016 -
12:30 - 14:30
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Dohoda o pridružení medzi EÚ a Moldavskou republikou: ochranná doložka a mechanizmus proti obchádzaniu
Správa:A8-0364/2015 ***I
Spravodajca: Helmut Scholz
INTA
 
Dohoda o pridružení medzi EÚ a Gruzínskom: mechanizmus proti obchádzaniu
Správa:A8-0365/2015 ***I
Spravodajca: Gabrielius Landsbergis
INTA
 
Ratifikácia Marakéšskej zmluvy, na základe prijatých petícií, konkrétne petície č. 924/2011
 
Námietka podľa článku 106: povolenie geneticky modifikovanej sóje FG72
 
Námietka podľa článku 106: povolenie geneticky modifikovanej sóje MON 87708 × MON 89788
 
Námietka podľa článku 106: povolenie geneticky modifikovanej sóje MON 87705 × MON 89788
 
Námietka podľa článku 106, pokiaľ ide o emisie ľahkých osobných a úžitkových vozidiel (Euro 6)
 
Rokovania o dohode o obchode so službami (TiSA)
Správa:A8-0009/2016
Spravodajca: Viviane Reding
INTA
 
Nová stratégia pre rodovú rovnosť a práva žien na obdobie po roku 2015
Správa:O-000006/2016 Európska komisia FEMM
 
 
03-02-2016 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Správa o pokroku Srbska za rok 2015
 
Proces integrácie Kosova do EÚ
 
Volebný proces na Haiti
 
Situácia v Líbyi
 
Situácia vo Venezuele
 
Dohovor OSN o transparentnosti pri rozhodcovských konaniach medzi investorom a štátom na základe zmluvy
Správa:O-000153/2015 Rada Európskej únie INTA
 
Skoncovanie so sexuálnym obťažovaním a násilím páchaným na ženách na verejných miestach
 
 
 
04-02-2016 -
09:00 - 11:50
Rozpravy
 
 
Podmienky ostrovnej povahy
Správa:O-000013/2016 Európska komisia REGI
 
Úloha miestnych a regionálnych orgánov v európskych štrukturálnych a investičných fondoch (EŠIF)
Správa:O-000012/2016 Európska komisia REGI
 
Rozpravy o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu (článok 135 rokovacieho poriadku)
Situácia v oblasti ľudských práv na Kryme, najmä pokiaľ ide o krymských Tatárov
Bahrajn: prípad Muhammada Ramadána
Prípad nezvestných vydavateľov v Hongkongu
 
 
04-02-2016 -
12:00 - 14:00
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Návrhy uznesení týkajúce sa rozpráv o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu (článok 135 rokovacieho poriadku)
 
Správa o pokroku Srbska za rok 2015
 
Proces integrácie Kosova do EÚ
 
Situácia v Líbyi
 
Podmienky ostrovnej povahy
Správa:O-000013/2016 Európska komisia REGI
 
Úloha miestnych a regionálnych orgánov v európskych štrukturálnych a investičných fondoch (EŠIF)
Správa:O-000012/2016 Európska komisia REGI
 
Humanitárna situácia v Jemene
 
Systematické hromadné vyvražďovanie príslušníkov náboženských menšín Islamským štátom
 
 
04-02-2016 -
15:00 - 17:00
Rozpravy
 
 
Železničná infraštruktúra a verejné služby v podunajskom a jadranskom makroregióne
 
Zavedenie zlučiteľných systémov registrácie spoločenských zvierat v členských štátoch
 
 
 
Správa navrhnutá počas zasadnutia
 
 
SPRÁVA o návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa vykonáva ochranná doložka a mechanizmus proti obchádzaniu, ktorými sa stanovuje dočasné pozastavenie colných preferencií obsiahnutých v Dohode o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Moldavskou republikou na strane druhej
Odkazy: A8-0364/2015

Dátum:
14-12-2015
Helmut Scholz
INTA
 
SPRÁVA o návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa vykonáva mechanizmus proti obchádzaniu, ktorým sa stanovuje dočasné pozastavenie colných preferencií obsiahnutých v Dohode o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Gruzínskom na strane druhej
Odkazy: A8-0365/2015

Dátum:
14-12-2015
Gabrielius Landsbergis
INTA