Benifei: Integracija beguncev nujna, vendar ne na račun ranljivih skupin

Najti delo in postati ekonomsko neodvisen: to je najboljši način vključevanja beguncev v družbo. Zaradi visokih stopenj brezposelnosti v nekaterih državah EU pa lahko ljudje na begunce gledajo kot na nezaželeno konkurenco na trgu dela. Kako najbolje ukrepati v takšnem položaju? O tem smo se pogovarjali z italijanskim poslancem Brandom Benifeijem (S&D); njegovo poročilo o zadevi je 30. maja podprl odbor za zaposlovanje.

MEP_Benifei
Poslanec Brando Benifei

Begunska kriza je vzrok nekaterih resnih političnih kriz v Evropi, pričakovati je, da bo tako tudi v prihodnje. Kako vaše poročilo odgovarja na ekonomske in socialne strahove ljudi v Evropi, ki se bojijo prihoda beguncev?

 

Spodbujati moramo politike vključevanja beguncev, saj bodo tako ti postali produktivni in koristni za razvoj družb, ki so jih sprejele. Tega pa ne smemo delati na račun ostalih ranljivih skupin, kot so invalidi, brezposelni ali velike družine. Želimo več sredstev za socialno politiko.


Vključevanje tistih, ki uživajo mednarodno zaščito - obveza solidarnosti s tistimi, ki z begom rešujejo svoja življenja -, mora biti organizirano tako, da ne povzroča socialnega dumpinga, nestrpnosti in socialnih trenj v državah, ki begunce sprejemajo.


Še vedno se spopadamo s posledicami ekonomske krize. Za begunce moramo poskrbeti, to pa ne sme biti dojeto, kot da zato trpijo politike za podporo ranljivim skupinam. Vključevanje je velik izziv, ampak to je lahko tudi priložnost.


S kakšnimi težavami se begunci soočajo pri iskanju služb?

 

Ko je njihova prošnja za azil sprejeta, pridejo na dan druge težave. Jezikovne, priznavanje izobrazbe, diskriminacija, težave z vključevanjem v družbo, ki je lahko zelo različna od tiste, iz katere prihajajo. V poročilu predlagamo, da bi beguncem vstop na trg dela omogočili v šestih, namesto devetih mesecih. Izobraževanje in izpopolnjevanje sta zelo pomembna, saj se lahko tako begunci prilagodijo zahtevam delodajalcev.


Katere ukrepe za vključevanje beguncev še predlagate?

 

Potrebujemo jezikovne tečaje in izpopolnjevanja za lažji vstop na trg dela. Komunikacijske tehnologije lahko pomagajo z mobilnimi aplikacijami in spletnimi portali. Odpraviti moramo tudi administrativne ovire pri obravnavi prošenj za azil. Postopki so dolgi in zmedeni, treba je poenostaviti tudi postopke za vstop na trg dela. Vključevanje beguncev v družbo bo lahko uspešno, če bodo vanj vključeni vsi akterji, ne gre samo za zakonodajo.

Več