EU bo temeljiteje nadzorovala neposredne tuje naložbe 

Sporočilo za javnost 
 
 
  • Prvo orodje na ravni EU za pregled neposrednih tujih naložb (FDI) na podlagi varnosti in javnega reda 
  • Zajema FDI v ključnih sektorjih in tehnologijah, delovanje netransparentnih podjetij v državni lasti s povezavami z oblastjo ter FDI, ki vplivajo na programe in projekte EU 
  • Države EU bodo sodelovale in izmenjevale informacije o FDI, Komisija bo lahko podala mnenje 

Parlament se je v glasovanju v četrtek strinjal o vzpostavitvi orodja na ravni EU za pregled FDI na podlagi varnosti za zaščito strateških sektorjev.

Medtem ko EU ostaja odprta za naložbe, je treba neposredna tuja vlaganja preverjati, da bi tako omejili kakršnokoli nevarnost strateškim interesom EU. Nove določbe o preverjanju, o katerih so se neformalno dogovorili pogajalci Parlamenta in Svet EU, je podprlo 500 poslancev, 49 jih je bilo proti, 56 pa se jih je vzdržalo. Gre za prvi sistem na ravni EU za podporo preverjanju FDI s strani držav članic na podlagi varnosti in javnega reda.


Zaščita strateških sektorjev


Nova uredba ščiti ključno infrastrukturo, kot so energija, transport, komunikacije, podatki, vesolje in finance, ter tehnologije, vključno s polprevodniki, umetno inteligenco in robotiko. Pogajalci Evropskega parlamenta so dodali sektorje, kot so voda, zdravje, obramba, mediji, biotehnologija in prehranska varnost.


Boljše sodelovanje, več medsebojnega pritiska


Poslanci so okrepili mehanizem sodelovanja, ki bo vključeval tudi izmenjavo informacij med državami članicami EU, ki bodo tako lahko komentirale FDI, ki ciljajo na druge članice. Evropska komisija bo lahko zahtevala informacije in podala mnenje državi, v kateri se načrtuje naložba, vendar bo končna odločitev še vedno v rokah zadevne države članice.


Izjave


Poročevalec Franck Proust (EPP, Francija): »Evropa, ki ščiti, je postala realnost. Ta mehanizem je konkreten korak proti grožnjam našim industrijam, tehnologijam in strateškim interesom. Bili smo uspešni v hitri vzpostavitvi tega mehanizma, kljub občutljivosti tematike, določeni zadržanosti in nezaslišanemu pritisku. Evropa prevzema nadzor nad svojo usodo, hkrati pa ostaja odprta za tuje naložbe.«


Naslednji koraki


Predvidoma bo Svet EU dogovor formalno podprl 5. marca. Uredba bo stopila v veljavo 18 mesecev po objavi v Uradnem listu EU.


Ozadje


Trenutno ima zgolj 14 držav EU (Avstrija, Danska, Nemčija, Finska, Francija, Latvija, Litva, Madžarska, Italija. Nizozemska, Poljska, Portugalska, Španija in Združeno kraljestvo) mehanizme preverjanja FDI, ki se zelo razlikujejo v svojem obsegu in zasnovi. Toda učinki FDI segajo čez meje, zato je bil vzpostavljen danes potrjeni sistem.


V zadnjih 20 letih so se struktura in viri FDI v EU korenito spremenili. Več FDI prihaja iz t.i. držav v vzponu. Naložbe s Kitajske so se povečale za šestkrat, naložbe iz Brazilije za desetkrat, naložbe iz Rusije pa za več kot dvakrat, pri čemer pogosto ciljajo na visokotehnološke sektorje, pogosto skozi podjetja z državnim lastništvom ali s povezavami z oblastjo.