Hitrejša evropska pomoč ob naravnih nesrečah 

Sporočilo za javnost 
 
 
Po spremenjenih pravilih bo pomoč EU hitreje prišla na območja, ki bodo prizadeta v naravnih nesrečah - ©BELGAIMAGE/ZUMAPRESS/M.Romano  

Pomoč iz skupne blagajne za države EU, prizadete v poplavah ali drugih naravnih nesrečah, bo dodeljena hitreje in učinkoviteje po spremembah pravil delovanja Solidarnostnega sklada Evropske unije (EUSF), ki so jih poslanci sprejeli v sredo. Spremembe vključujejo podaljšanje roka za vložitev zahtevka z 10 na 12 tednov po dogodku, izplačilo 10 odstotkov pomoči vnaprej ter poenostavitev pogojev za dodelitev pomoči ob nesrečah, ki prizadenejo regionalna območja.

"EUSF je eden najbolj vidnih in učinkovitih primerov evropske solidarnosti. Reforma, ki jo sprejemamo, bo še povečala učinkovitost sklada. Zdaj bo za pridobitev pomoči za prizadeto regijo samo eno jasno merilo. Možnost vnaprejšnjega izplačila je pomemben uspeh parlamentarnih pogajalcev, saj je ob katastrofah hitra pomoč življenjskega pomena," je v razpravi poročevalka Rosa Estaràs Ferragut (ELS, Španija).


Parlament je spremembe pravil v sredo popoldne potrdil z veliko večino: 525 glasov za, 12 proti in 41 vzdržanih glasov.


Določilo, ki omogoča 10-odstotno vnaprejšnje izplačilo (z zgornjo mejo 30 milijonov evrov), je ostalo v končnem besedilu po prizadevanjih evropskih poslancev, čeprav mu je Svet v pogajanjih nasprotoval.


Jasnejša in enostavnejša pravila za regionalne nesreče


Sredstva iz EUSF so običajno namenjena za odpravo posledic po večjih nesrečah, kjer škoda presega 3 milijarde evrov ali 0,6 odstotka bruto nacionalnega dohodka prizadete države. Za regionalne nesreče, ki prizadenejo geografsko manjša območja, nova pravila odslej določajo enotno merilo za upravičenost do pomoči - prag je 1,5 odstotka bruto domačega proizvoda regije. Evropska komisija bo tako lahko hitreje preučila prošnje in izplačala pomoč.


Poslanci so še znižali prag za najbolj oddaljene regije EU na 1 odstotek BDP in zagotovili, da se bo pomoč lahko uporabila tudi ob naravnih nesrečah, ki se razvijajo dalj časa preden se občutijo njihovi katastrofalni učinki, kot so suše.


Podaljšani roki, hitrejši postopki


Parlament je dosegel podaljšanje roka za vložitev zahtevka z 10 na 12 tednov po dogodku in podaljšanje obdobja za porabo sredstev z enega leta na 18 mesecev.


Skrajšani pa so časovni roki za izvedbo upravnih postopkov za dodelitev pomoči: Komisija bo morala prejeto vlogo oceniti v 6 tednih in odločiti, če izpolnjuje pogoje za uporabo sredstev sklada, ter določiti višino zneska.


Dodatne informacije


Solidarnostni sklad EU ima za obdobje 2014-2020 na voljo 500 milijonov evrov letno. Ustanovljen je bil leta 2002 po katastrofalnih poplavah v srednji Evropi poleti istega leta. Od takrat je bil aktiviran za odpravo posledic 56 nesreč, kot so poplave, viharji , gozdni požari , potresi in suše. Doslej je 23 držav prejela pomoč iz sklada v višini skoraj 3,6 milijarde evrov.


Potreba po spremembah pravil delovanja sklada, da bo pomoč hitrejša, učinkovitejša in bolj opazna, se je pojavila že leta 2005, ko je Parlament potrdil predlog reforme, ki pa ga je Svet ministrov zavrnil.


 

Topic: Regional Policy

Procedure code 2011/0380 (COD)

 

Soodločanje (običajni zakonodajni postopek), prva obravnava