Je trojka v Grčiji uspela ali ji je zaradi vztrajanja pri varčevanju spodletelo?

Ko je leta 2010 grška vlada Evropsko unijo zaprosila za finančno pomoč, ki jo je potrebovala zaradi prezadolženosti države, je bil odgovor jasen: denar vam bomo posodili, vendar morate znižati plače in pokojnine ter začeti varčevati pri socialnih storitvah, da boste tako zmanjšali svoj javni dolg. Delegacija Parlamenta se 29. in 30. januarja mudi v Grčiji, kjer v okviru parlamentarne preiskave politike trojke – t.j. Evropske komisije, ECB in IMF - zbira informacije o njenih učinkih.

Greek and European union flags flutters in front of the Acropolis in Athens ©BELGA/AFP/L.Gouliamaki
Poslanci preiskujejo varčevalno politiko trojke v Grčiji ©BELGA/AFP/L.Gouliamaki

Poslanci so že obiskali druge države, ki so zaprosile za pomoč EU, torej Irsko, Portugalsko in Ciper. Preiskavo vodita poslanca Othmar Karas (ELS, Avstrija) in Liem Hoang Ngoc (S&D, Francija).


Višji javni dolg kljub varčevalnim ukrepom

 

Od leta 2010 naprej so bili Grki pogosto na ulicah, kjer so protestirali proti rezom v plače in pokojnine ter varčevanju na področju zdravstva in sociale.


Grški javni dolg v obdobju 1994-2009 je v povprečju dosegal slabe 104 odstotke BDP, svoj vrh pa je s 148,3 odstotki dosegel leta 2010, ko je Grčija zaprosila za pomoč. Vendar pa dolg kljub pomoči EU in ostrim varčevalnim ukrepom narašča. Evropska komisija tako napoveduje, da bo javni dolg leta 2013 znašal 176,2 odstotka BDP, v letu 2015 pa naj bi se znižal na 170,9 odstotkov BDP.


Rast ostaja šibka, brezposelnost visoka

 

Lani je Grčija po podatkih Eurostata zabeležila šesto zaporedno leto recesije. V obdobju 1994-2009 je bila povprečna letna gospodarska rast države 2,9-odstotna, leto 2011 pa je bilo z -7,1-odstotno rastjo najslabše. Evropska komisija Grčiji v letu 2014 napoveduje 0,6-odstotno gospodarsko rast, leta 2015 pa naj bi se z 2,9-odstotno rastjo po mnogih težkih letih stvari vrnile v bolj normalne okvire.


Brezposelnost, nasprotno, ostaja visoka. V letu 2010, ko je Grčija zaprosila za pomoč EU, je bila stopnja brezposelnosti 12,6-odstotna. V naslednjih nekaj letih pa se bo po napovedih Komisije gibala okoli 25 odstotkov.


Ravnotežje med varčevanjem in rastjo

 

»Kot predstavniki ljudstev Evrope smo prepričani, da uravnoteževanje proračunov ne bi smelo ogroziti socialne pravičnosti,« je ob svojem obisku Grčije februarja 2012 dejal predsednik Parlamenta Martin Schulz. Parlament že od začetka krize zagovarja politiko, ki bi vsebovala tako varčevalne ukrepe kot ukrepe za spodbujanje rasti, je dejal.


Predsednica odbora za gospodarstvo Sharon Bowles (ALDE, Velika Britanija) pa je novembra 2013 ob začetku preiskave politike trojke opozorila, da delovanje trojke ni pregledno in verodostojno, je pa dodala, da lahko trojka pokaže na nekatere pozitivne kazalce v državah EU v finančnih težavah.


Na povezavi na desni strani tega članka lahko poslancu Alejandru Cercasu (S&D, Španija), ki piše poročilo o delovanju trojke, posredujete svoja mnenja o varčevalnih ukrepih in njihovih učinkih na države EU.