Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Mala by byť Palestína uznaná ako samostatný štát?

Plenárne zasadnutie Vonkajší/medzinárodný obchod26-11-2014 - 16:59
Fulvio Martusciello a Martina Anderson počas vystúpenia v Parlamente  

Švédsko nedávno ako prvá krajina západnej Európy uznalo štátnu suverenitu Palestíny. O tom, či bude jeho príklad nasledovať aj celá Európska únia, dnes popoludní rokovalo parlamentné plénum. Prispela by Únia uznaním Palestíny k zmierneniu konfliktov v tomto regióne? O svoje názory sa s nami podelili predsedníčka delegácie pre vzťahy s Palestínskou zákonodarnou radou Martina Anderson a predseda delegácie pre vzťahy s Izraelom Fulvio Martusciello. (Čítať ďalej: Mala by byť Palestína uznaná ako samostatný štát? )

 
 

Investičný balík: €315 mld. na naštartovanie ekonomiky EÚ

Plenárne zasadnutie Hospodárske a menové záležitosti26-11-2014 - 16:41
Jean-Claude Juncker a Werner Hoyer počas rozpravy v Európskom parlamente  

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ohlásil v stredu na pôde Európskeho parlamentu vytvorenie nového Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý by mal v nasledujúcich troch rokoch zmobilizovať investície vo výške aspoň 315 mld. eur a naštartovať tak ekonomiku EÚ. Poslanci z väčšiny politických skupín v EP vyjadrili tomuto plánu podporu a žiadali rýchle prijatie prorastových opatrení. (Čítať ďalej: Investičný balík: €315 mld. na naštartovanie ekonomiky EÚ )

 
 

Internet: Oddelí sa vyhľadávanie od iných komerčných služieb?

Plenárne zasadnutie Občianske práva / Informačná spoločnosť26-11-2014 - 16:09
ilustračné foto- koláž fotografií, pred nimi trojuholníkový symbol "play"  

Poslanci Európskeho parlamentu dnes rokujú o návrhu nezáväzného uznesenia ktoré požaduje "zvážiť návrhy na oddelenie vyhľadávacích nástrojov od iných komerčných služieb." Zajtra bude návrh predložený na plenárne hlasovanie. Jeho cieľom je nastoliť rovnaké podmienky pre online firmy a zabezpečiť dlhodobé výhody pre užívateľov internetu. (Čítať ďalej: Internet: Oddelí sa vyhľadávanie od iných komerčných služieb? )

 
 

Climate change talks: MEPs chart the course from Lima to Paris

Plenary Session Environment26-11-2014 - 14:03
Iceberg melting down ©BELGA_AGEFOTOSTOCK  

Talks to be held in Lima next month should enable global partners to reach an ambitious climate agreement in Paris in 2015, so as to keep the world on track for a sub-2°C climate warming scenario, Parliament said in a resolution voted on Wednesday. MEPs reiterated the pledge by the EU and its member states to step up contributions to the UN Green Climate Fund. (Read more: Climate change talks: MEPs chart the course from Lima to Paris )

 
 

Laureát Sacharovovej ceny Denis Mukwege: "Telá žien sa stali bojovým poľom"

Plenárne zasadnutie Inštitúcie / Ľudské práva26-11-2014 - 13:29
Denis Mukwege počas svojho prejavu  

"Telá žien sa stali bojovým poľom a znásilnenie zbraňou." Tieto slová dnes predniesol počas slávnostného odovzdávania Sacharovovej ceny v Štrasburgu jej tohtoročný laureát Denis Mukwege. Konžský gynekológ získal toto prestížne ocenenie za svoju starostlivosť o obete skupinových znásilnení a brutálneho sexuálneho násilia, ktoré sprevádza konflikty v Konžskej demokratickej republike. (Čítať ďalej: Laureát Sacharovovej ceny Denis Mukwege: "Telá žien sa stali bojovým poľom" )

 
 

Poslanci budú debatovať o otázke uznania Palestínskeho štátu

Plenárne zasadnutie Vonkajšie vzťahy26-11-2014 - 12:00

Poslanci budú v stredu popoludní od 15.00 diskutovať s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci Federicou Mogherini o tom, či uznať alebo neuznať Palestínu ako štát. (Čítať ďalej: Poslanci budú debatovať o otázke uznania Palestínskeho štátu )

 
 

