Obveščenost o pravicah v kazenskem postopku 

Sporočilo za javnost 
 
 

Nova zakonodaja, ki jo je Parlament sprejel v torek, da bodo morale biti osebe, ki so osumljene ali obtožene storitve kaznivih dejanj, takoj obveščene o svojih procesnih pravicah v preprosto razumljivem jeziku. Prijeta ali pridržana oseba bo morala dobiti pisno obvestilo o pravicah, med katere so poslanci dodali pravico do molka, pravico do nujne zdravniške pomoči ter pravico do stika sorodniki.

O predlogu besedila so poslanci že dosegli dogovor z vladami držav članic, direktiva pa določa skupne minimalne standarde za zagotavljanje pravice do obveščenosti v kazenskem postopku.


Državljani, ki so aretirani in obtoženi za kazniva dejanja, sedaj nimajo zagotovil, da bodo po vsej EU ustrezno obveščeni o svojih pravicah. V nekaterih državah prejmejo le ustne informacije, medtem ko so drugje te informacije v pisni obliki, vendar navadno tehničnega značaja, zapletene in dane samo na izrecno zahtevo.


"Nova direktiva je izrednega pomena pri zagotavljanju pravice do poštenega sojenja za vse evropske osumljence in obtožence. Naših državljani imajo zdaj več pravic, ki jih lahko uporabijo le, če vedo, katere so. Parlamenta je bil tudi uspešen pri razširitvi seznama na pravice do zdravstvene oskrbo in stikov z družinskimi člani, "je poudarila Birgit Sippel (S&D, DE), poročevalka odbora za državljanske svoboščine.


Informacije pred prvim policijskim zaslišanjem


Vsaka oseba, ki je osumljena ali obtožena kaznivega dejanja, mora biti pravočasno obveščena o vsaj naslednjih procesnih pravicah:


- pravici do odvetnika,
- pravici do brezplačnega pravnega nasveta in pogojih za njegovo pridobitev,
- pravici do obveščenosti o obtožbah,
- pravici do tolmačenja in prevajanja,
- pravici do molka.


Te informacije mora osumljenec dobiti bodisi ustno ali v pisni obliki najkasneje pred prvim uradnim policijskim zaslišanjem.


Obvestilo o pravicah ob aretaciji


Vsakdo, komur je odvzeta prostost, ali je zanj izdan evropski zaporni nalog, mora dobiti pisno informacijo o svojih pravicah. Poleg že omenjenih pravic mu pripadajo še:


- pravica do dostopa do gradiva o zadevi,
- pravica do obvestila konzularnih organov še ene osebe (družinski član ali delodajalec),
- pravica do nujne medicinske pomoči,
- pravico do obveščenosti, za koliko časa mu je lahko odvzeta prostost pred privedbo na sodišče.


Obvestilo o pravicah bo moralo zajemati tudi osnovne informacije o možnosti za izpodbijanje zakonitosti aretacije, pregled pridržanja, ali zahtevo po začasni izpustitvi. Direktiva določa okvirni model obvestila o pravicah, države članice pa ga lahko uskladijo s svojimi nacionalnimi predpisi in dodajajo dodatne koristne informacije.


Parlament je predlog potrdil s 663 glasovi za, 24 proti in 17 vzdržanimi glasovi. Članice Unije bodo morale direktivo prenesti v svoje nacionalne zakonodaje v dveh letih.