Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Najdôležitejšie udalosti uplynulého plenárneho zasadnutia

Plenárne zasadnutie Inštitúcie24-10-2014 - 11:40
 

Počas októbrového plenárneho zasadnutia poslanci odsúhlasili novú Junckerovu Komisiu, ktorá už čoskoro začne svoje päť točné funkčné obdobie. José Manuel Barroso poslancom adresoval svoj rozlúčkový prejav. Zákonodarný zbor hlasoval aj proti rozpočtovým škrtom, ktoré na rok 2015 navrhujú vlády členských štátov. Chce totiž zachovať výdavky na rast a vytváranie pracovných miest. Tento týždeň sme sa dozvedeli aj meno víťaza Sacharovovej ceny - stal sa ním africký gynekológ Denis Mukwege. (Čítať ďalej: Najdôležitejšie udalosti uplynulého plenárneho zasadnutia )

 
 

Poslanci vyzvali Turecko, aby posilnilo svoju pomoc sýrskemu mestu Kobane

Plenárne zasadnutie Inštitúcie23-10-2014 - 16:14
výbuchy v sýrskom meste Kobane  

V stredu 22. októbra sa v Európskom parlamente konala plenárna rozprava o obliehanom sýrskom meste Kobane. Veľa poslancov počas nej vyslovilo názor, že Turecko by malo Kurdom bojujúcim proti Islamskému štátu poskytnúť ďalšiu pomoc. Odsúdili násilnosti IS a pripomenuli, že na boj s touto organizáciou a pomoc jej obetiam je potrebné vynaložiť viac úsilia. Niektorí vyslovili obavy z chemických zbraní a pripomenuli potrebu širšej stratégie pre Blízky východ. (Čítať ďalej: Poslanci vyzvali Turecko, aby posilnilo svoju pomoc sýrskemu mestu Kobane )

 
 

Parlament predĺžil bezcolný prístup ukrajinských tovarov na trh EÚ

Plenárne zasadnutie Vonkajší/medzinárodný obchod23-10-2014 - 12:28

Parlament vo štvrtok schválil predĺženie bezcolného prístupu väčšiny ukrajinských produktov na trh EÚ do konca roku 2015. (Čítať ďalej: Parlament predĺžil bezcolný prístup ukrajinských tovarov na trh EÚ )

 
 

Human rights: closing down of Russian Memorial NGO; Uzbekistan; Mexico

Plenary Session Humanitarian aid / External relations23-10-2014 - 12:22

Parliament passed three resolutions on Thursday, calling on the Russian authorities not to close down the Memorial civil rights NGO; urging the Uzbek authorities to take immediate action to protect human rights; and calling for the immediate arrest of all those responsible for the disappearance of 43 students in Mexico. (Read more: Human rights: closing down of Russian Memorial NGO; Uzbekistan; Mexico )

 
 

MEPs ask for further details of EU-wide police crackdown on clandestine migrants

Plenary Session Police cooperation23-10-2014 - 10:56

Concerns about how to reconcile the fundamental rights and non-discrimination of migrants with the need to gather information to dismantle criminal networks profiting from trafficking were the key points raised by MEPs in Wednesday evening’s debate with the Italian Presidency of the Council, represented by Benedetto Della Vedova on the EU-wide police crackdown on clandestine migrants "Mos Maiorum". (Read more: MEPs ask for further details of EU-wide police crackdown on clandestine migrants )

 
 

IS fighters returning to EU: MEPs debate how to prevent internal security threat

Plenary Session External relations / Security and defence23-10-2014 - 10:27

Concerns over the possible threats to the EU's internal security posed by Europeans returning home after fighting for the so-called “Islamic State” (IS) were raised by MEPs in a debate on Wednesday. Some called for a swift approval of the EU Passenger Name Record (PNR) proposal to better detect potential terrorists entering or leaving the EU. Most stressed, however, that all measures taken by the EU to tackle this problem must respect fundamental rights. (Read more: IS fighters returning to EU: MEPs debate how to prevent internal security threat )

 
 

Naživo: Rozpravy o ľudských právach v Rusku, Uzbekistane a Mexiku

Plenárne zasadnutie Ľudské práva23-10-2014 - 10:26
Pochod za nájdenie nezvestných mexických študentov.  