Debates on EU approach to migration and the expulsion of migrants from Spain

Plenary Session Fundamental rights / Immigration26-11-2014 - 11:07

The need for a holistic EU approach to migration and concerns over the way migrants are treated in Spain were debated with the new European Commissioner Dimitris Avramopoulos on Tuesday. This approach should provide for more solidarity and fair sharing of responsibility among member states, properly fulfilled search and rescue duties, safe and legal routes for refugees into the EU and better cooperation with third countries, said MEPs. (Read more: Debates on EU approach to migration and the expulsion of migrants from Spain )

 
 

Pápež František sa v Európskom parlamente prihovoril všetkým občanom Európy

Plenárne zasadnutie Inštitúcie26-11-2014 - 10:42
Pápež František v Európskom parlamente  

Ochrana ľudskej dôstojnosti bola hlavnou témou dnešného slávnostného prejavu pápeža Františka v Európskom parlamente. Akcentujúc otázky imigrácie, ochrany životného prostredia a podpory ľudských práv a demokracie hlava katolíckej cirkvi vyzvala Európu, aby "znovuobjavila to najlepšie zo seba samej." (Čítať ďalej: Pápež František sa v Európskom parlamente prihovoril všetkým občanom Európy )

 
 

Poslanci vyjadrili v utorkovej rozprave sklamanie nad krachom rokovaní s Radou o navýšení rozpočtu na rok 2014 a nedosiahnutím dohody na budúcoročnom rozpočte. Zároveň vyzvali členské štáty na prejavenie politickej vôle k vyriešeniu neustále sa hromadiacich neuhradených faktúr za rok 2014. Rozhovory budú pokračovať po 28. novembri, kedy Komisia predloží nový návrh rozpočtu. (Čítať ďalej: Rozpočet: Poslanci vyzývajú členské štáty na úhradu faktúr a otvorenosť dohode )

 
 

Denis Mukwege: "Znásilňovanie je lacná, dostupná a veľmi ničivá zbraň."

Plenárne zasadnutie Ľudské práva25-11-2014 - 19:04
Denis Mukwege počas rozhovoru  

Medzinárodné spoločenstvo by malo odsúdiť znásilňovanie, ktoré je používané ako vojnová zbraň, hovorí Denis Mukwege, tohtoročný laureát Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. Konžský gynekológ si toto ocenenie zaslúžil za svoju starostlivosť o obete sexuálneho násilia. Cenu si prevezme v stredu napoludnie počas slávnostného ceremoniálu, ktorý budeme vysielať naživo. Ešte predtým sme mu položili niekoľko otázok. (Čítať ďalej: Denis Mukwege: "Znásilňovanie je lacná, dostupná a veľmi ničivá zbraň." )

 
 

Commission President to present €300bn EU investment package to MEPs

Plenary Session Economic and monetary affairs25-11-2014 - 17:00

European Commission President Jean-Claude Juncker is to present a €300 billion jobs, growth and investment package to boost business and reduce unemployment in the EU, on Wednesday at 9.00. A round of political group speakers and Mr Juncker’s reply will follow. (Read more: Commission President to present €300bn EU investment package to MEPs )

 
 

MEPs refer EU-Canada air passenger data deal to the EU Court of Justice

Plenary Session Fundamental rights25-11-2014 - 13:01

The EU-Canada agreement on the transfer of Passenger Name Records (PNR) should be referred to the European Court of Justice (ECJ) for an opinion on whether it is in line with the EU treaties and Charter of Fundamental Rights, MEPs said in a vote on Tuesday. This is the first time that Parliament has asked that a PNR agreement be given a preliminary check by the Court before the final vote on the deal. (Read more: MEPs refer EU-Canada air passenger data deal to the EU Court of Justice )

 
 

Poverty eradication and human rights in the post-2015 development agenda

Plenary Session Development and cooperation25-11-2014 - 12:57
Two african girls at school. ©BELGAIMAGE_AGEFOTOSTOCK  

Eradicating poverty, fighting inequalities, protecting human rights, ensuring that health systems are sustainable and making gender equality a stand-alone goal are the key aims that the EU should seek to include in the post-2015 global development agenda, says Parliament in a resolution voted on Tuesday. (Read more: Poverty eradication and human rights in the post-2015 development agenda )

 
 

Proposals to provide EU funding to help find or create new jobs for workers made redundant by shipbuilders STX Finland Oy and the GAD abattoir in France were approved by the European Parliament on Tuesday. The EU should provide aid worth The European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid worth €2.35 million is expected to be approved by the Council of Ministers on the same day. (Read more: EP approves aid for redundant Finnish shipyard and French abattoir workers )

