Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)

Spravodajstvo

Tlačové správy

 
 
 
 

EP požaduje rozšírenie ochrany miestnych produktov vyrobených tradičným know-how

Plenárne zasadnutie Justičná spolupráca06-10-2015 - 14:10

Modranská majolika, levický zlatý ónyx, soľnobanská čipka či piešťanské bahno by sa mohli zaradiť medzi výrobky s chráneným zemepisným označením. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré v utorok schválil Európsky parlament. Poslanci požadujú rozšírenie ochrany, ktoré poskytujú zemepisné označenie EÚ poľnohospodárskym produktom, na ďalšie miestne výrobky s cieľom podporiť lokálnu ekonomiku, cestovný ruch, spotrebiteľskú dôveru, ale aj ochranu kultúrneho dedičstva a tradičného know-how. (Čítať ďalej: EP požaduje rozšírenie ochrany miestnych produktov vyrobených tradičným know-how )

 

Germany, Italy and Belgium will get €14.6 million in EU aid to help redundant car and airline workers to find new jobs, and Bulgaria and Greece a total of €16.3 million to repair flood damage, after Parliament approved their applications on Tuesday. (Read more: Job search aid for Germany, Italy, Belgium, disaster relief for Bulgaria, Greece )

 

Greece: Parliament backs urgent frontloading of €35 billion in EU funding

Plenary Session Regional policy06-10-2015 - 13:18

Parliament on Tuesday backed a set of one-off measures aimed at boosting the effective spending of €35 billion earmarked for Greece in the EU 2014-2020 budget. This includes €20 billion from the European structural and investment funds and €15 billion from agricultural funds. (Read more: Greece: Parliament backs urgent frontloading of €35 billion in EU funding )

 

Migračná kríza: Poslanci od členských štátov požadujú, aby konali

Plenárne zasadnutie Prisťahovalectvo / Azylová politika / Humanitárna pomoc06-10-2015 - 12:31
portréty diskutujúcich poslancov  

Počas dnešnej plenárnej debaty o záveroch európskeho samitu z 23. septembra poslanci vyzvali členské štáty k tomu, aby prijali viac opatrení na riešenie migračnej a utečeneckej krízy. Počas septembrového samitu sa už štáty dohodli na tom, že navýšia financovanie a posilnia pomoc pre krajiny, ktoré čelia najväčšiemu návalu migrantov. To isté by malo platiť i pre susedné krajiny a agentúry zaoberajúce sa utečencami. Návrh Komisie na riešenie tejto krízy podporila väčšina poslancov. (Čítať ďalej: Migračná kríza: Poslanci od členských štátov požadujú, aby konali )

 

Pred parlamentným plénom vystúpia spoločne Angela Merkel a François Hollande

Plenárne zasadnutie Inštitúcie06-10-2015 - 08:56
Angela Merkel a François Hollande  

V stredu 7. októbra o 15:00 pred parlamentným plénom v Štrasburgu vystúpi nemecká kancelárka Angela Merkel a francúzsky prezident Francois Hollande. Témou ich príhovoru a následnej debaty so šéfmi politických skupín bude súčasná situácia v EÚ. Naposledy sa takto plénu prihovoril François Mitterrand spoločne s Helmutom Kohlom v novembri 1989. S poslancami vtedy rozoberali koniec Studenej vojny. Debatu môžete sledovať v priamom prenose na našom webovom portáli. (Čítať ďalej: Pred parlamentným plénom vystúpia spoločne Angela Merkel a François Hollande )

 

Letecké útoky na nemocnicu v afganskom Kundúze zaradené do programu schôdze EP

Plenárne zasadnutie Inštitúcie05-10-2015 - 23:45
Podpredsedníčka EP Mairead McGuinness (EPP, IE) počas zahájenia plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.  

