Libanon: begunsko krizo v državi je treba olajšati z bolj učinkovitim premeščanjem ljudi v EU

Libanon je država, v kateri živi največ beguncev na prebivalca na svetu. Sirci, ki bežijo pred krvavo državljansko vojno; Palestinci, ki v Libanonu živijo že desetletja; humanitarne in nevladne organizacije, ki oblastem pomagajo pri oskrbi več kot milijona beguncev: to so bili sogovorniki poslank in poslancev, ki so se v državi mudili med 19. in 22. septembrom. Parlamentarci so želeli na terenu preveriti, kako bi lahko EU pomagala z novim sistemom premeščanja beguncev iz tretjih držav.

LIBE delegation to Lebanon
Begunsko taborišče Šatila

Parlament se ukvarja z reformo evropskega azilnega sistema. Poslanci so začeli razpravo o evropskem okviru premeščanja beguncev, ki ga je julija predložila Evropska komisija. Ta bi omogočil premeščanje beguncev iz tretjih držav v EU.


Delegacijo Parlamenta je vodil predsednik odbora za državljanske svoboščine Claude Moraes (S&D, Velika Britanija). Pred obiskom Libanona so se poslanci s posledicami begunske krize na terenu seznanili še v francoskem Calaisu, Grčiji in Turčiji.


Države, ki gostijo begunce, imajo mnogo težav

 

V Libanonu se trenutno nahaja več kot milijon beguncev iz Sirije in več sto tisoč palestinskih beguncev. Eden izmed štirih prebivalcev države je begunec, kar je najvišji delež na svetu. »Odziv Libanona na krizo je daleč presegel evropskega; država se je dobro znašla kljub zelo težkim razmeram,« je po obisku dejal Moraes.

With camps bursting at the seams with refugees fleeing war in Syria and resettlement programmes slow to take off, Claude Moraes calls for unified action to support Lebanon.
Vodja delegacije Claude Moraes

Veliko število beguncev je obremenilo ključno infrastrukturo v državi, od izobraževanja do zdravstva. Ker begunci v Libanonu ne smejo delati, jih to potiska v revščino in izkoriščanje. »Ljudje živijo v obupnih razmerah, v enem stanovanju se stiska več družin, saj komaj pokrijejo najemnino, nekateri živijo v kletnih parkiriščih brez stranišč, vode in elektrike,« razlaga Moraes.


Težko je tudi okoli 280.000 palestinskim beguncem, ki živijo v 12 begunskih taboriščih po Libanonu. Eno izmed njih je Šatila. Za njihovo zdravstvo in izobraževanje skrbi UNRWA.


Kako lahko pomaga EU?

 

EU je za Sirce in druge ranljive skupine v Libanonu od začetka begunske krize namenila 776 milijonov evrov. Moraes pa pri tem poudarja, da »je nujno sprejeti zakonodajna orodja, ki delujejo in lahko olajšajo demografski pritisk na države kot Libanon in tako preprečijo destabilizacijo regije.«

Kako pomagati z begunci najbolj obremenjenim državam? Delegacija EP v Bejrutu.