Priamy prístup na hlavné prehľadávanie (stlačte Enter)
Prístup k obsahu stránky (stlačiť Enter)
Priamy prístup na zoznam ďalších webových stránok (stlačte Enter)
jednoeurovka
Top téma :

Rozpočet EÚ 2017 - Priority Parlamentu: mládež, rast, migrácia

Rozpočet 18-11-2016 - 18:21 / Aktualizované: 02-12-2016 - 12:06
 
 

1. decembra počas plenárneho hlasovania europoslanci odobrili rozpočet EÚ na rok 2017 potom, ako sa na ňom dohodli s ministrami členských štátov. Hlasovalo zaň 438 členov zákonodarného zboru, 194 bolo proti a 7 sa zdržali hlasovania. Vyjednávačom parlamentu sa počas rokovaní s členskými štátmi podarilo zabezpečiť dodatočné finančné prostriedky na pomoc mladým, infraštruktúru a riešenie migrácie. (Čítať ďalej: Európsky parlament schválil rozpočet EÚ na rok 2017)

Európsky parlament vo štvrtok schválil rozpočet EÚ na rok 2017. Poslanci presadili zvýšenie financií na pomoc mladým nezamestnaným a viac prostriedkov pre kľúčové iniciatívy na podporu malých a stredných podnikov, projektov dopravnej infraštruktúry, výskumu a programu Erasmus+. EÚ bude v roku 2017 hospodáriť s rozpočtovými prostriedkami určenými na budúcoročné záväzky v objeme 157,8578 miliárd eur a financiami na úhradu záväzkov splatných na budúci rok v rozsahu 134,4900 miliárd eur. (Čítať ďalej: Rozpočet EÚ na rok 2017: Poslanci schválili viac peňazí na podporu mladých a rastu )

Parlament v stredu odhlasoval požiadavku na zvýšenie finančných prostriedkov na pomoc mladým ľuďom pri hľadaní práce, podporu hospodárskeho rastu a pomoc tretím krajinám na zmiernenie migračnej krízy. Poslanci nepodporili škrty navrhnuté Radou v návrhu rozpočtu na rok 2017. Očakávajú získanie časti dodatočných financií z rozpočtových prostriedkov po revízii viacročného finančného rámca (VFR). (Čítať ďalej: Poslanci žiadajú viac financií na pracovné miesta a pre mládež v roku 2017)

V stredu 26. októbra napoludnie parlamentné plénum hlasuje o svojom stanovisku k návrhu rozpočtu na rok 2017 a revízii viacročného finančného rámca na obdobie 2014-2020. Popoludní bude poslancom predstavená výročná správa o hospodárení EÚ za rok 2015. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli vysvetliť vám niektoré rozpočtové pojmy. (Čítať ďalej: Rozumiete rozpočtu? Ak nie, vysvetlíme vám )

Poslanci majú opätovne na stole rozpočet EÚ na budúci rok. Viaceré výbory budú tento týždeň rokovať a hlasovať o svojich stanoviskách ohľadne jeho priorít. Rozpočtový výbor bude v stredu 31. augusta rokovať o postoji Rady. Všetko vyvrcholí koncom októbra, keď budú čísla predložené na plenárne hlasovanie. Ak vás zaujíma, ako sa pri prijímaní rozpočtu postupuje, pozrite si našu infografiku. (Čítať ďalej: Parlament sa začína vyjadrovať k rozpočtu EÚ na budúci rok)

MEPs have fought for and obtained better support for unemployed youngsters and additional funds to boost key initiatives supporting SMEs, transport infrastructure projects, research and Erasmus+ student mobility. The provisional deal on the EU Budget 2017 with the Council was reached in the early hours of Thursday. After Budget MEPs and Council have formally endorsed the agreement, the new EU budget will be voted in plenary in December. (Čítať ďalej: EU Budget deal: EP achieves best support for youth and growth initiatives)

Tvorcovia európskeho rozpočtu boli mnohokrát kritizovaní za to, že sa príliš spoliehajú na príspevky členských štátov a nerátajú s nepredvídateľnými krízovými udalosťami. Poslanci európskeho parlamentu preto tento týždeň rokovali s národnými poslancami o tom, ako tento systém vylepšiť. Väčšina diskutujúcich sa zhodla na tom, že tu potrebujeme reformu, ktorá by rozpočet sprehľadnila a zefektívnila. (Čítať ďalej: Ako zlepšiť financovanie EÚ v budúcnosti? )

Odkaz : 20161116TST51301
 
 
Rozpočet EÚ na rok 2017: koľko potrebuje Európa?
 

Poslanci EP schválil stanovisko k návrhu rozpočtu na rok 2017. Plánujú dať Európe toľko zdrojov, aby dokázala čeliť výzvam.

 
Konečné čísla
 

Záväzky: 157,86 miliárd eur

 
 

Platby: 134.49 miliárd eur

 
 
A ako sme sa k nim dopracovali
 

Komisia navrhla 157,7 miliárd na záväzky a 134,9 miliárd na platby

 
 

Rada požadovala 156,38 miliárd na záväzky a 133,79 miliárd na platby

 
 

Parlament požadoval 161.8 miliárd na záväzky a 136.8 miliárd na platby

 
 
 
 
Ako funguje rozpočet EÚ
 

EuroparlTV servíruje európsky rozpočet - pozrite sa, ako funguje jeho vyjednávanie, financovanie a rozdeľovanie medzi jednotlivé oblasti.

 
Predchádzajúce rozpočty EÚ