Etika in preglednost 

Neposredno izvoljeni Parlament s pestro paleto ukrepov za preglednost v zvezi s poslanci, parlamentarnim delom in upravo državljanom omogoča spremljanje razprav in odločitev.

Evropski parlament namenja veliko pozornosti integriteti, preglednosti in odgovornosti pri političnih dejavnostih svojih poslancev. V ta namen je sprejel precej pravil in ukrepov, ki jih bo v letu 2023 v okviru postopka celovite revizije še okrepil.

Pregled veljavnih pravil je na voljo tukaj: https://www.europarl.europa.eu/meps/sl/about/meps#fourthanchor

V prvih mesecih leta 2023 je bil sprejet sklop obsežnih reform, s katerimi se želi okrepiti integriteta, neodvisnost in odgovornost Parlamenta, obenem pa ohraniti svoboden mandat poslancev.

Pregled teh ukrepov je na voljo na posebni spletni strani EP: https://www.europarl.europa.eu/news/sl/headlines/eu-affairs/20230713STO02832/parlament-krepi-integriteto-neodvisnost-in-odgovornost


Skupni register za preglednost EU

Register za preglednost je na voljo vsem zastopnikom interesov, ki skušajo vplivati na sprejemanje zakonodaje in izvajanje politik v institucijah EU. V njem je razvidno, kateri interesi se uresničujejo, kdo jih uveljavlja in v čigavem imenu, navedena pa so tudi sredstva, namenjena tem dejavnostim. Register tako omogoča javni nadzor, saj državljanom in interesnim skupinam daje možnost, da spremljajo dejavnosti različnih lobistov.

Ne glede na prošnjo za dostop do Parlamenta lahko le registrirani zastopniki interesov nastopajo kot govorniki na javnih predstavitvah odborov, podpirajo dejavnosti medskupin poslancev, prejemajo elektronska obvestila o dejavnostih odborov, sogostijo dogodke ali zaprosijo za pokroviteljstvo predsednika. Spoštovati morajo kodeks ravnanja za registracijske zavezance.


Evropski parlament, Komisija in Svet so se dogovorili o uvedbi pravil, s katerimi bodo še povečali preglednost dejavnosti zastopnikov interesov na ravni EU. S predlaganim novim medinstitucionalnim sporazumom se želi tudi Svetu omogočiti, da začne uporabljati register lobistov. Parlament, Svet in Komisija si skupaj prizadevajo, da bi registracija postala dejansko obvezna in bi pomenila pogoj za določene dejavnosti lobiranja.

Več informacij o dogovorjenih pravilih: Parlament je odobril nova pravila za skupni obvezni register za preglednost | Novice | Evropski parlament (europa.eu)


Preglednost pri stikih poslancev Evropskega parlamenta z zastopniki interesov

Poslovnik EP določa, da morajo poročevalci, poročevalci v senci in predsedniki odborov za vsako poročilo, ki ga pripravijo, na spletu objaviti informacije o načrtovanih sestankih z zastopniki interesov, ki spadajo na področje uporabe medinstitucionalnega sporazuma o registru za preglednost. Vsi drugi poslanci so vabljeni, da to storijo prostovoljno. Informacije o sestankih se objavljajo na profilnih straneh poslancev.

Poslanci, ki pripravljajo poročila ali mnenja, lahko zakonodajno sled vključijo v poročilo. Na seznamu je tako mogoče prikazati obseg zunanjega strokovnega znanja in mnenj, ki jih je prejel poročevalec. Seznam se nato objavi skupaj s poročilom, potem ko je bilo to sprejeto v odboru.

Kodeks ravnanja za poslance Evropskega parlamenta/izjava o finančnih interesih


Za poslance Evropskega parlamenta velja kodeks ravnanja, v skladu s katerim morajo predložiti podrobno izjavo o svojih finančnih interesih, tj. navesti vsakršno podporo (finančno, kadrovsko, materialno) v zvezi s političnimi dejavnostmi. Poslanci morajo prav tako napovedati svojo udeležbo na prireditvah, ki jih organizirajo tretje strani, če te povrnejo njihove potne stroške, stroške bivanja in dnevnice ali jih neposredno krijejo.

Poleg tega tako kodeks ravnanja kot Poslovnik Parlamenta določata, da se poslanci ne smejo ukvarjati s plačanim poklicnim lobiranjem, ki bi bilo neposredno povezano s postopkom odločanja EU. Informacije, ki jih poslanci navedejo v svojih izjavah, so na voljo na njihovih profilnih straneh.

Dostop javnosti do dokumentov

Državljani in prebivalci Evropske unije imajo pravico dostopa do dokumentov institucij, organov, uradov in agencij Unije (člen 15 Pogodbe o delovanju Evropske unije). Pravica dostopa do dokumentov je bistven sestavni del politike preglednosti, ki jo izvajajo evropske institucije.

Spletno mesto javnega registra dokumentov Evropskega parlamenta vsebuje sklice na dokumente, ki jih je institucija pripravila ali prejela od 3. decembra 2001. Veliko večino teh dokumentov si je mogoče neposredno in brezplačno ogledati na spletnem mestu ali jih prenesti z njega.

Dokumente, do katerih ni mogoče priti neposredno prek registra, je mogoče dobiti na zahtevo.

Poizvedbe državljanov

Oddelek za poizvedbe državljanov (Ask EP) državljanom posreduje informacije o Evropskem parlamentu, njegovih stališčih, dejavnostih, organizaciji ter pravilih, pooblastilih in postopkih, ne ponuja pa pravnega svetovanja in ne zavzema političnih stališč.