Rozprava o leteckých útokoch z 3. októbra na nemocnicu v afganskom Kundúze, pri ktorých prišlo o život dvanásť pracovníkov organizácie Lekári bez hraníc a desať pacientov, vrátane troch detí, bude zaradená do stredajšieho programu schôdze. Na úvod štrasburského plenárneho zasadnutia to oznámila podpredsedníčka EP Mairead McGuinness (EPP, IE). Stredajšiu rozpravu zaháji o 8h30 šéfka diplomacie EÚ Federica Mogherini. (Čítať ďalej: Letecké útoky na nemocnicu v afganskom Kundúze zaradené do programu schôdze EP )

 

Budeme v EÚ chrániť aj zemepisné označenia nepoľnohospodárskych výrobkov?

Plenárne zasadnutie Hospodárska súťaž05-10-2015 - 16:29
koláž fotografií, pred nimi symbol PLAY  

Parlamentné plénum sa bude dnes a zajtra zaoberať návrhom, ktorý požaduje, aby boli právne chránené i zemepisné označenia nepoľnohospodárskych výrobkov. Dokument už 15. septembra schválil výbor pre právne veci. Uvádza sa v ňom, že táto ochrana by nielen poskytovala záruky pre spotrebiteľov, no okrem toho by pomáhala uchovávať kultúrne dedičstvo a prispela by k rozvoju miestnych ekonomík. (Čítať ďalej: Budeme v EÚ chrániť aj zemepisné označenia nepoľnohospodárskych výrobkov? )

 

Akú úlohu zohrával Európsky parlament pri zjednotení Nemecka?

Ďalšie tlačové správy Budúcnosť Európy/európska integrácia / Inštitúcie02-10-2015 - 12:44
brandeburská brána pri západe slnka  

Po páde Berlínskeho múru, keď sa začalo hovoriť o zjednotení Nemecka, založil EP špeciálny výbor, ktorého úlohou bolo zhodnotiť dopady zjednotenia na Európske spoločenstvo. "Zjednotenie Nemecka bolo akýmsi neformálnym spôsobom rozšírenia EÚ," hovorí šéf zahraničného výboru Elmar Brok (EĽS, Nemecko) Je jediným členom vtedajšieho výboru, ktorý v EP pôsobí i doteraz. O svoje postrehy sa s nami okrem neho podeli i ďalší traja poslanci, ktorí v tom čase v EP pracovali ako pozorovatelia NDR. (Čítať ďalej: Akú úlohu zohrával Európsky parlament pri zjednotení Nemecka? )

 

Kto sa stane víťazom našej fotografickej súťaže? Rozhodnú i vaše hlasy

Ďalšie tlačové správy Inštitúcie / Prisťahovalectvo01-10-2015 - 15:42
Muž držiaci v rukách spiace dieťa  

Naša fotografická súťaž, inšpirovaná Európskym rokom rozvoja, sa skončila. Každý mesiac sme v rámci nej vyhlásili novú tému, ktorá sa týkala Európskeho roka rozvoja. Ostáva ešte vybrať jej víťazov. O jednom z nich rozhodne odborná porota a druhom vaše hlasy na sociálnych sieťach. Oboch víťazov pozveme na novembrové plenárne zasadnutie do Štrasburgu. (Čítať ďalej: Kto sa stane víťazom našej fotografickej súťaže? Rozhodnú i vaše hlasy )

 

Rozhovor: George Grammatikakis o objave vody na Marse

Ďalšie tlačové správy Výskum a inovácie30-09-2015 - 17:48
Grammatikakis - portrét  

Vesmír a otázka, či aj mimo našej planéty existuje život, fascinovali ľudstvo už od nepamäti. Americká NASA v pondelok oznámila, že existujú presvedčivé vedecké dôkazy o tom, že na Marse existuje voda v tekutom skupenstve. Pri tejto príležitosti sme položili niekoľko otázok gréckemu poslancovi Georgemu Grammatikakisovi (S&D), ktorý je pôvodným povolaním astrofyzik. (Čítať ďalej: Rozhovor: George Grammatikakis o objave vody na Marse )