Podnebne spremembe: Parlament z ukrepi za podporo cenam dovoljenj za izpuste 

Sporočilo za javnost 
 
 
Pristanek Parlamenta na odložitev dražb za dovoljenja za izpuste CO2 bo podjetja spodbudil k vlaganjem v nizkoogljične tehnologije. ©Belga/AFP/STR  

Poslanci so v torek podprli zamrznitev dražb za del dovoljenj za izpuste CO2, da bi tako zvišali njihovo ceno in spodbudili podjetja k vlaganjem v nizkoogljične tehnologije. Na trgu je trenutno prevelika ponudba dovoljenj, danes sprejeti ukrepi pa podrobneje urejajo zamrznitev dražb, s katero so se poslanci strinjali že julija. Parlament želi s tem zagotoviti učinkovitost delovanja sistema za trgovanje z izpusti, katerega cilj je zmanjšati izpuste CO2.

»Vesel sem, da smo uspeli prepričati kolege, da je prestavitev dražb za dovoljenja absolutno nujna za to, da sistem trgovanja z izpusti doseže svoje cilje,« je dejal Mathias Groote (S&D, Nemčija), poročevalec o zakonodaji, potem ko je Parlament njegovo poročilo sprejel s 385 glasovi za, 284 proti in 24 vzdržanimi.


»Sistem trgovanja z izpusti ni tukaj zato, da bi škodoval naši industriji, ravno nasprotno. S tem, ko ogljiku postavi ceno, nagrajuje inovacije in učinkovitost. Vendar mora biti ta cenovni signal jasen. Razprave na podnebnem vrhu v Varšavi prejšnji mesec so pokazale, da so sheme trgovanja z ogljikom na prelomni točki. Nujno je, da evropskemu sistemu dovolimo, da dozori,« je še dejal poslanec.


Predlog Parlamenta, ki je že usklajen z državami članicami, pravi, da lahko Evropska komisija v izjemnih primerih prilagodi čas izvedbe dražb za dovoljenja za izpuste CO2, pri čemer mora ocena učinkov takšne prilagoditve pokazati, da ni znatnega tveganja, da bi zaradi tega podjetja svoje aktivnosti preselila izven EU. Evropska komisija bo takšne prilagoditev lahko izvedla le enkrat, v tretji fazi sistema za trgovanje z izpusti (ETS) in za največ 900 milijonov dovoljenj.


ETS je bil ustanovljen leta 2005, takrat so države EU tudi postavile največji še dovoljeni obseg izpustov. Slednji se iz leta v leto niža. Do leta 2020 naj bi se obseg izpustov iz gospodarskih sektorjev, ki jih pokriva ETS, v primerjavi z letom 2005 tako zmanjšal za 21 odstotkov.


V okviru tega še dovoljenega obsega izpustov podjetja dobijo ali na dražbah kupijo dovoljenja za izpuste. Če slednjih ne potrebujejo, jih lahko tudi prodajo. Omejevanje števila dovoljenj zviša njihovo ceno, tako da imajo podjetja večji interes vlagati v tehnologije, ki v ozračje izpuščajo manj CO2. Na ta način ETS prispeva k boju proti podnebnim spremembam.


Cena dovoljenj za izpuste je zaradi prevelike ponudbe in upočasnjevanja gospodarske rasti padla globoko pod raven, ki je bila pričakovana ob vzpostavitvi ETS. Evropska komisija je zato predlagala, da bi dražbe dovoljenj za izpuste prestavila na kasnejši datum.


Naslednji koraki

 

Svet EU bo o zakonodaji glasoval na zasedanju 16. in 17. decembra. Potem bo lahko Evropska komisija v skladu z delegiranimi pristojnostmi ukrepala na trgu dovoljenj za izpuste.