Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)
 

Hlavné udalosti plenárneho zasadnutia: Charlie, GMO, zmena predsedníctva EÚ...

Plenárne zasadnutie Inštitúcie16-01-2015 - 09:00
 

Úvodom plenárneho zasadnutia si poslanci minútou ticha uctili obete útoku na francúzsky týždenník Charlie Hebdo. Plénum odhlasovalo nové pravidlá týkajúce sa geneticky modifikovaných plodín, podľa ktorých by mali mať členské štáty možnosť obmedziť alebo zakázať ich pestovanie na svojom území. Taliansky premiér Matteo Renzi poslancom zhrnul výsledky talianskeho predsedníctva EÚ. Poslanci si vypočuli aj lotyšskú premiérku Laimdotu Straujumu a priority začínajúceho sa lotyšského predsedníctva. (Čítať ďalej: Hlavné udalosti plenárneho zasadnutia: Charlie, GMO, zmena predsedníctva EÚ... )

 
 

Parlament odsúdil útoky na slobodu médií a právny štát v Turecku

Plenárne zasadnutie Ľudské práva15-01-2015 - 14:50
Zamestnanci novín Zaman protestujú v Istanbule  

Európsky parlament vo štvrtok odsúdil policajné razie a zadržanie viacerých novinárov z decembra 2014 v Turecku. Poslanci prostredníctvom uznesenia pripomenuli tureckej vláde, že slobodná a pluralitná tlač je základnou zložkou každej demokratickej spoločnosti a vyzvali Turecko, aby venovalo slobode médií viac pozornosti. Poukázali tiež na podmienenosť predvstupovej pomoci pokračovaním reformného procesu. (Čítať ďalej: Parlament odsúdil útoky na slobodu médií a právny štát v Turecku )

 
 

Ľudské práva: Rusko, Pakistan a Kirgizsko

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy15-01-2015 - 14:10

Európsky parlament prijal vo štvrtok tri uznesenia, ktoré sa týkajú prípadov porušovania ľudských práv, demokracie a právneho štátu. Poslanci zdôraznili, že odsúdenie Alexeja Navalného a jeho brata Olega bolo založené na nepodložených obvineniach a vyzvali na prijímanie súdnych rozhodnutí bez politického zasahovania. Parlament tiež odsúdil brutálny masaker školákov v Pakistane a vyjadril hlboké znepokojenie nad zákonom o homosexuálnej propagande v Kirgizsku. (Čítať ďalej: Ľudské práva: Rusko, Pakistan a Kirgizsko )

 
 

Ukrajina: Parlament odsúdil akty terorizmu, trvá na zachovaní sankcií voči Rusku

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy15-01-2015 - 13:43

Európsky parlament vo štvrtok schválenom uznesení vyzval na pokračovanie sankcií voči Rusku, kým Moskva nezmení svoju agresívnu politiku na Ukrajine, nezačne rešpektovať prímerie, nestiahne svoje jednotky a neprestane podporovať separatistov. Poslanci odsúdili akty terorizmu na Ukrajine a vyzvali EK na vypracovanie stratégie proti ruskej informačnej vojne. Požadujú tiež viac podpory pre ukrajinské reformné úsilie, pomoc pri prekonávaní humanitárnej krízy a rozšírenie obranných kapacít krajiny. (Čítať ďalej: Ukrajina: Parlament odsúdil akty terorizmu, trvá na zachovaní sankcií voči Rusku )

 
 

European Ombudsman: transparency a key concern for citizens in 2013

Plenary Session Ombudsman15-01-2015 - 13:07

MEPs stress the citizen’s right to good administration, and endorse the European Ombudsman’s calls for more transparent policymaking and an information campaign on the TTIP talks, in a resolution voted on Thursday. They also reiterate that the Ombudsman has a crucial role in addressing citizens’ concerns and helping the EU institutions become more open, effective and citizen friendly. (Read more: European Ombudsman: transparency a key concern for citizens in 2013 )

 
 

Commission's 2015 work programme: no resolution adopted

Plenary Session Institutions15-01-2015 - 13:00

On Thursday MEPs voted on seven draft resolutions dedicated to the 2015 work programme setting out the Commission's priorities for the 12 months ahead. None of the resolutions won the necessary majority to be adopted. (Read more: Commission's 2015 work programme: no resolution adopted )

 
 

