"NO" to border controls! After more than a year of negotiations, Parliament approved a deal to ensure free movement in the #Schengen area by preventing member...(read more) Facebook
The chat about 2014 European elections with Andrew Duff MEP has just started! To join click @ http://chat.epfacebook.eu #EP2014 Facebook
One number for yEUr complaints, but who will be on the other end of that line? Find out @ http://epfacebook.eu/a4P. Facebook
Next year you will have a say on who the next president of the European Commission will be. Grab the chance to discuss this and other changes with Andrew Duff...(read more) Facebook
Opazovalci Parlamenta so bili tudi na nigerijskih predsedniških volitvah leta 2007. © European Union, 1995-2010 Na predvečer 15. septembra, Mednarodnega dneva demokracije, je predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek izrazil prepričanje, da želijo ljudje po svetu živeti v demokraciji ter imeti možnost soodločanja o vprašanjih, ki se tičejo družb, v katerih živijo. Ob tem je Buzek še poudaril, da je združitev Evrope, ki je bila nekdaj razdeljen kontinent, pomemben razlog zato, da Evropska unija spodbuja demokracijo in človekove pravice tudi izven meja EU.
Je pa Buzek menil, da demokracija ne more biti vsiljena od zunaj, zaradi česar se je treba osredotočiti na pomoč civilni družbi v nedemokratičnih državah. Cilj EU je demokratizacija, pri čemer pa je zelo pomembno, da demokracija ni le v besedah, ampak da se utelesi tudi v demokratičnih institucijah.
Mednarodni dan demokracije je vpeljala Organizacija Združenih narodov leta 2007, tako da se letos praznuje že tretji tak dan. Letošnji 15. september je posvečen politični odgovornosti in krepitvi vezi med parlamenti in državljani.
Kakšna je vloga Evropskega parlamenta?
Od leta 2008 v okviru Parlamenta deluje tudi Urad za promocijo parlamentarne demokracije, ki državam z mladimi demokratičnimi sistemi pomaga z nasveti, seminarji, pripravništvi in tehnično pomočjo.
Evropski poslanci so se vedno zavzemali za spoštovanje temeljnih demokratičnih vrednot, od svobodnih volitev preko spoštovanja človekovih pravic do enakosti pred zakonom in prepovedi diskriminacije. Zato so opazovalci Evropskega parlamenta prisotni na marsikaterih volitvah po svetu, v svojih resolucijah pa poslanci redno opozarjajo na nujnost spoštovanja demokratičnih standardov.
Za posebni program EU za demokracijo in človekove pravice je sicer v obdobju 2007-2013 namenjenih 1,1 milijona evrov, ki gredo predvsem za projekte civilne družbe in borcev za človekove pravice.
Nagrada Saharova za svobodo misli
Vsako leto konec decembra, vse od leta 1988 naprej, podeljuje Evropski parlament nagrado za svobodo misli osebi ali organizaciji, ki se je izkazala v svojih prizadevanjih za spoštovanje človekovih pravic. Poimenovana je po ruskem jedrskem fiziku in dobitniku Nobelove nagrade za mir Andreju Saharovu.
Leta 2009 je nagrado dobila ruska organizacija za zaščito človekovih pravic Memorial. Nominacije za letošnjo nagrado morajo evropski poslanci oddati do 22. septembra.