 
 

Zahájenie zasadnutia: Predseda EP odsúdil útok na jeruzalemskú synagógu

Plenárne zasadnutie Inštitúcie24-11-2014 - 21:02
Predseda EP Martin Schulz  

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz odsúdil minulotýždňový útok na jeruzalemskú synagógu, pri ktorom zahynulo päť ľudí, a označil ho za "útok na mier." Zároveň vyzval všetky strany na zastavenie "nezmyselného zabíjania" a začatie dialógu. (Čítať ďalej: Zahájenie zasadnutia: Predseda EP odsúdil útok na jeruzalemskú synagógu )

 
 

Lux Leaks: Rozprava o návrhu na vyslovenie nedôvery Junckerovej Komisii

Plenárne zasadnutie Inštitúcie24-11-2014 - 17:36
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a jeho kolégium komisárov počas parlamentnej rozpravy v Štrasburgu  

Väčšina lídrov politických skupín v Európskom parlamente vyjadrila v pondelok večer podporu kolégiu komisárov, ktoré vedie Jean-Claude Juncker. Stalo sa tak počas rozpravy k návrhu na odvolanie Európskej komisie, ktorý plénu predstavil jeden z jeho autorov, poslanec Marco Zanni (EFDD, IT). (Čítať ďalej: Lux Leaks: Rozprava o návrhu na vyslovenie nedôvery Junckerovej Komisii )

 
 
   
Programy plenárnych schôdzí
 
24-11-2014 -
17:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Pokračovanie schôdze a program práce
 
Návrh na vyslovenie nedôvery Komisii
 
EÚ a celosvetový rozvojový rámec na obdobie po roku 2015
Správa:A8-0037/2014
Spravodajca: Davor Ivo Stier
DEVE
 
Oneskorený začiatok vykonávania politiky súdržnosti na roky 2014 – 2020
Správa:O-000082/2014 Európska komisia REGI
 
Kontroly vývozu položiek s dvojakým použitím
Správa:O-000081/2014 Európska komisia INTA
 
Usmernenia Komisie týkajúce sa posúdenia vplyvu
 
Jednominútové vystúpenia (článok 163 rokovacieho poriadku)
 
 
 
25-11-2014 -
09:00 - 11:00
Rozpravy
 
 
Hlasovanie o žiadosti o naliehavý postup (článok 154)
Návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení nariadenie (ES, Euratom) č. 1150/2000, ktorým sa vykonáva rozhodnutie 2007/436/ES, Euratom o systéme vlastných zdrojov Európskych spoločenstiev
*
BUDG
 
Zamestnanosť a sociálne aspekty stratégie EÚ 2020
Správa:O-000077/2014 Európska komisia EMPL
Správa:O-000076/2014 Rada Európskej únie EMPL
 
 
25-11-2014 -
11:15 - 12:00
Slávnostná schôdza
 
 
Príhovor Jeho svätosti pápeža Františka
 
 
25-11-2014 -
12:00 - 14:00
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Dohovor týkajúci sa záležitostí špecifických pre železničný vozňový park
Správa:A8-0030/2014 ***
Spravodajca: Heidi Hautala
JURI
 
Haagsky dohovor o dohodách o voľbe súdu z 30. júna 2005
Správa:A8-0034/2014 ***
Spravodajca: Pavel Svoboda
JURI
 
Mobilizácia Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii: žiadosť EGF/2014/008 FI/STX Rauma
Správa:A8-0043/2014
Spravodajca: Petri Sarvamaa
BUDG
 
Mobilizácia Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii: žiadosť EGF/2014/005 FR/GAD
Správa:A8-0044/2014
Spravodajca: Anneli Jäätteenmäki
BUDG
 
Stanovisko Súdneho dvora k súladu so zmluvami, pokiaľ ide o Dohodu medzi Európskou úniou a Kanadou o prenose a spracovaní údajov z osobného záznamu o cestujúcom (PNR) leteckými dopravcami pre Kanadský úrad pohraničnej služby
 
EÚ a celosvetový rozvojový rámec na obdobie po roku 2015
Správa:A8-0037/2014
Spravodajca: Davor Ivo Stier
DEVE
 
Zamestnanosť a sociálne aspekty stratégie EÚ 2020
Správa:O-000077/2014 Európska komisia EMPL
Správa:O-000076/2014 Rada Európskej únie EMPL
 