Európsky parlament je významný zástanca ľudských práv. Na ich porušovanie po celom svete upriamuje pozornosť počas každého svojho plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. Tento týždeň budú poslanci rokovať o situácii v Rusku, Uzbekistane a Mexiku. Ich rozpravy budete môcť sledovať naživo na našom webovom portáli. (Čítať ďalej: Naživo: Rozpravy o ľudských právach v Rusku, Uzbekistane a Mexiku )

 
 

Rozpočet 2015: EP žiada uhradiť dlhy a investovať viac do rastu a zamestnanosti

Plenárne zasadnutie Rozpočet22-10-2014 - 16:40

Členské štáty musia na realizáciu svojich politických sľubov v oblasti podpory rastu a zamestnanosti, výskumu a rozvoja, ako aj zahraničných aktivít EÚ, poskytnúť dostatok finančných prostriedkov, uvádza sa v stredu schválenom uznesení, ktorým poslanci odmietli Radou presadzované škrty v rozpočte EÚ na rok 2015. Základným predpokladom pre dosiahnutie dohody na budúcoročnom rozpočte je pre Parlament vyrovnanie aspoň časti pohľadávok za rok 2014. (Čítať ďalej: Rozpočet 2015: EP žiada uhradiť dlhy a investovať viac do rastu a zamestnanosti )

 
 

EU countries should act on their economic reform pledges, say MEPs

Plenary Session Economic and monetary affairs22-10-2014 - 14:06

EU countries need to act more like owners of economic policy reform pledges they themselves signed up to, MEPs stress in a report adopted on Wednesday. Given that only 10% of the European Commission's country-specific reform recommendations (CSRs) for 2013 were implemented in full and that little or no progress was made on 45% of them, MEPs believe "there is an inconsistency between European commitment and national implementation of the CSRs by member states". (Read more: EU countries should act on their economic reform pledges, say MEPs )

 
 

Európsky parlament schválil novú Európsku komisiu

Plenárne zasadnutie Inštitúcie22-10-2014 - 12:37
Predseda EP Martin Schulz podáva zvolenému predsedovi EK Jeanovi-Claudovi Junckerovi potvrdenie o zvolení novej Komisie  

Poslanci v stredu napoludnie vyslovili súhlas s vymenovaním kolégia 27 komisárov tak, ako ho v stredu ráno predstavil zvolený predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Novú komisiu podporilo 423 poslancov, 209 hlasovalo proti a 67 členov EP sa hlasovania zdržalo. Predtým, ako sa noví komisári ujmú 1. novembra svojich funkcií, ich musí formálne vymenovať Európska rada. Funkčné obdobie Komisie je päť rokov. (Čítať ďalej: Európsky parlament schválil novú Európsku komisiu )

 
 

Poslanci dnes hlasujú o novej Európskej komisii

Plenárne zasadnutie Inštitúcie22-10-2014 - 07:00
Proces vytvárania novej Komisie.  

V stredu budú poslanci hlasovať o tom, či dajú novej Komisii zelenú. Plenárnemu hlasovaniu bude predchádzať debata, v ktorej zvolený predseda Jean-Claude Juncker predstaví svoj tím a jeho priority. Všetci navrhovaní komisári absolvovali počas posledných týždňov vypočutia v parlamentných výboroch. Poslanci počas nich hodnotili, či majú kandidáti dostatočné skúsenosti a odbornosť. Hlasovanie o voľbe novej Komisie budete môcť sledovať naživo na našom webovom portáli. (Čítať ďalej: Poslanci dnes hlasujú o novej Európskej komisii )

 
 

Barroso: Krízu nezavinila Európa

Plenárne zasadnutie Inštitúcie21-10-2014 - 19:41
Odchádzajúci predseda Európskej komisie  José Manuel Barroso počas svojho dnešného vystúpenia v Parlamente.  

