Sporazum EU-Irak priložnost za podporo demokraciji

Prvi okvirni sporazum med Evropsko unijo in Irakom bo odprl nove gospodarske priložnosti na obeh straneh, podprl pa bo tudi demokracijo in spoštovanje človekovih pravic v tej bližnjevzhodni državi, je prepričan italijanski poslanec Mario Mauro (EPP). V svojem priporočilu Parlamentu predlaga, da omenjeni sporazum potrdi.

Interview with Mario Mauro
Poslanec Mario Mauro

Kako lahko sporazum med EU in Irakom slednjemu pomaga na njegovi poti proti demokraciji, pravni državi in spoštovanju človekovih pravic?

Irak ima težave, to je jasno, prehod še ni končan. Zato moramo ponuditi otipljive priložnosti gospodarstvu in družbi nasploh. Naš namen je okrepiti gospodarsko infrastrukturo države in ji zajamčiti razvoj in mir.

Hkrati moramo opozoriti na kršitve človekovih pravic, namreč versko diskriminacijo. Obstajajo napetosti med suniti in šiiti, tudi kristjani so v posebnem položaju. Nestabilnost povzroča tudi dramatični položaj v Siriji, saj v Irak prihajajo begunci.

Vsega tega se dobro zavedamo. Ampak poudarjam, da Iračanom prinašamo nove priložnosti, z denarjem in gospodarskimi vezmi. Menim, da s tem najbolje podpiramo demokracijo v Iraku. Naše stališče je preprosto: odpiramo gospodarske priložnosti, v zameno zahtevamo spoštovanje človekovih pravic.

Kdaj se bo položaj v Iraku resnično izboljšal?

Ravnokar poteka razprava o vladavini prava v Iraku. Podpreti moramo dialog in civilno družbo ter omogočiti strankam, da so v središču te razprave.

Treba se je zavedati, da je v Evropi v preteklosti prehod potekal zelo dolgo. Po sedmih desetletjih imamo sicer mir, ampak vsak dan si želimo več jasnosti v zvezi z našim političnim projektom.

Iračani se ne morejo pretvarjati, da lahko položaj spremenijo v nekaj letih. Proces bo dolg, a skozi njega lahko zgradimo zelo močno prijateljstvo. To je, mislim, naš cilj.

Menite, da Irak napreduje proti demokraciji?

Mislim, da. Ljudje si želijo prihodnosti, ne vojne. Ampak v Iraku pomembno vlogo igrajo močni interesi. Savdska Arabija, Iran in verjetno tudi Turčija imajo interes v destabilizaciji države. Ostati moramo ob strani naših iraških prijateljev in spodbujati dialog v državi.