Predsednik Schulz na vrhu EU: do zaupanja državljanov z resnično solidarnostjo

Ukrepajte zdaj, rešite generacijo, ki se izgublja v gospodarski krizi, je predsednik Parlamenta Martin Schulz dejal šefom vlad in držav Evropske unije, ki se danes v Bruslju srečujejo na zasedanju Evropskega sveta. To je sicer namenjeno pogovorom o ukrepih proti davčnim utajam. Le resnična solidarnost med narodi, ljudmi in generacijami bo povrnila državljanom upanje in zaupanje v politiko v Evropi, je še posvaril Schulz.

EP President Martin Schulz during the Press Conference of May European Summit © European Union - The Council of the European Union
Predsednik Parlamenta Martin Schulz

Katastrofalni socialni položaj, ki ga je v marsikateri državi EU ustvarila kriza, ne pušča več časa za dolgoročne pristope, je dejal Schulz. Ceno krize plačujejo mladi, ki zanjo sploh niso odgovorni, je dodal.


Pobuda za zaposlovanje mladih je eden izmed ukrepov, ki bi moral biti uveljavljen, kakor hitro je mogoče, in sicer čim bolj učinkovito, je poudaril predsednik Parlamenta in dodal, da bi bilo treba tak ukrep financirati na ravni EU. "Proti brezposelnosti mladih se moramo bojevati tako zavzeto, kot evropske vlade rešujejo banke," je dejal Schulz.


Pri tem ne gre spregledati uničevalnih posledic utaj davkov, ki v izgubljenih davčnih prihodkih Evropo stanejo do 1000 milijard evrov letno. To je dovolj denarja, da bi v desetih letih odplačali javni dolg vseh držav EU, je ponazoril Schulz. "Davčne goljufije spodjedajo solidarnost znotraj držav in med njimi," je dejal predsednik Parlamenta in države EU pozval, naj do leta 2020 prepolovijo izgube iz izogibanja davkom.


To pomeni, da mora EU sprejeti pravila za več davčne preglednosti, strožja pravila in stroge sankcije za podjetja, ki se ukvarjajo z agresivnim davčnim načrtovanjem ali celo davčnimi goljufijami. Ob tem je Schulz poudaril, da mora biti ukrepanje proti davčnim oazam globalno in dodal, da je bil sporazum o davčnem sodelovanju med ZDA in Švico potrjen v pičlih treh mesecih.