Voľba Európskej komisie a kandidáti na jej predsedu 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Zväčšiť obrázok: Set-up of lead candidates´ debate in EE14, Brussels plenary chamber 
Set-up of lead candidates´ debate in EE14, Brussels plenary chamber        
Predvolebná debata sa uskutoční dňa 15. mája v rokovacej sále EP v Bruseli 

Organizátorom debaty naživo vysielanej debaty, ktorá prebehne v rokovacej sále Európskeho parlamentu v Bruseli, je Európska vysielacia únia (European Broadcasting Union – EBU). Jej začiatok je naplánovaný na 21.00 hod. Informácie pre novinárov, ktorí majú záujem zúčastniť sa debaty, sú k dispozícii tu.

Pravidlá účasti na debate

EBU pozve kandidátov jednotlivých politických strán na základe nasledujúcich objektívnych kritérií:

  • kandidát na predsedu EK musí byť nominovaný európskou politickou stranou, ktorá je aktuálne zastúpená v Európskom parlamente a uznaná Úradom pre európske politické strany a európske politické nadácie;
  • politická strana nominujúca kandidáta musí mať zastúpenie v jednej z oficiálne uznaných politických skupín v aktuálnom Európskom parlamente;
  • každá politická skupina môže nominovať do debaty iba jedného kandidáta.

Moderátormi debaty budú Emilie Tran Nguyen (Francúzska televízia), Annastiina Heikkilä (Yle, Fínsko) a Markus Preiss (ARD, WDR, Nemecko). Poradie kandidátov bolo určené žrebom dňa 4. apríla. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii tu.

Nižšie nájdete zoznam kandidátov na post predsedu EK a portréty kandidátov, ktorí sa zúčastnia debaty.


Kandidáti európskych strán na post predsedu EK

Európska ľudová strana (EPP) - poslanecký klub EPP

Európska ľudová strana (EPP) si na straníckom kongrese v Helsinkách dňa 8. novembra 2018 zvolila za svojho kandidáta na post predsedu EK Manfreda Webera (CSU, Nemecko).

Manfred Weber 

Manfred Weber (46) naštartoval svoju politickú kariéru v roku 2002 v bavorskom krajinskom sneme. Do Európskeho parlamentu bol zvolený v roku 2004. Od roku 2014 je predsedom poslaneckého klubu EPP v Európskom parlamente.

Manfred Weber je držiteľom titulu Univerzity aplikovaných vied v Mníchove v odbore fyzikálne inžinierstvo.

Twitter: @ManfredWeber

Kontakt pre novinárov: Marion Jeanne


Strana európskych socialistov (PES) - poslanecký klub S&D

Kandidátom Strany európskych socialistov (PES) na post predsedu EK je Frans Timmermans (PvdA, Holandsko). Nomináciu získal na straníckom kongrese, ktorý prebehol v dňoch 7. - 8. decembra v portugalskom Lisabone.

Frans Timmermans 3 

Frans Timmermans (57) je v súčasnosti prvým podpredsedom Európskej komisie. Po prvýkrát bol zvolený do Druhej komory Generálnych stavov Holandského kráľovstva (dolnej komory holandského parlamentu) v roku 1998. V rokoch 2007 - 2010 zastával post štátneho tajomníka pre európske záležitosti, v rokoch 2012 - 2014 bol ministrom zahraničných vecí v kabinete premiéra Marka Rutteho.

Frans Timmermans je držiteľom titulu Univerzity Radboud v Nijmegene v odbore francúzsky jazyk a literatúra.

Twitter: @timmermansEU

Kontakt pre novinárov: Tim McPhie

Aliancia európskych konzervatívcov a reformistov (ACRE) - poslanecný klub ECR

Kandidátom na post predsedu EK za Alianciu konzervatívcov a reformistov v Európe (ACRE) je od 14. novembra Jan Zahradil (ODS, Česká republika).

Jan Zahradil 

Jan Zahardil (55) je poslancom Európskeho parlamentu, v rámci ktorého je členom skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR), a zároveň je prezidentom Aliancia konzervatívcov a reformistov v Európe (ACRE). Pred zvolením do EP v roku 2004 pôsobil ako člen Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky.

Jan Zahradil, pôvodným povolaním výskumný pracovník, je držiteľom titulu Vysokej školy chemicko-technickej v Prahe v odbore vodné a prírodné technológie.

Twitter: @zahradilJan

Kontakt pre novinárov: Eva Bouchalová

Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) - poslanecký klub ALDE

Stranícky zjazd, 21. marec, Brusel (Belgicko)

Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) na svojom straníckom zjazde dňa 21. marca v Bruseli nominovala tím siedmich vedúcich kandidátov, takzvaný tím Európa, ktorí stranu povedú do európskych volieb.

Margrethe Vestager 

Margrethe Vestager (Radikale Venstre, Dánsko) je od roku 2014 Európskou komisárkou pre hospodársku súťaž. V minulosti bola dánskou ministerkou hospodárstva a vnútra (2011) a ministerkou školstva (1998).

Margrethe Vestager (51) vyštudovala ekonómiu na Kodanskej univerzite (1993).