José Manuel Barroso je po svojich desiatich rokoch pôsobenia na čele Európskej komisie pripravený odovzdať svoje žezlo Jeanovi-Claudovi Junckerovi. V utorok 21. októbra zavítal do Európskeho parlamentu, kde spoločne s poslancami rokoval o výsledkoch svojho druhého mandátu. Počas nášho rozhovoru nám povedal, že krízu podľa neho nezapríčinila Európa, ale nezodpovedné správanie finančných trhov a niektorých krajín. (Čítať ďalej: Barroso: Krízu nezavinila Európa )

 
 

Európskemu semestru chýba riadna implementácia aj kontrola, tvrdia poslanci.

Plenárne zasadnutie Inštitúcie21-10-2014 - 15:09
Zľava doprava: Philippe DE BACKER (spravodajca), Benedetto DELLA VEDOVA (Rara EÚ), Jyrki KATAINEN (EK), Dariusz ROSATI (EĽS), Tibor SZANYI (S&D), Sampo TERHO (EKR), Sylvie GOULARD (ALDE), Marisa MATIAS (GUE/NGL), Bas EICKHOUT (Zelení/ESA), Steven WOOLFE (nezaradený)  

V rámci Európskeho semestra členské štáty koordinujú svoje hospodárske politiky s cieľom vytvoriť základy pre rast a zamestnanosť a dosiahnuť vyrovnané rozpočty. No poslanci počas svojej dnešnej rozpravy upozornili na to, že jednotlivé odporúčania je potrebné implementovať efektívnejšie. Takisto zastávajú názor, že vytváranie týchto odporúčaní by malo podliehať silnejšej demokratickej kontrole. O správe k európskemu semestru bude zajtra hlasovať parlamentné plénum. (Čítať ďalej: Európskemu semestru chýba riadna implementácia aj kontrola, tvrdia poslanci. )

 
 

EU values must be respected in Hungary and in all other member states, MEPs say

Plenary Session Fundamental rights21-10-2014 - 15:00

Concerns about perceived threats to democracy, the rule of law and fundamental rights in Hungary were raised by MEPs in a debate with the Italian Presidency of the Council, represented by Benedetto Della Vedova, and Commissioner Martine Reicherts on Tuesday. Hungarian laws and practices having an overall impact on pluralism, freedom of speech, media freedom and civil society were some of the issues discussed during the debate. (Read more: EU values must be respected in Hungary and in all other member states, MEPs say )

 
 

About 2,800 former workers at firms producing various metals in Spain, steel in Belgium, and cars in France and Belgium will get EU aid to help them find new jobs after Parliament approved the applications on Tuesday. The requests for European Globalisation Adjustment Fund (EGF) aid, together amounting to €15.2 million, also need to be approved by the EU Council of Ministers. (Read more: EU job-search aid for former metal and car workers in Belgium, France and Spain )

 
 

Opening: Schulz warns against attempts to disrupt Northern Ireland peace process

Plenary Session Institutions20-10-2014 - 19:02
EP Presidnet Martin Schulz walk in the plenary chamber to open October Plenary session  

All sides in the Northern Ireland peace process should refrain from “dangerous mutual provocation” urged European Parliament President Martin Schulz in his opening address at its October session. (Read more: Opening: Schulz warns against attempts to disrupt Northern Ireland peace process )

 
 

Spravodajkyňa pre rozpočet: Parlament je pripravený za svoj postoj tvrdo bojovať

Plenárne zasadnutie Rozpočet20-10-2014 - 17:41
Parlamentná spravodajkyňa pre rozpočet, španielska sociálna demokratka Eider Gardiazábal Rubial.  