 
25-11-2014 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Rozpočet na rok 2015: výsledok dosiahnutý v rámci zmierovacieho výboru
 
Boj proti násiliu voči ženám
Správa:O-000080/2014 Európska komisia FEMM
 
Situácia v Stredozemí a potreba holistického prístupu EÚ k migrácii
Správa:O-000079/2014 Európska komisia LIBE
Správa:O-000078/2014 Rada Európskej únie LIBE
 
Vyhostenia bez riadneho konania a navrhovaná legalizácia „tichých návratov“ v Španielsku
Správa:O-000085/2014 Európska komisia
 
Strategický rámec EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020
Správa:O-000075/2014 Európska komisia EMPL
 
Vykonávanie smernice o rovnakom zaobchádzaní v zamestnaní
Správa:O-000074/2014 Európska komisia EMPL
 
Hodnotenie stresových testov bánk
 
Spoločná rozprava - Európska centrálna banka
Právomoci Európskej centrálnej banky ukladať sankcie
Správa:A8-0028/2014 *
Spravodajca: Kay Swinburne
ECON
Zber štatistických informácií Európskou centrálnou bankou
Správa:A8-0027/2014 *
Spravodajca: Roberto Gualtieri
ECON
 
 
 
26-11-2014 -
09:00 - 11:50
Rozpravy
 
 
Balík Komisie pre pracovné miesta, rast a investície
 
Konferencia OSN o zmene klímy 2014 – COP 20 v Lime, Peru (1. – 12. decembra 2014)
 
 
26-11-2014 -
12:00 - 12:30
Udelenie Sacharovovej ceny
 
 
Sacharovova cena – 2014
 
 
26-11-2014 -
12:30 - 14:00
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Zber štatistických informácií Európskou centrálnou bankou
Správa:A8-0027/2014 *
Spravodajca: Roberto Gualtieri
ECON
 
Právomoci Európskej centrálnej banky ukladať sankcie
Správa:A8-0028/2014 *
Spravodajca: Kay Swinburne
ECON
 
Konferencia OSN o zmene klímy 2014 – COP 20 v Lime, Peru (1. – 12. decembra 2014)
 
 
26-11-2014 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Uznanie štátnej suverenity Palestíny
 
25. výročie Dohovoru OSN o právach dieťaťa
 
Výsledky stretnutia skupiny G20
 
Jednotný digitálny trh
 
Oceliarsky priemysel EÚ: ochrana pracovníkov a priemyselných odvetví
 
 
 
27-11-2014 -
09:00 - 11:50
Rozpravy
 
 
Nedostatočná výživa detí v rozvojových krajinách
Správa:O-000083/2014 Európska komisia DEVE
 
Rozpravy o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu – celkové trvanie maximálne 60 minút (článok 135 rokovacieho poriadku)
Zákony o rúhaní v Pakistane
Srbsko: prípad Šešelja, obvineného z vojnových zločinov
Irak: únosy a týranie žien
 
 
27-11-2014 -
12:00 - 14:00
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Návrh na vyslovenie nedôvery Komisii
 
Návrhy uznesení týkajúce sa rozpráv o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu (článok 135 rokovacieho poriadku)
 
Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. …/… o dočasnom systéme splátok príspevkov na pokrytie administratívnych výdavkov Jednotnej rady pre riešenie krízových situácií počas prechodného obdobia
 
Oneskorený začiatok vykonávania politiky súdržnosti na roky 2014 – 2020
Správa:O-000082/2014 Európska komisia REGI
 
Usmernenia Komisie týkajúce sa posúdenia vplyvu
 
25. výročie Dohovoru OSN o právach dieťaťa
 
Jednotný digitálny trh
 
Nedostatočná výživa detí v rozvojových krajinách
Správa:O-000083/2014 Európska komisia DEVE
 
 
 
Správa navrhnutá počas zasadnutia
 
SPRÁVA o návrhu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o mobilizácii Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii podľa bodu 13 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení (žiadosť EGF/2014/008 FI/STX Rauma, Fínsko)
Odkazy: A8-0043/2014

Dátum:
21-11-2014
Petri Sarvamaa
BUDG
 
SPRÁVA o návrhu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o mobilizácii prostriedkov Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii podľa bodu 13 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení (žiadosť EGF/2014/005 FR/GAD z Francúzska)
Odkazy: A8-0044/2014

Dátum:
21-11-2014
Anneli Jäätteenmäki
BUDG