Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

Parlament sa chystá hlasovať o rozpočte na rok 2016. Cesta k nemu bola náročná

Plenárne zasadnutie Rozpočet24-11-2015 - 18:38
 

Prijímanie európskeho rozpočtu nie je jednoduchý proces. Jeho prípravy a súvisiace rokovania trvajú dlhé mesiace a vyjadruje sa k nemu takmer každý parlamentný výbor. Samotné plenárne hlasovanie môže trvať i štyri hodiny. A okrem toho sú tu i náročné rokovania s Radou ministrov. V stredu 25. novembra by malo parlamentné plénum rozhodnúť o osude neformálnej dohody, ktorú sa podarilo dosiahnuť s členskými štátmi. Hlasovanie o rozpočte 2016 môžete sledovať v priamom prenose na našom portáli. (Čítať ďalej: Parlament sa chystá hlasovať o rozpočte na rok 2016. Cesta k nemu bola náročná )

 

Poistenie: Viac informácií, lepšie poradenstvo a zvýšená ochrana klientov

Plenárne zasadnutie Hospodárske a menové záležitosti24-11-2015 - 14:19

Európsky parlament v utorok schválil novú smernicu, ktorá zjednoduší nákup poistných produktov a zvýši ochranu spotrebiteľov. Nová právna úprava zharmonizuje na úrovni EÚ minimálne požiadavky ohľadom poskytovania informácií a poistného poradenstva zo strany predajcov, ako aj ochrany spotrebiteľov. Nové pravidlá by sa mali vzťahovať na všetky distribučné kanály, teda na poisťovne, poistných agentov alebo maklérov, ako aj iných poskytovateľov poistenia, na ktorých sa nevzťahujú špecifické výnimky. (Čítať ďalej: Poistenie: Viac informácií, lepšie poradenstvo a zvýšená ochrana klientov )

 
Režisérka Deniza Gamze Ergüven.  

Víťaza filmovej ceny Európskeho parlamentu LUX za rok 2015 vyhlásil v utorok napoludnie počas slávnostnej ceremónie predseda EP Martin Schulz. Laureátom ocenenia sa stal film Mustang režisérky Denizy Gamze Ergüven, ktorý vznikol v koprodukcii Francúzska, Nemecka, Turecka a Kataru. Snímka rozpráva príbeh dvoch sestier rozhodnutých žiť svoje vlastné životy, ktoré odmietnutím vopred dohodnutých sobášov zlomia jarmo tradície. (Čítať ďalej: Filmovú cenu LUX za rok 2015 získal film Mustang režisérky Denizy Gamze Ergüven )

 

Chudoba číha v Európe na každé štvrté dieťa. Parlament chce tomu predchádzať

Plenárne zasadnutie Sociálna politika24-11-2015 - 13:15
 

Chudoba je realitou dneška i vo vyspelých štátoch Európskej únie. Podľa Eurostatu hrozí jej riziku každému štvrtému dieťaťu. Európsky parlament preto dnes prijal uznesenie, v ktorom vyzýva členské štáty k tomu, aby posilnili svoje úsilie v boji proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Uznesenie bolo prijaté počtom hlasov 569 (za): 77 (proti): 49 zdržalo sa. (Čítať ďalej: Chudoba číha v Európe na každé štvrté dieťa. Parlament chce tomu predchádzať )

 

Make it easier for migrants to complain about Frontex border guards, MEP say

PETI LIBE Fundamental rights24-11-2015 - 11:45
Frontex rescue operation in action in the Mediterranean sea.  

The EU’s Frontex border agency should set up a mechanism to process individual complaints about alleged breaches of the fundamental rights of migrants and asylum seekers, say MEPs in a joint resolution voted by the Civil Liberties and Petitions committees on Monday. MEPs want the the European Commission to include provisions for this mechanism in a review of the Frontex regulation, due in December. (Read more: Make it easier for migrants to complain about Frontex border guards, MEP say )

 

Otvorenie zasadnutia: Kto nedokáže zladiť slobodu a bezpečnosť, zlyhá úplne

Plenárne zasadnutie Inštitúcie23-11-2015 - 20:57
Minúta ticha za obete terorizmu na začiatku plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu.  