Ako bude vyzerať rozpočet EÚ na rok 2015? Zajtra o ňom bude rokovať a v stredu hlasovať parlamentné plénum. Očakáva sa, že poslanci sa postavia voči škrtom, ktoré navrhuje Rada. V praxi to znamená, že sa budú následne musieť dohodnúť v rámci tzv. zmierovacieho procesu. Parlamentná spravodajkyňa pre rozpočet, španielska sociálna demokratka Eider Gardiazábal Rubial, nám počas rozhovoru povedala, že Parlament je pripravený za svoj postoj tvrdo bojovať. (Čítať ďalej: Spravodajkyňa pre rozpočet: Parlament je pripravený za svoj postoj tvrdo bojovať )

 
 
   
Programy plenárnych schôdzí
 
20-10-2014 -
17:00 - 19:00
Rozpravy
 
 
Pokračovanie schôdze a program práce
 
Lepšia prevencia a manažment povodňových rizík na európskej úrovni
 
Reakcia na krízu v súvislosti s ebolou
 
 
 
21-10-2014 -
09:00 - 12:20
Rozpravy
 
 
Výsledky konferencie na vysokej úrovni o zamestnanosti v Európe (Miláno, 8. októbra)
 
Európsky semester pre koordináciu hospodárskych politík: uskutočňovanie priorít za rok 2014
Správa:A8-0019/2014
Spravodajca: Philippe De Backer
ECON
 
 
21-10-2014 -
12:30 - 14:00
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Mobilizácia Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii: žiadosť EGF/2014/004 ES/Comunidad Valenciana – kovy
Správa:A8-0013/2014
Spravodajca: Patricija Šulin
BUDG
 
Mobilizácia Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii: žiadosť EGF/2013/012 BE/Ford Genk
Správa:A8-0015/2014
Spravodajca: Paul Rübig
BUDG
 
Mobilizácia Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii: žiadosť EGF/2013/002 BE/Carsid
Správa:A8-0017/2014
Spravodajca: Petri Sarvamaa
BUDG
 
Mobilizácia Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii: žiadosť EGF/2014/006 FR/PSA
Správa:A8-0016/2014
Spravodajca: Isabelle Thomas
BUDG
 
 
21-10-2014 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Preskúmanie druhej Barrosovej Komisie
 
Príprava zasadnutia Európskej rady (23. – 24. októbra 2014)
 
Návrh opravného rozpočtu č. 2/2014 – Prebytok vyplývajúci z plnenia rozpočtu v rozpočtovom roku 2013
Správa:A8-0018/2014
Spravodajca: Gérard Deprez
BUDG
 
Všeobecný rozpočet Európskej únie na rozpočtový rok 2015 – všetky oddiely
Správa:A8-0014/2014
Spravodajca: Monika Hohlmeier
Spravodajca: Eider Gardiazabal Rubial
BUDG
 
Demokracia, právny štát a dodržiavanie základných práv v Maďarsku
 
Clá na tovar s pôvodom na Ukrajine
Správa:A8-0021/2014 ***I
Spravodajca: Gabrielius Landsbergis
INTA
 
 
 
22-10-2014 -
09:00 - 11:45
PREDNOSTNÁ ROZPRAVA
 
 
Predstavenie kolégia komisárov a jeho programu zvoleným predsedom Komisie
 
 
22-10-2014 -
11:45 - 12:15
Hlasovanie (po kole vystúpení rečníkov za politické skupiny)
 
 
Voľba Komisie
 
 
22-10-2014 -
13:00 - 14:30
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Návrh opravného rozpočtu č. 2/2014 – Prebytok vyplývajúci z plnenia rozpočtu v rozpočtovom roku 2013
Správa:A8-0018/2014
Spravodajca: Gérard Deprez
BUDG
 
