Priseljevanje: EU mora ukrepati in preprečiti tragedije  

Sporočilo za javnost 
 
 
©Belga/Zumapress/F.Malavolta  

Samo s prizadevanji na temelju solidarnosti in odgovornosti bo mogoče dogodke, kot je bila tragična utopitev beguncev pred italijanskim otokom Lampedusa, preprečiti tudi v prihodnosti, so se v sredo strinjali poslanci. Pred srečanjem šefov vlad in držav EU 24. in 25. oktobra v Bruslju so poudarili, da so članice unije pravno zavezane, da priseljencem v težavah na morju pomagajo.

Poslanci so menili, da je legalni vstop v EU boljši od nevarnega in nezakonitega vstopa na ozemlje unije. EU in države članice morajo storiti več, da bi preprečile izgubo življenj na morju, še piše v resoluciji.


Poslanci so izrazili svojo globoko žalost in obžalovanje zaradi tragedije pred Lampeduso. Ob tem so poudarili, da se morajo države EU držati svojih mednarodnih obveznosti v zvezi s pomočjo ljudem v nevarnosti.


»Lampedusa bi morala biti točka preloma za Evropo,« so poslanci zapisali v resolucijo, kjer še dodajajo, da je »edini način za preprečitev naslednje tragedije ta, da se sprejme koordiniran pristop, utemeljen na solidarnosti in odgovornosti, ter podprt s skupnimi instrumenti.« Ob tem so poudarili, da je preseljevanje prosilcev za azil med državami EU ena izmed najbolj konkretnih oblik solidarnosti in delitve odgovornosti.


Parlament je pozval tudi tretje države, naj spoštujejo mednarodnopravne zaveze o reševanju ljudi na morju. Sporazumi na področju politike priseljevanja s tranzitnimi državami in pomoč državam, od koder priseljenci prihajajo, bi morali biti v bližnji prihodnosti prednostna naloga EU, so menili poslanci Ob tem so poudarili tudi potrebo po nadaljevanju humanitarne, finančne in politične pomoči EU na kriznih območjih severne Afrike in Bližnjega vzhoda, da bi se tako priseljenskih in humanitarnih kriz lotili pri njihovem vzroku.


Ne kaznujte reševalcev


Poslanci so pozvali EU in njene članice, da svoje zakone spremenijo tako, da zagotovijo, da tisti, ki pomagajo migrantom na morju, kasneje ne bodo kaznovani.


Krepitev misij iskanja in reševanja v Sredozemlju


Parlament je podprl predlog Evropske komisije, v skladu s katerim bi okrepili misije iskanja in reševanja v Sredozemlju in sicer iz Cipra in Španije. Poslanci so se strinjali tudi s pobudo, da se ustanovi delovna skupina o tokovih priseljevanja v Sredozemlju, kar bi bil korak k bolj ambicioznemu pristopu na tem področju.


Svet EU in Evropska komisija bi morala preučiti tudi možnost ustanovitve obalne straže EU, so še menili poslanci.


Legalno priseljevanje


»Zakonit vstop v EU je boljši od bolj nevarnega nezakonitega vstopa, ki lahko vključuje tveganja, povezana s trgovino z ljudmi, in izgubo življenj,« poudarjajo poslanci. Ob tem EU in države članice pozivajo, da preučijo orodja, ki so na voljo v okviru vizumske politike EU in zakonodaje o priseljevanju delavcev.


Preprečiti trgovino z ljudmi in tihotapljenje


Parlament je pozval k strogim kaznim za tiste, ki se ukvarjajo s trgovino z ljudmi, bodisi čez meje EU ali znotraj EU. Nujna je boljša koordinacija resursov EU, tudi tistih, ki so na voljo agenciji za zunanje meje Frontex, sistemu za nadzor meja Eurosur in Europolu. To je potrebno za bolj učinkovit boj proti kriminalnim mrežam trgovcev in tihotapcev z ljudmi.


Več sredstev za azilni urad


Parlament je tudi zahteval več denarja za Evropski podporni urad za azil in agencijo Frontex, da bi se lahko tako države EU lažje soočile s humanitarnimi katastrofami in zahtevami reševanja na morju.


Postopek: nezakonodajna resolucija

Audiovizualni material – Evropski svet in priseljevanje