Direktlänk till huvudmenyn (tryck på returtangenten)
Gå till innehållet på sidan (tryck på "Välkommen") (tryck på returtangenten)
NOT FOUND ! (tryck på returtangenten)

Plenarmöte i Bryssel 22-23 juni

Nya konsumenträttigheter - "Stort steg mot en verklig inre EU-marknad"

 
 
Nya tydliga och enhetliga regler för konsumenter och företag©BELGA_ANP_LexVanLiesenhout   Nya tydliga och enhetliga regler för konsumenter och företag ©BELGA_ANP_LexVanLiesenhout

Två veckors EU-omfattande ångerrätt för konsumenterna vid inköp av varor från distans, samt tydligare regler kring prissättning vid försäljning på internet. Det är några av de främsta fördelarna med uppdateringen, som tar hänsyn till den ökande internethandeln, av EU-direktivet om konsumenters rättigheter. Plenum ska rösta om en överenskommelse som träffats mellan representanter från parlamentet och ministerrådet.


- Konsumenter och företagare vinner lika. Vi är ett stort steg närmare en verklig inre marknad i Europa, säger Andreas Schwab, tysk EPP-ledmot som ansvarar för förslaget i parlamentet.


Tydliga och enhetliga regler


De nya reglerna syftar till att fastställa tydliga och enhetliga regler för både konsumenter och företag. Detta bör förbättra konsumentskyddet och gagna den inre marknaden och därmed öka den gränsöverskridande handeln inom EU. Exempelvis införs följande regler:


  • 14 dagars ångerrätt vid distansköp (t ex köp på nätet, via telefon eller e-mail) från det att kunden tar emot varan.

  • Utgifter ska återbetalts till konsumenten inom 14 dagar efter tillbakadragandet från kontraktet.

  • Om försäljaren inte informerar om ångerrätten förlängs ångerperioden till ett år.

  • Leverans inom 30 dagar, går det längre tid har köparen rätt att avbryta beställningen.

  • Försäljaren ansvarar för förlust eller skada av försändelsen.

  • Inga fler dolda avgifter och förbud mot förmarkerade rutor (exempelvis för prioriterad ombordstigning på flygplan som plötsligt höjer priset). Vid köp på nätet ska en pop-up ruta med slutpriset finnas när processen är slut den måste markeras för att köpet ska godkännas och avslutas. Eventuella avgifter efter det momentet ska försäljaren stå för.


Vad täcks inte


  • Konsumenterna måste betala för returkostnader (för stora varor, exempelvis en soffa eller kylskåp måste returkostnaderna klargöras vid försäljningstillfället)

  • Undantag för digitala varor som musik, film eller programvaror från reglerna om ångerrätt. Köp av sådan varor anses vara avslutat när nerladdningen börjar.

  • Undantag för specialgjorda varor, exempelvis en skräddarsydd klänning eller en specialdesignad soffa.

  • Avbeställer du en tjänst måste du betala för den del av tjänsten som är använd.


Efter två och ett halvt års arbete har parlamentets förhandlingsgrupp, som leds av Andreas Schwab, arbetat fram en överenskommelse med rådet. Efter parlamentets omröstning i plenum måste ministerrådet fortfarande anta den nya lagstiftningen formellt, varefter medlemsstaterna kommer att ha två år att genomföra den.