Evropski filmi na spletu bi filmsko ustvarjanje približali širši javnosti

Kako evropsko filmsko ustvarjanje približati kar čim več ljudem? Z bolj učinkovito distribucijo evropskih filmov, seveda. Po mnenju francoskega poslanca Jean-Maria Cavade (ELS), katerega poročilo so poslanci na plenarnem zasedanju potrdili v torek, 11. septembra, bi lahko pri tem pomembno vlogo odigral splet.

Poslanec Jean-Marie Cavada
Poslanec Jean-Marie Cavada

Kakšne ukrepe bi bilo treba sprejeti, da bi postala avdiovizualna dela dostopna na spletu?


Spletna distribucija bi približala film in glasbo večjemu številu ljudi, s tem bi olajšali tudi dostopnost teh del preko meja. Podnaslovi, sistem podeljevanja licence, novi poslovni modeli in razvoj inovativnih plačilnih sistemov, npr. preko SMS sporočil, bi avdiovizualni trg naredili bolj učinkovit.


Kako bi lahko povečali priljubljenost evropskih filmov?


Filmi bi lahko bili na voljo prej, na novih trgih. Film združuje. To je še posebej pomembno v času, ko je v Evropi vse več nacionalizma, saj je film učinkovito orodje za razumevanje drugih, za seznanjanje z drugimi kulturami. S filmi odpiramo vrata novim načinom življenja, zato lahko filmi odigrajo ključno vlogo pri izgradnji evropske identitete.


Ne bi distribucija preko spleta ogrozila obstoja malih umetniških kinodvoran?


Kina bodo ostala pomembna po vsej Evropi. Avtorska kinematografija ima posebno vez z majhnimi kinodvoranami, ki so eden izmed znakov različnosti našega kontinenta.


Moje poročilo se ukvarja tudi s t.i. avdiovizualnim oknom, ki lastnikom kinodvoran zagotavlja določen delež v distribuciji filmov. Je pa treba najti pravo ravnotežje, tako da ta okna ne bi zavrla spletne distribucije filmov.


Kaj se bo v spletni dobi zgodilo z avtorskimi pravicami?


Njihovo zaščito Parlament vidi kot bistveno orodje za spodbujanje kreativnosti v kulturni in avdiovizualni industriji. Menim, da med razvojem digitalnih trgov in pravnim instrumentom avtorskih pravic ni nasprotja. Seveda se je treba prilagoditi na nove razmere.


Evropska unija želi to tranzicijo olajšati, predvsem preko zakonodaje o avtorskih pravicah, čezmejnem licenciranju in pobiranju prihodkov od avtorskih pravic. Osredotočiti se moramo na to, da oblikujemo okolje, ki bo spodbujalo nastanek digitalnega trga v EU, tako gospodarsko kot pravno.

Dodatne informacije