After the pyramids: democracy, the next wonder of the world in the Nile delta? "There has recently been the best election in modern times in Egypt but the...(read more) Facebook
Is gluten-free food the secret recipe behind Novak Djokovic's winning streak? Does food with added vitamins, antioxidants or bacteria make us healthier and...(read more) Facebook
Travelling, innovation, youth, solidarity, crisis, culture... What does Europe mean to you? Express it in a movie and win European Economic and Social...(read more) Facebook
Clouds over Budapest? Following Viktor Orbán's appearance in plenary last month, the situation in Hungary is still being discussed. Tomorrow, members of...(read more) Facebook På tisdag håller EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso för första gången ett "Tillståndet i unionen"-tal inför Europaparlamentet.
Sommarens utvisning av hundratals romer från Frankrike till Rumänien och Bulgarien har väckt oro om lagligheten i utvisningarna. På tisdag diskuterar parlamentet och EU-kommissionen om Frankrike och andra länder har brutit mot EU:s regler för fri rörlighet och mot de grundläggande rättigheterna. På onsdag antar parlamentet en resolution om frågan.
På måndag debatterar ledamöterna hur EU kan hjälpa de personer som drabbats av den humanitära kris som uppkommit efter översvämningarna i Pakistan.
Användningen av djur i vetenskapliga experiment kan snart minskas i och med en ny lag, om parlamentet röstar ja till ett avtal som parlamentets förhandlare nådde med EU-ländernas ministerråd i juli. Nationella myndigheter blir i så fall skyldiga att regelbundet inspektera uppfödare, leverantörer och användare för att se till att minska lidandet hos djuren och främja alternativa testmetoder.
Presidenten i Västafrikas största land talar till parlamentet klockan tolv på tisdag. Amadou Toumani Touré (ofta kallad ATT) väntas tala om den lyckade demokratiska övergången som landet har upplevt under de senaste 20 åren, om millenniemålen för utveckling inför FN-mötet i New York i september och om säkerhetsfrågor i Sahel-regionen.
Parlamentet diskuterar de pågående förhandlingarna om det så kallade Acta-avtalet med EU-kommissionen på tisdag. Den tionde omgången av Acta-förhandlingarna hölls i Washington 15-20 augusti 2010. Acta är kort för Anti-Counterfeiting Trade Agreement, avtalet mot handel med förfalskade varor.
Inskränkningar i yttrandefriheten och informationsfriheten samt regeringsstyrd kontroll över medierna i flera EU-länder är temat för en diskussion mellan parlamentet och EU-kommissionen på tisdag.
Samkönade par, oavsett om de är gifta eller i registrerade partnerskap, stöter fortfarande på diskriminering vid arbete, studier eller resor inom EU eftersom partnern rent rättsligt inte erkänns som en familjemedlem i många EU-länder. På onsdag försöker ledamöterna få kommissionen att förklara varför den inte lagt fram några konkreta förslag inom området.
Europaparlamentet diskuterar respekten för mänskliga rättigheter i Iran, särskild med tanke på vad som hänt Sakineh Mohammadi Ashtiani - en iransk kvinna som anklagats för äktenskapsbrott och dömts att stenas till döds - och Zahra Bahrami -en nederländsk/iransk kvinna som greps i december förra året under protester i Teheran och som hållits isolerad sen dess.
Europaparlamentet och alla industrigrenar som kan påverkas av ökad import från Sydkorea skulle få rätt att inleda utredningar för att ta reda på om det behövs nödhandelsåtgärder enligt en "skyddsklausul" som kommer att åtfölja frihandelsavtalet mellan EU och Sydkorea. Parlamentet skulle särskilt övervaka situationen för den europeiska bilindustrin.
Ett antal andra ärenden kommer också att avhandlas under nästa veckas plenarsammanträda. En del av dem finns närmare beskrivna i den engelska versionen av Sessionsinfo.