Burna razprava o britanski odločitvi za izstop in njenih posledicah  

Sporočilo za javnost 
 
 
V plenarni razpravi je bila v torek dopoldne burna razprava o izidu britanskega referenduma in njegovih posledicah za vso EU  

Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je v uvodnem nagovoru ob otvoritvi izrednega zasedanja v Bruslju povedal, da gre za prvi primer sklica seje v tako kratkem času, vendar pa je tudi odločitev Velike Britanije o izstopu brez primere. Pozdravil je britanskega komisarja v odstopu Jonathana Hilla, se mu zahvalil za njegovo delo in izrazil priznanje njegovi odločitvi za odstop, ker je sam zagovarjal obstanek v EU. Poslanci in komisarji so Hillu izrazili spoštovanje s stoječimi ovacijami.

Nagovor predsednika Schulza


"V interesu vseh nas bo, če bomo zagotovili, da bo do naši medsebojni odnosi v prihodnje konstruktivni ter v obojestransko korist. Podaljšano obdobje politične negotovosti ne koristi nikomur," je v imenu Sveta EU dejala nizozemska ministrica Jeanine Hennis-Plasschaert. "Hkrati moramo dati Britaniji čas, da okreva in sprejme potrebne odločitve. Pred Evropo je zdaj izziv prepričati državljane, da je enotnost še vedno najboljša izbira. Dejstvo, da drobitev ni več nemogoča, nas mora vse skrbeti.".


"Voljo Britancev moramo spoštovati, kar bo prineslo posledice," je dejal predsednik Komisije Jean-Claude Juncker. Britansko vlado je pozval, naj čim prej pojasni stanje in tako prepreči negotovost, ter ponovil, da brez obvestila o aktiviranju Člena 50 ne bo začetka pogajanj. Vztrajal je, da ne bo nobenih tajnih ali neformalnih pogovorov z Londonom.


Vodja skupine ELS, nemški poslanec Manfred Weber je mladim Britancem, ki so obstanek v EU podprli z več kot 73 odstotki, obljubil, da jih Evropa ne bo pustila samih. Dodal je, da so na referendumu zmagali populisti in Nigela Faragea označil za lažnivca, ker je v kampanji dajal neizpolnljive obljube. "Čakamo na obvestilo o Členu 50 za začetek hitrih in pravičnih izstopnih pogajanj. Popuščanja je konec," je poudaril in pozval politike, naj nehajo kriviti "Bruselj" za vse težave ter raje prevzamejo odgovornost za svoje odločitve.


"Evropska unija ne sme postati talec notranjih sporov britanskih konservativcev. Britanska vlada nas mora čim prej obvestiti o namenu Združenega kraljestva, da zapusti Unijo," je dejal vodja skupine S&D, italijanski poslanec Gianni Pittella. "Danes sem tudi jasno povedal, da bo naša skupina nasprotovala prenosu fiskalnega dogovora v skupno zakonodajo. Prilagodljivost proračuna je dobra, vendar moramo še naprej spodbujati javne in zasebne naložbe. Ali Evropa ponuja odgovore na ta vprašanja, ali pa bo slej ko prej postala nepomembna," je še dodal.


"Zdaj, ko se je britansko ljudstvo izreklo, je čas za pogled v prihodnost in konec obujanja preteklosti," je dejal britanski vodja skupine ECR Syed Kamall. "Evropske pogodbe so jasne in jih je treba spoštovati," je dodal in se zavzel za jasen časovni načrt izstopnih pogajanj. "Velika Britanija in EU morata ostati tesni partnerici in Britanci morajo postati dobri sosedje, ne pa nejevoljni podnajemniki," je dejal.


"Težko se je sprijazniti z odločitvijo, s katero se ne strinjaš, toda britansko odločitev je treba spoštovati," je dejal vodja skupine ALDE, belgijski poslanec Guy Verhofstadt, in opozoril, da so podporniki izstopa iz Unije uspeli dobiti glasove s plakati, ki spominjajo na nacistično propagando, kar je ustvarilo vzdušje strahu in negativizma. "Nadaljevanje sedanje negotovosti bo razmere le še poslabšalo, kar lahko ustavi samo aktiviranje Člena 50 - 27 držav članic ne bi smelo čakati, da se zmedena konservativna stranka spravi k sebi," je dejal.


Nemška poslanka Gabriele Zimmer, vodja skupine GUE/NGL, je povedala, da njena skupina ne bo podprla predloga resolucije, ker je brez samokritike: "Finančna kriza, nasilno obravnavanje Grčije, Italije in drugih držav je pustilo slabe spomine evropskim državljanom, in za izstop iz Unije so v Britaniji glasovali prav tisti, ki so v strahu za svoja delovna mesta, zdravstveno varstvo in pokojnine. EU ni pokazala, da lahko zaščiti svoje državljane pred tveganji globalizacije."


"Danes obstaja možnost oblikovanja novega projekta, vendar ne bodite presenečeni, če je na prostoru med Dansko, Irsko in vse naprej do Grčije, veliko sumničavosti," je v imenu skupine Zelenih/EFA dejal belgijski poslanec Philippe Lamberts. "Povezati se moramo vse do korenin evropskega projekta ter zagotoviti mir in trajnostno blaginjo. Bomo lahko omogočili človeško dostojanstvo vsem ljudem znotraj in zunaj EU? Naš odgovor je da!" je zaključil.


