TTIP: kako razreševati spore med državami in podjetji?

Evropska komisarka Cecilia Malmström je v razpravi o gospodarskem sporazumu EU-ZDA (TTIP) s poslanci odbora za mednarodno trgovino 6. maja predlagala vzpostavitev stalnega tribunala za vlaganja, ki bi razreševal investicijske spore med vlagatelji in državami. Predsednik odbora Bernd Lange je menil, da bi bil to korak v pravo smer, je pa dodal, da to vsekakor ne bo dovolj za pridobitev zaupanja javnosti.

TTIP/ISDS: Commissioner Malmström debates with INTA Members the way forward  to resolve in the best manner disputes by foreign investors in the context of TTIP, known as Investor State Dispute Settlement (ISDS).
Komisarka Cecilia Malmström v odboru za trgovino

Cilj pogajanj o sporazumu o vlaganjih in trgovini med EU in ZDA je vzpostavitev največjega območja proste trgovine na svetu. To bi lahko spodbudilo gospodarsko rast in zaposlovanje na obeh straneh Atlantika, vendar bi lahko imel sporazum tudi negativne posledice. Pogajanja o njem so se začela julija 2013. Preden lahko sporazum vstopi v veljavo, ga mora potrditi Parlament.


Največ nasprotovanja je vzbudil predlog o mehanizmu za reševanje sporov med vlagatelji in državami (ISDS). Komisarka Malmström je dejala, da bo Komisija upoštevala vrsto mnenj, ki so jih v zvezi s tem podali poslanci, vendar se ne strinja, da reševanje investicijskih sporov ne bi bilo vključeno v TTIP. ”Želimo sistem, ki je bolj učinkovit in bolj odziven na želje evropskih državljanov,” je dejala.


Predsednik odbora Lange (S&D, Nemčija) je opozoril, da bo morala Komisija nov predlog reševanja investicijskih sporov v okviru stalnega tribunala v resnici upoštevati. ”To velja tudi za ostale zahteve, ki smo jih predstavili; od tega je odvisna podpora Parlamenta sporazumu,” je opozoril.


”Načeloma sem za sistem arbitraže, vendar to ne more biti sistem, kot ga poznamo že iz obstoječih sporazumov,” pa je menila Godelieve Quisthoudt-Rowohl (ELS, Nemčija).


Povzetek razprave lahko najdete na Storify, več o TTIP pa v zbirki prispevkov. Svoje mnenje lahko delite na LinkedIn, objave poslancev na socialnih omrežjih pa lahko spremljate na Newshub.