MEPs call for Italian marò accused of killing Indian fishermen to be repatriated

Plenary Session External relations15-01-2015 - 12:51

The European Parliament hopes that diplomatic dispute between Italy and India over the prosecution of two Italian marines accused of killing two Indian fishermen in 2012 during anti-piracy operations will soon be settled, under Italian jurisdiction and/or through international arbitration, it says in a resolution voted on Thursday. Members also called for the marines to be repatriated, as their detention without charge is a "serious breach of human rights". (Read more: MEPs call for Italian marò accused of killing Indian fishermen to be repatriated )

 
 

MEPs debate European Year for Development 2015

Plenary Session Development and cooperation15-01-2015 - 10:08

Plans for the European Year for Development (EYD2015), aiming to show how development cooperation benefits both rich and poor and help shape the global development agenda for the next 15 years, were debated in plenary on Wednesday with the High Representative Federica Mogherini and the Council. (Read more: MEPs debate European Year for Development 2015 )

 
 

Ako si v roku 2013 počínala Európska ombudsmanka?

Plenárne zasadnutie Ombudsman14-01-2015 - 20:00
Mapa Európy, na ktorej je v každej krajine vyznačený počet sťažností a vyšetrovaní  

Európska ombudsmanka vyšetruje sťažnosti zo strany občanov alebo organizácií o nesprávnom úradnom postupe orgánov Európskej únie. V roku 2013 zaregistrovala jej kancelária najviac sťažností zo Španielska, Nemecka, Poľska a Belgicka. O výročnej správe ombudsmana Parlament tradične prijíma svoje uznesenie. Bude tomu tak aj tento štvrtok, keď sa poslanci chystajú rokovať a hlasovať o uznesení týkajúcom sa jej výročnej správy za rok 2013. (Čítať ďalej: Ako si v roku 2013 počínala Európska ombudsmanka? )

 
 

MEPs condemn Boko Haram massacres in Nigeria

Plenary Session Security and defence14-01-2015 - 19:29
Nigerian security inspect the scene of a bomb blast at the Jos Terminus Market,Nigeria  

MEPs strongly condemned the atrocities committed by Boko Haram in Nigeria and voiced their solidarity with the families of victims and the Nigerian people, in a debate with EU foreign policy chief Federica Mogherini on Wednesday. They also deplored the lack of international attention to the massacre committed in the city of Baga and called on the international community to help Nigeria to eradicate the causes of terrorism there. (Read more: MEPs condemn Boko Haram massacres in Nigeria )

 
 

Bezpečnosť, zamestnanosť a digitálny trh. Priority lotyšského predsedníctva

Plenárne zasadnutie Inštitúcie14-01-2015 - 16:49
Laimdota Straujuma hovorí do mikrofónu.  

Pred parlamentným plénom dnes vystúpila lotyšská premiérka Laimdota Straujuma, ktorá poslancom predstavila priority začínajúceho sa lotyšského predsedníctva EÚ. Vo svojom prejave neobišla ani nedávne útoky vo Francúzsku, pričom pripomenula, aké dôležité je brániť európske hodnoty. Viacerí poslanci privítali jej odhodlanie popasovať sa s legislatívou o záznamoch cestujúcich (PNR) v záujme zvýšenia bezpečnosti. Takisto zdôraznili potrebu investícií ako aj vytvorenie jednotného digitálneho trhu. (Čítať ďalej: Bezpečnosť, zamestnanosť a digitálny trh. Priority lotyšského predsedníctva )

 
 

Naživo: Poslanci diskutujú o situácii v Egypte a Nigérii

Plenárne zasadnutie Inštitúcie14-01-2015 - 14:56
Ilustračné foto - koláž fotografií usporiadaných to tvaru otvoreného laptopu, v popredí biely trojuholníkový symbol "play".  

Europoslanci dnes popoludní diskutujú o nedávnych ukrutných činoch v severnej Nigérii. Neskôr budú spoločne s vysokou predstaviteľkou Ferericou Mogherini rozoberať situáciu v Egypte. Tá je aj predmetom návrhu uznesenia, o ktorom bude parlamente plénum hlasovať zajtra napoludnie. Obe debaty môžete sledovať v priamom prenose na našom webovom portáli. (Čítať ďalej: Naživo: Poslanci diskutujú o situácii v Egypte a Nigérii )

 
 

Rozprava s F. Mogherini o Nigérii, Ukrajine, Egypte a talianskych námorníkoch

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy14-01-2015 - 13:30

Poslanci budú v stredu od 15.00 v rámci svojej výročnej rozpravy o smerovaní zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ diskutovať s vysokou predstaviteľkou Únie pre zahraničné veci Federicou Mogherini. Neskôr popoludní bude plénum debatovať o nedávnych zverstvách v Nigérii, kríze na Ukrajine, situácii v Egypte a prípade dvoch talianskych námorníkov, ktorí sú zadržiavaní v Indii. (Čítať ďalej: Rozprava s F. Mogherini o Nigérii, Ukrajine, Egypte a talianskych námorníkoch )

 
 

Frédérique Ries o GMO: "Je neprijateľné, aby právo vytvárali súdy."

