Pravila o vnovični uvedbi vstopnih vizumov za vstop v EU 

Sporočilo za javnost 
 
 

V četrtek je Parlament podprl spremembe uredbe o vizumski obveznosti za tretje države, ki omogoča enostavnejšo vnovično uvedbo vstopnih vizumov v primerih znatnega povečanja nezakonitega priseljevanja ali varnostnih groženj v EU.

Poročevalec Agustín Díaz de Mera (ELS, Španija) je ob tem dejal: "Oblikovali smo prožen operativni mehanizem, ki spoštuje človekove pravice. Prepričan sem, da bo zdaj Svet to tudi upošteval in hitro odpravil vizume za Gruzijo in Ukrajino, saj obe državi že kar nekaj časa izpolnjujeta vse zahtevane pogoje.«


Poslanci so spremembe zakonodaje podprli s 485 glasovi za, 132 proti in 21 vzdržanimi glasovi.


Nova pravila omogočajo vnovična začasno uvedbo vstopnih vizumov v EU za države, katerih državljani zdaj nimajo vizumske obveznosti, v naslednjih primerih:


mogoča, če bi prišlo do občutnega povečanja nezakonitega priseljevanja in neutemeljenih prošenj za azil, ali ob pomanjkanju sodelovanja glede vračanja migrantov ter ob zvišanju stopnje ogroženosti javne ali notranje varnosti


V skladu z novimi pravili, se lahko obravnava odpravi vizumske obveznosti tretjih držav z EU začasno prekine, v tem primeru bi njihovi državljani še potrebujejo vizum za vstop v EU, v enem ali več naslednjih primerih:


  • znatno povečanje števila državljanov te države, ki jim je bil zavrnjen vstop ali pa nezakonito bivajo na ozemlju EU,

  • znatno povečanje neutemeljenih prošenj za azil,

  • poslabšanje sodelovanja pri vnovičnem sprejemu oziroma vračanju migrantov,

  • povečanje tveganj ali neposredne nevarnosti za javni red ali notranjo varnost v povezavi z državljani zadevne države.

Zadržanje izvzetja iz vizumske obveznosti


Mehanizem zadržanja bodo lahko sprožile tako Komisija kot države članice, vendar le na podlagi strogih in objektivnih podatkov.


Po prvem obvestilu o nameri zadržanja izvzetja, se bo morala Komisija najkasneje v enem mesecu odločiti o morebitnem zadržanju za 9 mesecev, ki začne veljati takoj. V tem obdobju si je treba skupaj z zadevno državo prizadevati za rešitve okoliščin, ki so privedle do zadržanja.


Komisija bo morala tudi spremljati razmer v državah, za katere ne velja vizumska obveznost in redno vsako leto poročati Parlamentu in Svetu, ali še vedno izpolnjujejo pogoje, kot je na primer spoštovanje človekovih pravic.


Podaljšanje zadržanja


Če se stanje ne izboljša, mora komisija najkasneje dva meseca pred iztekom 9-mesečnega obdobja, predlagati podaljšanje začasnega zadržanja za dodatnih 18 mesecev. Parlament ali Svet lahko predlog zavrneta.


Komisija se lahko tudi predlaga premik zadevne države s seznama tistih, katerih državljani so oproščeni vizumske obveznosti, na seznam tistih držav, za katere velja. Spremembo morata potrditi Parlament in Svet.


Sprememba pravil o mehanizmu, ki se izvaja od leta 2013, je povezana s predlogom o ukinitvi vizumske obveznosti za državljane Gruzije, Ukrajine in Kosova.


Naslednji koraki


Predlog uredbe mora potrditi še Svet. Veljati bo začela dvajseti dan po objavi v Uradnem listu EU.