Predsednik je moral najprej umiriti dvorano, da je je lahko spregovoril Nigel Farage, britanski vodja skupine EFDD, ki je najprej dejal, da se mu tokrat tisti, ki so se mu smejali pred 17 leti, ko je v Parlamentu prvič napovedal kampanjo za izstop Britanije iz EU, ne smejijo več. "Vi, kot politični projekt, ste v fazi zanikanja realnosti," je dejal in napovedal, da Britanija ne bo zadnja članica, ki bo zapustila Unijo. Opozoril je še, da bo zavrnitev razumnega sporazuma o trgovanju med EU in Britanijo imela za 27. članic hujše posledie kot za otok: "A tudi, če dogovora ne bo, bo to za Združeno kraljestvo bolje, kot gnili kompromis, ki ga imamo sedaj."


Marine Le Pen, francoska voditeljica skupine ENF, je izid referenduma označila za največji zgodovinski dogodek po padcu berlinskega zidu in izraz britanske ljubezni do svoje domovine. "To je klofuta vsem podpornikom EU in dokaz, da ta projekt ni nepovraten. Odlašanje z izvršitvijo odločitve pa ne bi bilo demokratično."


Neodvisna britanska poslanka Diane Dodds je dejala, da se odločitve Britancev ne more spremeniti in evropske voditelje obtožila, da so bili gluhi za frustracije, ki so ji Britanci izražali dolga leta - zdaj pa jih slišijo. Dodala je, da Britanija kljub vsemu ni obrnila hrbta Evropi.


V svojem odgovoru je ministrica Hennis-Plasschaert dejala: "Na tej stopnji naš odgovor ni več ali manj Evrope, ampak boljša Evropa. Jasno pa je, da moramo ukrepati. Naša zveza obstaja le, če ima podporo milijonov državljanov, ta podpora pa ni samoumevna. Skupni izzivi, s katerimi se soočamo, ne bodo izginili in nobena država se s temi izzivi ne more spopasti sama."


Predsednik Juncker je poudaril, da Komisija ni kriva za izid referenduma. "Velika Britanija ni glasovala o ustreznosti varčevalnih politik ali varovanju zunanjih meja, ker ni niti v evroobmočju, niti v Schengnu," je dejal in Faragea obtožil laganja v kampanji.


V drugem krogu je poslanka Diane Dodds poudarila, da je ton razprave "okrepil vse stereotipe ki jih imajo Britanci o Evropi - toda grožnje in ustrahovanje ne bodo imeli učinka." Veliko Britanijo in EU je pozvala, naj zgradita odnos, ki bo peljal v razvoj gospodarstva in zagotavljal mir v vedno bolj nevarnem svetu.


Marcel De Graaff (ENF, Nizozemska) je poudaril, da je bil 23. junij fantastičen dan osvoboditve Britancev in začetek konca zgrešenega projekta. Junckerja in celotno Komisijo je pozval k odstopu, saj naj se demontaža začne čim prej, gospodarsko in politično integracijo pa je treba ustaviti.


Nigel Farage (EFDD, Velika Britanija), je razmere na Otoku označil kot dokaj dobre, politične spremembe, torej odstopa premierja in komisarja, pa so se zgodile z razlogom: "Če bo referendum pometel z delom politične elite - pa naj!" Dejal je še, da se veseli, ker bo lahko 23. junija naslednje leto praznoval dan neodvisnosti.


Alyn Smith (Zeleni/EFA, Velika Britanija): "Sem ponosen Škot in ponosen Evropejec. Želim, da moja država ostane na mednarodni sceni, da sodeluje, da je ekološka, poštena - evropska. Prebivalci Škotske, Severne Irske, Londončani ter številni v Walesu in Angliji smo glasovali, da bi ostali v naši družini narodov. Zahtevam, da se to spoštuje. Potrebovali bomo hladne glave in toplo srce. In ne pozabite - Škotska vas ni pustila na cedilu. Prosim, rotim vas, dragi kolegi: ne razočarajte Škotske!"


Martina Anderson (GUE/NGL, Velika Britanija: "Na Severnem Irskem nas izid refernduma ne zavezuje. Spoštujemo pa izid Severne Irske, ki je - tako kot Škotska - glasovala, da ostane v EU. Zadnja stvar, ki jo potrebujemo, je nova meja s 27 državami članicami! "


Guy Verhofstadt (ALDE, Belgija) je kolege pozval, naj dajo Evropskemu svetu jasno sporočilo in podprejo predlog skupne resolucije, Nigelu Farageu pa je dejal: "Končno se bo nehalo najbolj neučinkovito razmetavanje evropskih proračunskih sredstev - vaša poslanska plača zadnjih 17 let!"


Ryszard Legutko (ECR, Poljska): "Gre za eno najslabših stvari v zgodovini evropskega povezovanja in razmisliti moramo, kako popraviti škodo. Vprašanje pa je, ali se evropski voditelji znajo učiti iz svojih napak."


Gianni Pittella (S&D, Italija) je Farageu dejal: "Samo eno vam povem - niste naredili najboljše za svojo država in zgodovina vam bo to dokazala. Zdaj ni čas za polemike: gre za zgodovinski dogodek in rabimo jasnost. Ali je stran za izstop, za Brexit, jasna? Sprejeti boste morali zaključke in nas o njih obvestiti. Mi imamo načrte, kaj storiti za ohranitev Evrope - tako kratko- kot srednjeročne - zelo jasne."


Manfred Weber (ELS, Nemčija): "Razprava je jasno pokazala dvoje: izziv, s katerim se soočamo podpora Parlamenta evropskemu projektu. Evropski svet pa se ne sme zgubiti v notranjih sporih, ampak poslati javnosti jasen signal."