Plenárne zasadnutie Životné prostredie / Verejné zdravie14-01-2015 - 11:07
Frédérique Ries počas rozhovoru s novinármi  

V utorok 13. januára EP odhlasoval návrh, ktorý by mal dať členským štátom možnosť zakázať alebo obmedziť pestovanie geneticky modifikovaných plodín na svojom území. A to aj v tom prípade, ak boli povolené na úrovni EÚ. Utorkovým hlasovaním sa však ešte nič nekončí, keďže návrh bude postúpený Rade. Ak sa jej podarí odsúhlasiť ho, nová právna úprava by mala začať platiť okamžite. O zmenách legislatívy ako aj o budúcnosti GMO sme sa porozprávali s parlamentnou spravodajkyňou Frédérique Ries. (Čítať ďalej: Frédérique Ries o GMO: "Je neprijateľné, aby právo vytvárali súdy." )

 
 

Rozprava s Donaldom Tuskom: Bezpečnosť EÚ a Junckerov investičný balík

Plenárne zasadnutie Európska rada13-01-2015 - 20:23
Donald Tusk reční na pôde Európskeho parlamentu  

"Európsky plán pre strategické investície nie je zázračným liekom. Ak tu však niekto má recept na prekonanie krízy šmahom ruky, nech sa prosím postaví," vyhlásil predseda Európskej rady Donald Tusk počas rozpravy o výsledkoch decembrového samitu lídrov členských štátov. Poslanci s Donaldom Tuskom a predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom diskutovali aj o daňových únikoch a v nadväznosti na teroristické útoky v Paríži sa nevyhli ani otázke bezpečnosti a sprístupňovania údajov leteckých cestujúcich. (Čítať ďalej: Rozprava s Donaldom Tuskom: Bezpečnosť EÚ a Junckerov investičný balík )

 
 

Parlament dnes rokoval o situácii v Líbyi

Plenárne zasadnutie Delegácie13-01-2015 - 19:06
Líbyjčania mávajú zástavami  ©BELGAIMAGE/AFP/M.Turkia  

Parlamentné plénum v utorok rokovalo o zhoršujúcej sa situácii v Líbyi spoločne s vysokou predstaviteľkou Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou Mogherini. Predseda parlamentnej delegácie pre vzťahy s krajinami Maghrebu Pier Antonio Panzieri nám ešte pred začatím rozpravy povedal, že "Líbyi hrozí, že prestane byť štátom." Situácia v Líbyi je aj predmetom návrhu uznesenia, o ktorom budú europoslanci hlasovať vo štvrtok napoludnie. (Čítať ďalej: Parlament dnes rokoval o situácii v Líbyi )

 
 

Secret service surveillance of lawyers in the EU

Plenary Session Fundamental rights13-01-2015 - 18:30

Reports alleging tapping by some member states' secret services of phone calls between lawyers and their clients were raised by MEPs in a debate with Latvian Secretary of State for European Affairs Zanda Kalniņa-Lukaševica and Commissioner Vĕra Jourová on Tuesday evening. (Read more: Secret service surveillance of lawyers in the EU )

 
 

Taliansky premiér Matteo Renzi dnes v EP zhodnotil talianske predsedníctvo EÚ

Plenárne zasadnutie Inštitúcie13-01-2015 - 17:46
Matteo Renzi hovorí do mikrofónu medzi poslancami.  

V utorok 13. januára zavítal do Európskeho parlamentu v Štrasburgu taliansky premiér Matteo Renzi, ktorý pred poslaneckým plénom zhodnotil šesťmesačné talianske predsedníctvo ukončené v decembri minulého roku. Počas svojho prejavu vyzdvihol potrebu "investovania do úspechu," ktoré by nám podľa neho malo pomôcť dostať sa z recesie. "Je nevyhnutné aby sme sa všetci pustili do boja proti tejto hospodárskej recesii a úsporným opatreniam," povedal. (Čítať ďalej: Taliansky premiér Matteo Renzi dnes v EP zhodnotil talianske predsedníctvo EÚ )

 
 

Rozprava o pašovaní migrantov v Stredomorí

Plenárne zasadnutie Prisťahovalectvo13-01-2015 - 17:05
Sýrski utečenci - matka s dieťaťom.  

