Spodbuda okrevanju gospodarstva: Parlament sprejel pravila za Junckerjev načrt 

Sporočilo za javnost 
 
 
Naložbe v infrastrukturo naj bi pomagale ustvarjati rast in delovna mesta © Euroepan Union 2015 – EC  

Evropski poslanci so na glasovanju v sredo zvečer sprejeli zakonodajo o Evropskem skladu za strateške naložbe v skupni višini 315 milijard evrov, ki jo je Komisija predstavila novembra lani. Parlament je v pogajanjih s Svetom dosegel spremembe strukture financiranja sklada, dobil besedo pri izbiri njegove uprave in okrepil demokratični nadzor nad njegovim delovanjem.

Pravila o upravljanja sklada je Parlament podprl s 464 glasovi proti 131 in 19 vzdržanimi glasovi. Z glasovanjem se je tudi zaključil izjemno hiter zakonodajni postopek, da bo sklad lahko začel čim prej delovati.


Manjši rezi v raziskave in infrastrukturo

 

Parlament je v pogajanjih želel izboljšati strukturo financiranja jamstvenega sklada načrta, pravila upravljanja in delovanja sklada ter demokratično odgovornost njegove uprave. Ključni dosežki so:


  • zmanjšanje prvotno predvidenih rezov v program Obzorje 2020 za raziskave in inovacije ter v Instrument za povezovanje Evrope (IPE - za čezmejne povezave energetske, prometne in telekomunikacijske infrastrukture) za milijardo evrov. Programa, ki sta dva od treh virov financiranja evropskega jamstva za načrt, bosta zdaj prispevala 2,2 milijarde in 2,8 milijarde evrov, kar je po 500 milijonov manj od prvotnega predloga;

  • zagotovilo, da bo manjkajoča milijarda evrov za oba programa izplačana iz neporabljenih proračunskih sredstev iz let 2014 in 2015;

  • pristojnost Parlamenta, da odobri imenovanje direktorja namestnika direktorja investicijskega sklada;

  • določilo o javni objavi seznama odobrenih projektov;

  • oblikovanje sklopa meril za izbor projektov in seznam ciljev projekta, da se zagotovi njihova skladnost s splošnimi prednostnimi nalogami Unije.

Podrobnosti o vsebini zakonodaje najdete v dokumentu EPRS (v angleščini).


Izjavi poročevalcev


Poročevalec odbora za proračun José Manuel Fernandes (ELS, Portugalska): "Junckerjev načrt je inovativni instrument, ki bo zelo spodbudil naložbe v Evropi. Kar 240 milijard evrov je predvidenih za naložbe, 75 milijard pa za hrbtenico našega gospodarstva - mala in srednje velika podjetja, ki ustvarjajo dve tretjini delovnih mest v zasebnem sektorju in predstavljajo 99 odstotkov podjetij v Evropi. Politiki ne ustvarjajo delovnih mest, lahko pa pomagajo tistim, ki jih."


Poročevalec odbora za ekonomske in monetarne zadeve Udo Bullmann (S&D, Nemčija): "Parlament je utrl pot za naložbe, ki jih Evropa nujno potrebuje. Zagotovili smo, da EU vlaga v modernizacijo gospodarstva in se ne vrača v preteklost. Naložbe bodo izrecno del Pakta za stabilnost in rast - države ne bodo kaznovane zaradi njih. Poleg tega smo končali prakso prikrivanja, saj je odgovornost jasno razdeljena, Evropski parlament pa demokratično sodeluje pri imenovanju direktorja."


Naslednji koraki


Po sredini potrditvi v plenarni dvorani je na potezi Svet ministrov, ki je 9. junija sicer že potrdil začasni dogovor s Parlamentom o kompromisnem besedilu zakonodajnega predloga in naj bi kmalu dal tudi dokončno odobritev s pisnim postopkom. Uredba bo predvidoma stopila v veljavo na začetku julija, sklad pa naj bi začel delovati septembra.


Ozadje


Predsednik Komisije Jean-Claude Juncker je načrt o Evropskem skladu za strateške naložbe (EFSI) predstavil novembra lani. V njem bo 5 milijard evrov kapitala Evropske investicijske banke (EIB) in jamstveni sklad v višini 16 milijard evrov. Za jamstveni sklad bo iz proračuna EU v osmih letih vplačano 8 milijard evrov. Parlament in Svet sta se o kompromisnem besedilu zakonodajnega predloga dogovorila na osmih trialogih med 20. aprilom in 4. junijem.

1 milijarda evrov  ; manj od predvidenih je bila vzeta programu Obzorje 20020