Parlamentarna preiskava učinkov varčevalne politike trojke z glasovanjem pri koncu

Kako so varčevalni ukrepi, ki so jih v zameno za finančno pomoč Evropske unije morale sprejeti nekatere države članice, vplivale na njihova gospodarstva in socialne razmere? Najti odgovor na to vprašanje je bil cilj preiskave politike trojke, ki jo je Parlament sprožil decembra lani. Poslanci bodo 13. marca glasovali o dveh poročilih, ki sta rezultat parlamentarne preiskave, mi pa smo se pred tem pogovarjali s tremi poročevalci.

Domino effect in the euro crisis ©BELGA_AGEFOTOSTOCK
Kakšen je bil učinek politike trojke? ©BELGA_AGEFOTOSTOCK

Poslanca Othmar Karas (ELS, Avstrija) in Liêm Hoang-Ngoc (S&D, Francija) sta avtorja poročila o vlogi in načinu delovanja trojke, njun španski kolega Alejandro Cercas (S&D) pa je pripravil poročilo o učinkih politike trojke na zaposlovanje in socialo.


Trojka naj začete programe konča, je dejal Karas, a opozoril: »Potrebujemo pregledna in zavezujoča pravila o postopkih delovanja trojke, saj lahko le tako zagotovimo demokratični nadzor. Zavzemam se tudi za oblikovanje Evropskega denarnega sklada, ki bi združil denar iz Evropskega mehanizma za stabilnost in izkušnje Evropske komisije.« Karas tudi meni, da je potrebno sprejeti zakonodajo o preprečevanju bankrota držav, ki bi EU zagotovil potrebne mehanizme za reševanje držav v težavah.


V primeru, da bo treba znova zagnati reševalno akcijo, mora mehanizem, ki bo nadomestil trojko, spoštovati zakonodajo EU in njena temeljna načela. »O ukrepih bo treba razpravljati in jih pazljivo izbrati, to pa bodo morali storiti izvoljeni predstavniki v državi sami in na ravni EU,« je pojasnil poslanec Hoang-Ngoc. Zato tudi pozivamo, naj bodo Evropski parlament in nacionalni parlamenti vključeni v oblikovanje, potrjevanje in nadzor nad izvajanjem programov, je dejal poslanec.


»Ukrepi morajo biti gospodarsko učinkoviti in socialno pravični,« je poudaril Hoang-Ngoc in dodal, da si EU ne bi smela prizadevati samo za pomiritev trgov z varčevanjem, ampak bi morala vlagati v zaposlovanje in okoljsko vzdržno rast.


Varčevalni programi ne smejo nižati ali zamrzniti minimalnih plač in pokojnin ter jih tako potisniti pod prag revščine, je opozoril poslanec Cercas. Prav tako varčevalni ukrepi po njegovem mnenju ne smejo otežiti dostopa do zdravil in stanovanj. »Gospodarska politika mora biti v službi zaposlovanja,« je dejal.


Cercas je sicer državljane pozval, naj svoje izkušnje in mnenja o politiki trojke delijo na socialnem omrežju LinkedIn. Nekatere predloge je vključil v svoje poročilo.