Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)
potréty oboch žien
Top téma :

Sacharovova cena 2016 - Nádja Murád a Lamjá´ Hadží Bašár

Inštitúcie / Ľudské práva 14-12-2016 - 12:10 / Aktualizované: 19-12-2016 - 11:28
 
 

V utorok 13. decembra počas svojho plenárneho zasadnutia Európsky parlament slávnostne udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Tento rok ju dostali dve iracké dievčatá, ktoré prežili zverstvá Islamského štátu a teraz bojujú za práva jezídov a žien, z ktorých si ISIS robí sexuálne otrokyne. „ISIS drží v zajatí viac ako 3500 žien a detí. Každý deň zomrú tisíckrát,“ povedala počas svojho prejavu Lamjá Hadží Bašár. (Čítať ďalej: Nádja Murád a Lamjá Hadží Bašár si dnes prevzali Sacharovovu cenu za slobodu myslenia)

Iracké jezídky Nádja Murád a Lamjá Hadží Bašár si dnes počas slávnostného plenárneho zasadnutia prevezmú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Obe prežili teror a sexuálne zneužívanie, ktoré na nich páchali vojaci Islamského štátu, no nakoniec sa im podarilo ujsť. Stali sa tak hlasom žien, ktoré sú vo vojnových konfliktoch obeťami znásilňovania a zároveň i hlasom jezídksej komunity, ktorej hrozí vyhladenie zo strany islamských teroristov. Viac o ich osudoch i posolstve v našom videu. (Čítať ďalej: Jezídky z Iraku Nádja Murád a Lamjá Hadží Bašár si zajtra prevezmú Sacharovovu cenu )

Sacharovova cena už má svojich troch finalistov. O miesto víťaza sa budú uchádzať Can Dündar a jeho spolupracovníci bojujúci za slobodu tlače v Turecku, vodca krymských Tatárov Mustafa Džemilev a predstaviteľky jezídov Nádia Murád Básí a Lamjá´ Hadží Bašár. 11. októbra o nich hlasovaním rozhodli poslanci zo zahraničného a rozvojového výboru. Kto z nich nakoniec získa toto prestížne ocenenie sa dozvieme 27. októbra. Cena bude slávnostne odovzdaná 14. decembra počas plenárneho zasadnutia. (Čítať ďalej: Finalisti Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2016)

Nositeľkami tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia sa stali Nádja Murád a Lamjá´ Hadží Bašár, ktoré bojujú za práva žien a jezídskej komunity. 27. októbra o tom rozhodol predseda Parlamentu Martin Schultz spoločne so šéfmi politických frakcií. Cena im bude slávnostne odovzdaná 14. decembra počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. (Čítať ďalej: Sacharovovu cenu za slobodu myslenia od Európskeho parlamentu tento rok získali Nádja Murád a Lamjá´ Hadží Bašár)

Na tohtoročný zoznam nominantov Sacharovovej ceny sa dostali Can Dündar a skupina ľudí okolo neho, ktorí obhajujú slobodu tlače v Turecku, voda krymských Tatárov Mustafa Dzemilev, predstaviteľky jezídov Nadia Murad Basee a Lamiya Aji Bashar a ujgurský učenec Ilham Tohti. Ich mená boli oficiálne zverejnené 6. októbra počas spoločnej schôdze zahraničného a rozvojového výboru a podvýboru pre ľudské práva. Kto z nich nakoniec získa toto prestížne ocenenie sa dozvieme 27. októbra. (Čítať ďalej: Poslanci predstavili svojich nominantov na Sacharovovu cenu 2016)

Odkaz : 20161024TST48413
 
 
 
 
Zapojte sa do debaty na sociálnych sieťach
 

#SacharovovaCena

 
 
Sacharovova cena 2016
 

Tento rok ju získali Nádja Murád a Lamjá Hadží Bašár, ktoré prežili sexuálne otroctvo Islamského štátu (IŠ) a stali sa hlasmi žien, ktoré postihol rovnaký osud. Verejne obhajujú jezídsku komunitu v Iraku, ktorú sa bojovníci IŠ rozhodli vyhladiť.

 
Viac o tohtoročných nositeľkách