Poslanci budú v utorok podvečer diskutovať s komisárom Dimitrisom Avramopoulosom o nedávnych prípadoch pašovania ľudí v oblasti Stredozemného mora, vrátane incidentu s nákladnou loďou s imigrantmi smerujúcou z Turecka do Talianska, ktorú posádka opustila na mori. Hlavnými témami rozpravy budú nové trasy pašerákov, úloha európskej agentúry pre správu vonkajších hraníc EÚ Frontex a nový európsky program v oblasti migrácie. (Čítať ďalej: Rozprava o pašovaní migrantov v Stredomorí )

 
 

Členské štáty budú môcť zakázať geneticky modifikované plodiny na svojom území

Plenárne zasadnutie Životné prostredie13-01-2015 - 13:42
Zlaté klasy pšenice  

Európsky parlament v utorok schválil legislatívny návrh, ktorý umožní členským štátom obmedziť alebo zakázať na svojom území kultiváciu plodín obsahujúcich geneticky modifikované organizmy, a to aj v prípade, že boli schválené na úrovni EÚ. Smernica, na ktorej znení sa Parlament neformálne dohodol s Radou v decembri, bola pôvodne predložená už v roku 2010. Legislatívny proces však kvôli nezhodám medzi členskými štátmi uviazol na štyri roky v slepej uličke. (Čítať ďalej: Členské štáty budú môcť zakázať geneticky modifikované plodiny na svojom území )

 
 

Martin Schulz: Osvienčim bol najhorším zlyhaním civilizácie v histórii ľudstva

Plenárne zasadnutie Inštitúcie13-01-2015 - 11:14
Väzni v koncentračnom tábore Osvienčim v roku 1945  

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz pri príležitosti spomienky na 70. výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim uviedol, že "židia v Európe sa aj dnes obávajú o svoju bezpečnosť. To je niečo, čo nás musí desiť a tomuto strachu musíme vzdorovať." V súvislosti s minulotýždňovými útokmi na redakciu Charlie Hebdo, políciu a židovský supermarket v Paríži predseda EP dodal, že "musíme zaistiť, aby sa táto nenávisť nestala nákazlivou." (Čítať ďalej: Martin Schulz: Osvienčim bol najhorším zlyhaním civilizácie v histórii ľudstva )

 
 

Európsky parlament vzdal hold obetiam teroristických útokov v Paríži

Plenárne zasadnutie Inštitúcie12-01-2015 - 22:44
Minúta ticha v rokovacej sále Európskeho parlamentu na počesť obetiam teroristických útokov v Paríži  

"Násilie s kalašnikovmi nás neprinúti zľaviť z našich európskych hodnôt," vyhlásil predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz potom, ako vymenoval sedemnásť obetí minulotýždňových útokov na redakciu francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo a židovský supermarket v Paríži. Po minúte ticha si obete uctili aj predstavitelia politických skupín v EP. Pre viacerých z nich bola solidarita, ktorú preukázali milióny občanov v Európe a na celom svete, renesanciou a potvrdením európskych základných hodnôt. (Čítať ďalej: Európsky parlament vzdal hold obetiam teroristických útokov v Paríži )

 
 

Members to review Italian Presidency achievements

Plenary Session Institutions12-01-2015 - 20:00

Members will review the work of the Italian Presidency of the Council with Prime Minister Matteo Renzi and Commission President Jean-Claude Juncker on Tuesday starting at around 9.10. (Read more: Members to review Italian Presidency achievements )

 
 

Zahájenie zasadnutia: Pocta Philipovi Bradbournovi a Leovi Tindemansovi

Plenárne zasadnutie Inštitúcie12-01-2015 - 19:47

Európsky parlament zahájil januárové zasadnutie minútou ticha za obete minulotýždňového teroristického útoku v Paríži. Predseda EP Martin Schulz vzdal následne hold britskému europoslancovi Philipovi Bradbournovi, ktorý zomrel 19. decembra, a belgickému štátnikovi Leovi Tindemansovi, ktorý skonal 26. decembra. Poslanci si následne uctili ich pamiatku minútou ticha. (Čítať ďalej: Zahájenie zasadnutia: Pocta Philipovi Bradbournovi a Leovi Tindemansovi )