"Kto nedokáže zladiť slobodu a bezpečnosť, zlyhá na celej čiare," vyhlásil v pondelok na úvod novembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu predseda EP Martin Schulz poukazujúc pritom na odkaz zosnulého nemeckého štátnika Helmuta Schmidta. "Bezpečnosť musí byť zaistená, nesmieme však dovoliť, aby bola naša sloboda obmedzená tými, ktorí nás chcú zastrašiť," dodal. (Čítať ďalej: Otvorenie zasadnutia: Kto nedokáže zladiť slobodu a bezpečnosť, zlyhá úplne )

 

Sledujte priamy prenos odovzdávania Filmovej ceny LUX

Plenárne zasadnutie Kultúra23-11-2015 - 11:33
logo Ceny LUX  

V utorok 24. novembra poslanci Európskeho parlamentu rozhodnú o režisérovi, ktorý si tento rok odnesie Filmovú cenu LUX. Do finále sa dostali tri filmy: Mediterranea, Mustang a Urok (Lekcia). Toto prestížne ocenenie Parlament každoročne udeľuje filmom, ktoré propagujú európske hodnoty a poukazujú na súčasné sociálne problémy. (Čítať ďalej: Sledujte priamy prenos odovzdávania Filmovej ceny LUX )

 

Sú biopotraviny skutočne zdravšie?

Ďalšie tlačové správy Poľnohospodárstvo / Bezpečnosť potravín19-11-2015 - 18:33
logo EÚ pre bioprodukty  

Táto otázka bola témou stredajšieho seminára, ktorý zorganizoval útvar EP pre zhodnotenie vedeckých a technologických možností (STOA). Poslanci a odborníci tu diskutovali o tom, aký prínos majú pre naše zdravie biopotraviny a životný štýl, ktorý sa s nimi spája. Ak keď väčšina zúčastnených súhlasí s tým, že to určite nie je na škodu, ich výživové hodnoty je treba ešte overiť. V našej miniankete na Twitteri sa dve tretiny z vás vyjadrili, že pri nákupe potravín preferujete tie z označením bio. (Čítať ďalej: Sú biopotraviny skutočne zdravšie? )

 

Terrorist attacks: MEPs demand more information-sharing and coordination in EU

LIBE Justice and home affairs19-11-2015 - 13:15

The urgent need to step up information-sharing among EU member states and between them and Europol to fight terrorism, the work on the Passenger Name Records data (EU PNR) proposal and the de-radicalisation of EU citizens joining terrorist organisations were among the topics discussed by MEPs with Europol chief Rob Wainwright and Council and Commission representatives on Thursday. (Read more: Terrorist attacks: MEPs demand more information-sharing and coordination in EU )

 

Ak Briti odídu z EÚ, nikto na tom nezíska, tvrdí Danuta Hübner

Ďalšie tlačové správy Ústavné záležitosti18-11-2015 - 17:02
Poslankyňa Danuta Maria HÜBNER počas rozhovoru  

V roku 2017 sa po rokovaniach s EÚ bude v Spojenom kráľovstve konať referendum o tom, či zotrvať v EÚ, ale z nej vystúpiť. Poslanci z parlamentného výboru pre ústavné veci tento týždeň zavítali do Londýna, kde spoločne s britskými ministrami, poslancami a think-tankmi rozoberali, ako to všetko bude prebiehať. O svoje dojmy sa s nami podelila šéfka výboru Danuta Hübner (EĽS, Poľsko). (Čítať ďalej: Ak Briti odídu z EÚ, nikto na tom nezíska, tvrdí Danuta Hübner )