Direktlänk till huvudmenyn (tryck på returtangenten)
Gå till innehållet på sidan (tryck på "Välkommen") (tryck på returtangenten)
NOT FOUND ! (tryck på returtangenten)

EU:s budget för 2010 - så här går det till

Nettobetalarna

 
 
Stor del av importen till EU passerar Antwerpens hamn. Copyright: Antwerpens hamn   Stor del av importen till EU passerar Antwerpens hamn.
För 2010 väntas Tyskland bidra mest till EU:s budget med cirka 19,6 %, följt av Frankrike (18 %), Italien (13,9 %), Storbritannien (10,4 %) och Spanien (9,6 %).

Ofta diskuteras vilka länder som "tjänar" eller "förlorar" på EU-budgeten. I debatten talas det ofta om "nettobetalare". Det vill säga om ett land betalar mer till EU än det får tillbaka i form av stöd. Tyskland, Frankrike, Nederländerna, Storbritannien och Sverige är alla nettobetalare.

Men det är svårt att avgöra hur stora nettobetalningarna faktiskt är. Och stora delar av budgeten går inte tillbaka till medlemsstaterna de är till för stöd till tredje land. Flera EU-projekt är av internationell karaktär och gynnar inte bara ett medlemsland. Exempelvis kan EU bidra med stöd till ett projekt i Frankrike som ett svenskt företag utför. Ytterligare et exempel är tullavgifter. Tull för varor som till exempel importeras till belgiska Antwerpen redovisas som betalning från Belgien, även om tullavgiften slutligen betalas av en konsument i Polen - eller tvärtom.


Enligt EU :s grundläggande fördrag är dessutom medlemsländerna "angelägna att stärka den ekonomiska gemenskapen mellan sina länder och att trygga en harmonisk utveckling genom att minska klyftan mellan olika regioner samt eftersläpningen för mindre gynnade regioner."