Návrh všeobecného rozpočtu Európskej únie – rozpočtový rok 2015
 
Všeobecný rozpočet Európskej únie na rozpočtový rok 2015 – všetky oddiely
Správa:A8-0014/2014
Spravodajca: Monika Hohlmeier
Spravodajca: Eider Gardiazabal Rubial
BUDG
 
Protokol k Dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Kórejskou republikou na účely zohľadnenia pristúpenia Chorvátska k EÚ
Správa:A8-0012/2014 ***
Spravodajca: Jan Zahradil
INTA
 
Európsky semester pre koordináciu hospodárskych politík: uskutočňovanie priorít za rok 2014
Správa:A8-0019/2014
Spravodajca: Philippe De Backer
ECON
 
 
22-10-2014 -
15:00 - 23:00
Rozpravy
 
 
Situácia v Kobane a hrozba Islamského štátu
 
Situácia v Hongkongu
 
Trest smrti pre Asiu Bibiovú
 
Európski bojovníci Islamského štátu
 
Spoločná policajná operácia „Mos Maiorum“
 
Spoločná rozprava - Absolutórium za rok 2012
Absolutórium za rok 2012: Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie
Správa:A8-0011/2014
Spravodajca: Petri Sarvamaa
CONT
Absolutórium za rok 2012: Európska rada a Rada
Správa:A8-0010/2014
Spravodajca: Tamás Deutsch
CONT
 
 
 
23-10-2014 -
10:00 - 11:50
Rozpravy
 
 
Jednominútové vystúpenia (článok 163 rokovacieho poriadku)
 
Rozpravy o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu – celkové trvanie maximálne 60 minút (článok 135 rokovacieho poriadku)
Rozpustenie organizácie Memorial (Sacharovova cena v roku 2009) v Rusku
Ľudské práva v Uzbekistane
Zmiznutie 43 študentov v Mexiku
 
 
23-10-2014 -
12:00 - 14:00
HLASOVANIE, následne vysvetlenia hlasovania
 
 
Návrhy uznesení týkajúce sa rozpráv o prípadoch porušovania ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu (článok 135 rokovacieho poriadku)
 
Clá na tovar s pôvodom na Ukrajine
Správa:A8-0021/2014 ***I
Spravodajca: Gabrielius Landsbergis
INTA
 
Absolutórium za rok 2012: Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie
Správa:A8-0011/2014
Spravodajca: Petri Sarvamaa
CONT
 
Absolutórium za rok 2012: Európska rada a Rada
Správa:A8-0010/2014
Spravodajca: Tamás Deutsch
CONT
 
Európska dohoda o niektorých aspektoch organizácie pracovného času vo vnútrozemskej vodnej doprave, ktorú uzatvorili Európsky zväz riečnej plavby (EBU), Európska organizácia lodných kapitánov (ESO) a Európska federácia pracovníkov v doprave (ETF)
 
 
 
Správa navrhnutá počas zasadnutia
 
SPRÁVA o návrhu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o mobilizácii Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii podľa bodu 13 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení (žiadosť EGF/2014/004 ES/Comunidad Valenciana – kovy)
Odkazy: A8-0013/2014

Dátum:
09-10-2014
Patricija Šulin
BUDG
 
SPRÁVA o návrhu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o mobilizácii Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii podľa bodu 13 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení (žiadosť EGF/2013/012 BE/Ford Genk z Belgicka)
Odkazy: A8-0015/2014

Dátum:
09-10-2014
Paul Rübig
BUDG
 
SPRÁVA o návrhu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o mobilizácii Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii podľa bodu 13 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení (žiadosť Francúzska EGF/2014/006 FR/PSA)
Odkazy: A8-0016/2014

Dátum:
14-10-2014
Isabelle Thomas
BUDG
 
SPRÁVA o návrhu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o mobilizácii Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii podľa bodu 13 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení (žiadosť Belgicka EGF/2013/002 BE/Carsid)
Odkazy: A8-0017/2014

Dátum:
14-10-2014
Petri Sarvamaa
BUDG