Poslanci pozdravljajo znamenja upanja v Ukrajini in pozivajo EU, naj ne popušča Rusiji  

Sporočilo za javnost 
 
 
Poslanci pozdravljajo prekinitev ognja v Ukrajini, a so zaskrbljeni, da je zgolj pretveza za reorganizacijo ruskih enot in nadaljevanje njihove ofenzive©Belga/AFP/F.Monteforte  

Evropski parlament pozdravlja znake upanja v premikih k v Ukrajini in nedavno ratificirani pridružitveni sporazum, hkrati pa je zaskrbljen, ker Rusija vodi t. i. hibridno vojno. V resoluciji, ki jo je sprejel v četrtek, tudi poziva EU, naj ne popušča Rusiji in poveča podporo evropskim kmetom, ki jih je prizadel ruski embargo na uvoz prehrambnih izdelkov.

Parlamentarci pozdravljajo novo ukrajinsko zakonodajo o posebnem statusu nekaterih okrožij v regijah Doneck in Luhansk in o amnestiji, ki jo je ukrajinski parlament sprejel 16. septembra, saj pomembno prispeva k umirjanju razmer.


Sporazum EU - Ukrajina ostaja nespremenjen


Pridružitveni sporazum z Ukrajino, ki vsebuje tudi poglobljen in celovit sporazum o prosti trgovini, in je bil v torek hkrati ratificiran v ukrajinskem in Evropskem parlamentu EU, kljub izrednim ukrepom in pritiskom, ki jih izvaja Rusija, ne bo spremenjen, saj spremembe tudi niso mogoče. Ob tem poslanci pozivajo države članice, naj sporazum hitro ratificirajo.


Parlament pozdravlja dogovor o prekinitvi ognja, dosežen v Minsku, ter tudi obžaluje, da ga predvsem separatistične sile in ruske enote ves čas kršijo. Ob tem je zelo zaskrbljen, da je prekinitev ognja zgolj pretveza za reorganizacijo ruskih enot in nadaljevanje njihove ofenzive.


Podpora sankcijam proti Rusiji


Evropski poslanci podpirajo sprejem uvedbo sankcij proti Rusiji in poudarja, da so ruski trgovinski ukrepi proti EU in državam vzhodnega partnerstva neupravičeni. Unijo še pozivajo, naj preuči možnost izključitve Rusije iz civilnega jedrskega sodelovanja in mednarodnega plačilnega sistema Swift.


Parlament pozdravlja odločitev francoske vlade, da ustavi dostavo nosilk helikopterjev Mistral ruski mornarici in poziva države članice, naj ravnajo podobno pri izvoznih proizvodih, ki niso zajeti v sklepe sankcijah, zlasti pri orožju in materialih z dvojno, civilno/vojaško rabo.


Resolucija poziva EU, naj uredi delež tretjih pogodbenih strani v ključnih sektorjihskladiščenja plina, povezovalnih plinovodov in povratnih zmogljivosti ter poziva države članice, naj odpovedo načrtovane energetske sporazume z Rusijo, med drugim o plinovodu Južni tok.


Poslanci tudi poudarjajo pomen neodvisne, hitre in celovite preiskave vzrokov za sestrelitev letala družbe Malaysian Airlines na letu MH17, dodeljene nizozemski komisiji za varnost, in da je treba odgovorne za nesrečo privesti pred sodišče.


Hkrati parlamentarci odločno poudarjajo, da ukrajinske krize ni mogoče rešiti z vojaškimi sredstvi ter da sta povratnost in razširljivost sankcij EU odvisni od razmer na kraju samem. Unija bi morala tudi prevzeti proaktivno vlogo pri omogočanju dialoga med Ukrajino in Rusijo.


Več denarja za pomoč kmetom, ki jih je prizadel ruski embargo


Sredstva v višini 125 milijonov evrov, namenjena ukrepom za pomoč proizvajalcem, ki so jih prizadele ruske trgovinske omejitve, bi bilo treba po mnenju Parlamenta zvišati in po potrebi razširiti seznam proizvodov. Poslanci predlagajo še dodatne ukrepe za povečanje prodaje kmetijskih izdelkov na tretjih trgih, kot so promocijske dejavnosti. Za financiranje bi bilo treba preučiti tudi možnost koriščenja drugih evropskih skladov poleg kmetijskih, saj je kriza v prvi vrsti politična in ni posledica nedelovanja trga ali slabih vremenskih razmer.


Poziv k izpustitvi estonskega protiobveščevalca


Parlament ostro obsoja nezakonito ugrabitev estonskega protiobveščevalca, ki je bil z estonskega ozemlja prepeljan v Rusijo, in poziva ruske oblasti, naj ga nemudoma izpustijo in mu omogočijo varno vrnitev v Estonijo. Poslanci so tudi zgroženi, ker so uporniki ugrabili in brutalno ubili Mikolo Zelenka, litovskega častnega konzula v Luhansku.


Postopek: Nezakonodajna resolucija