Twitter: @vestager

Ďalší členovia tímu Európa:

  • Nicola Beer, 49, (FDP, Nemecko), poslankyňa Nemeckého spolkového snemu od roku 2017

Twitter: @nicolabeerfdp

  • Emma Bonino, 71 (Più Europa, Taliansko), senátorka za Rím

Twitter: @emmabonino

  • Violeta Bulc, 55 (SMC, Slovinsko), Európska komisárka pre dopravu od roku 2014

Twitter: @Bulc_EU

  • Katalin Cseh, 30 (Momentum Mozgalom, Maďarsko), lekárka so špecializáciou pôrodníctvo a gynekológia, spoluzakladateľka a niekdajšia členka vedenia strany Momentum Mozgalom

Twitter: @momentumhu

  • Luis Garicano, 52 (Ciudadanos, Španielsko), podpredseda strany ALDE party

Twitter: @lugaricano

  • Guy Verhofstadt, 66 (Open VLD, Belgicko), predseda frakcie ALDE v Európskom parlamente od roku 2009

Twitter: @guyverhofstadt

Kontakt pre novinárov: Didrik de Schaetzen

Európska strana zelených (EGP) - poslanecký klub Zelení/EFA

Ska Keller (Bündnis 90/Die Grünen, Nemecko) a Bas Eickhout (GroenLinks, Holandsko) boli na jesennom kongrese Európskej strany zelených (EGP), ktorý prebehol v dňoch 23. - 25. novembra, zvolení za spitzenkandidátov strany pred európskymi voľbami.

Ska Main 

Ska Keller (37) študovala islamistiku, turkológiu a judaistiku na Slobodnej univerzite v Berlíne a Univerzite Sabanci v Istanbule. Do Európskeho parlamentu bola po prvýkrát zvolená v roku 2009. Spitzenkandidátkou za Európsku stranu zelených bola už pred ostatnými voľbami do EP v roku 2014.

Twitter: @SkaKeller

Kontakt pre novinárov: Sophia Borchert

Bas Eickhout (42) študoval na Univerzite Radboud v Nijmegene chémiu a životné prostredie a neskôr pôsobil ako výskumný pracovník v Holandskej agentúre pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. V roku 2009 bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu.

Twitter: @BasEickhout

Kontakt pre novinárov: Marjolein Meijer

Európska slobodná aliancia (EFA) - poslanecký klub Zelení/EFA

Kandidátom Európskej slobodnej aliancie na post predsedu Európskej komisie sa stal Oriol Junqueras (ERC, Španielsko). EFA ho nominovala na svojom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo dňa 7. marca v Bruseli.

Oriol Junqueras (49) bol od januára 2016 do októbra 2017 podpredsedom katalánskej vlády (Generalitat de Catalunya).

Twitter: @junqueras

Kontakt pre novinárov: José-Luis Linazasoro

Strana európskej ľavice (EL) - poslanecký klub GUE/NGL

Volebnými lídrami Strany európskej ľavice boli na zasadnutí Výkonnej rady Strany Európskej ľavice (EL), ktoré sa uskutočnilo v dňoch 26. - 27. januára 2019 v Bruseli, zvolení Violeta Tomić (Levica, Slovinsko) a Nico Cué (Odborový zväz pracujúcich v kovopriemysle, Belgicko).

Nico Cué official 

Nico Cué (62) je predstaviteľom valónskeho a medzinárodného odborového hnutia, dvanásť rokov pôsobil ako generálny tajomník kovopriemyselných odborov v rámci zväzu FGBT (Fédération Générale du Travail de Belgique).

Violeta Tomić (56) je poslankyňou slovinského parlamentu od roku 2014 a zástupkyňou koordinátora strany Levica.

Twitter: @DSDVioleta

Ako funguje proces voľby predsedu EP spomedzi kandidátov politických strán

Výber predsedu Európskej komisie z tzv. spitzenkandidátov, teda uchádzačov o daný post, ktorých nominujú európske politické strany pred voľbami do EP, zvyšuje vplyv občanov na voľbu šéfa exekutívy EÚ.


Predsedu Európskej komisie volí do funkcie Európsky parlament na základe formálneho návrhu hláv štátov a vlád združených v Európskej rade, ktorý musí zohľadniť výsledok európskych volieb.

V roku 2014, keď sa postup výberu predsedu Komisie z predvolebných nominantov politických strán využil po prvýkrát, bol šéfom exekutívy EÚ zvolený spitzenkandidát Európskej ľudovej strany (EPP) Jean-Claude Juncker. Pred vtedajšími voľbami nominovalo svojich kandidátov na post predsedu EK päť európskych politických strán.

Za európsku sa považuje politická strana, ktorá pôsobí na európskej úrovni a pozostáva z vnútroštátnych strán so zvolenými zástupcami v aspoň štvrtine členských štátov. Pravidlá financovania európskych politických strán a nadácií boli novelizované v apríli 2018. Podrobnejšie informácie o procesoch nominácie a voľby predsedu Európskej komisie nájdete v samostatnom dokumente Think tanku EP.