 
 
 
Programy plenárnych schôdzí
 
12-01-2015 -
17:00 - 19:00
Rozpravy
 
 
Pokračovanie schôdze a program práce
 
Jednominútové vystúpenia (článok 163 rokovacieho poriadku)
 
 
 
13-01-2015 -
09:00 - 12:20
Rozpravy
 
 
70. výročie oslobodenia Osvienčimu
 
Zhodnotenie talianskeho predsedníctva
 
Možnosť členských štátov obmedziť alebo zakázať pestovanie GMO
Správa:A8-0038/2014 ***II
Spravodajca: Frédérique Ries
ENVI
 
 
13-01-2015 -
12:30 - 14:30
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Dohoda o partnerstve v sektore rybolovu medzi EÚ a Svätým Tomášom a Princovým ostrovom: rybolovné možnosti a finančný príspevok
Správa:A8-0061/2014 ***
Spravodajca: João Ferreira
PECH
 
Dohoda medzi EÚ a Seychelami o prístupe rybárskych plavidiel do vôd Mayotte
Správa:A8-0055/2014 ***
Spravodajca: Alain Cadec
PECH
 
Protokol k Euro-stredomorskej dohode medzi ES a Tuniskom s cieľom zohľadniť pristúpenie Bulharska a Rumunska k EÚ
Správa:A8-0049/2014 ***
Spravodajca: Elmar Brok
AFET
 
Žiadosť o konzultáciu s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom na tému „Implementácia bielej knihy o doprave z roku 2011: hodnotenie a pokrok smerom k udržateľnej mobilite“
 
Možnosť členských štátov obmedziť alebo zakázať pestovanie GMO
Správa:A8-0038/2014 ***II
Spravodajca: Frédérique Ries
ENVI
 
Ustanovenia týkajúce sa rybolovu v oblasti dohody o GFCM (Všeobecná rybárska komisia pre Stredozemné more)
Správa:A8-0057/2014 ***I
Spravodajca: Gabriel Mato
PECH
 
 
13-01-2015 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Závery zo zasadnutia Európskej rady (18. decembra 2014)
 
Situácia v Líbyi
 
Nedávne prípady prevádzačstva v Stredozemí
 
Ženy vo vrcholových orgánoch spoločností
 
Európske opatrenia na boj proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii
 
Sledovanie advokátov v EÚ
 
 
 
14-01-2015 -
09:00 - 11:50
Rozpravy
 
 
Program činnosti lotyšského predsedníctva
 
 
14-01-2015 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Hlavné aspekty a základné smery spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky a spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (článok 36 ZEÚ)
 
Nedávne ukrutné činy v severnej Nigérii
 
Situácia na Ukrajine
 
Začatie Európskeho roka rozvoja
 
Situácia v Egypte
 
Prípad dvoch talianskych „marò“
 
 
 
15-01-2015 -
09:00 - 11:50
Rozpravy
 
 
Výročná správa ombudsmana za rok 2013
Správa:A8-0058/2014
Spravodajca: Jarosław Wałęsa
PETI
 
Rozpravy o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu (článok 135 rokovacieho poriadku)
Rusko, najmä prípad Alexeja Navaľného
Pakistan, najmä situácia po útoku na školu v Péšávare
Kirgizsko: zákon o homosexuálnej propagande
 
 
15-01-2015 -
12:00 - 14:00
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Návrhy uznesení týkajúce sa rozpráv o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu (článok 135 rokovacieho poriadku)
 
Výročná správa ombudsmana za rok 2013
Správa:A8-0058/2014
Spravodajca: Jarosław Wałęsa
PETI
 
Situácia v Líbyi
 
Situácia na Ukrajine
 
Situácia v Egypte
 
Prípad dvoch talianskych „marò“
 
Pracovný program Komisie na rok 2015
 
Sloboda prejavu v Turecku: nedávne zatknutie novinárov a vedúcich pracovníkov médií a systematický nátlak namierený voči médiám
 
 
 
Správa navrhnutá počas zasadnutia
 
ODPORÚČANIE k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí v mene Únie a jej členských štátov Protokolu k Európsko-stredomorskej dohode o pridružení medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na jednej strane a Tuniskou republikou na strane druhej s cieľom zohľadniť pristúpenie Bulharskej republiky a Rumunska k Európskej únii
Odkazy: A8-0049/2014

Dátum:
04-12-2014
Elmar Brok
AFET