Pargneaux o pandemijah : V nujnih primerih bodo cepljenja potekala hitreje

Virusi se s pomočjo letal in hitrih vlakov širijo hitreje kot v preteklosti. Kako naj se Evropska unija sooči s temi grožnjami? Pogovarjali smo se s francoskim poslancem Gillesom Pargneauxom, ki je poročevalec o predlogih Evropskih komisije za boj proti pandemijam. Poslanci bodo o njegovem poročilu na plenarnem zasedanju razpravljali 2. julija, dan potem pa bodo o njem še glasovali.

MEP Gilles Pargneaux
Poslanec Gilles Pargneaux

29. maja je za posledicami okužbe s coronavirusom umrl francoski državljan. Bi na morala skrbeti pandemija? Kako se s tem problemom ukvarja EU?


Na dolgi rok bi lahko prišlo do pandemije, saj coronavirusi zlahka mutirajo. Nova zakonodaja nam bo omogočila, da se bomo hitreje soočili s čezmejnimi grožnjami javnemu zdravju in hitreje opravili oceno tveganj. Izboljšalo se bo evropsko sodelovanje na tem področju, saj bo imel odbor za zdravstveno zaščito solidno zakonsko podlago.


Kako v EU zagotoviti dovolj zdravil za primer pandemije?


Največji dosežek nove zakonodaje bo nedvomno zakonska podlaga za usklajevanje nakupov cepiv in zdravil v EU. Dostop do slednjih bo zato bolj pravičen, tudi cene bodo nižje. Gre za dobrodošel korak naprej predvsem za male države, ki si ne morejo privoščiti plačati vsot, ki smo jih videli v zadnjih pandemijah. EU bo lahko tudi sama hitreje zagnala proizvodnjo zdravil, kar bo pripomoglo k hitrejšemu cepljenju v nujnih primerih.


Kaj pa radioaktivna sevanja? Menite, da je nevarnost v zvezi s Fukušimo mimo?


Tveganja, povezana z radioaktivnim sevanjem, bi morala biti predmet globalnega pristopa. Nesreča v Fukušimi je pokazala, kako pomembno se je hitro odzvati na takšne stvari.