Direktlänk till huvudmenyn (tryck på returtangenten)
Gå till innehållet på sidan (tryck på "Välkommen") (tryck på returtangenten)
NOT FOUND ! (tryck på returtangenten)

Mer miljövänliga tvätt- och maskindiskmedel med mindre fosformängder

Plenarsammanträde Miljö 14-12-2011 - 12:09
 

Tvättmedel och maskindiskmedel måste vara nästan fosforfria i framtiden. Det blir följden av en omröstning i Europaparlamentet på onsdagen. Åtgärderna syftar till att skydda det akvatiska livet i vattendrag och hav runt om i EU.


Parlamentet gav sitt godkännande till åtgärder, som man preliminärt redan kommit överens om med ministerrådet, med 631 röster för, 18 emot och 4 nedlagda röster. Nu behövs endast rådets stämpel på avtalet för att det ska träda i kraft.


– Genom att strikt begränsa fosfor i konsumenters tvätt- och maskindiskmedel har vi gjort miljön en god tjänst och konsumenterna kan vara säkra på att dessa produkter kommer att bli mer miljövänliga", sa parlamentets föredragande Bill Newton Dunn (ALDE, Storbritannien).


Fosforgränser och datum

Från och med juni 2013 får en standarddosering av tvättmedel inte innehålla mer än 0,5 gram fosfor. På parlamentets begäran sattes även en tidsfrist och gräns för fosfor i maskindiskmedel: en gräns på 0,3 gram fosfor senast den 1 januari 2017. (EU-kommissionen hade föreslagit enbart en översyn för att undersöka möjligheten.) Överenskommelsen som parlamentet fick gör att maskindiskmedel ingår i de nya reglerna, samtidigt som industrin får nödvändig tid på sig att uppdatera sina produkter.


Harmoniserade regler

Vissa EU-länder har redan fosforrestriktioner, särskilt för tvättmedel. Den nya EU-lagstiftningen kommer att innebära att företagen kommer att kunna arbeta under en uppsättning med regler, i stället för olika regler i de 27 medlemsländerna.


Problemet med fosfor

Fosfor, i form av fosfater eller fosfonater, hjälper till att tvätta kläder och disk, särskilt i hårt vatten, men när de släpps ut i vattendrag kan de leda till algblomningar som kväver fisk och andra vattenlevande organismer. Behandling för att avlägsna fosfor från vatten är dyr och inte alltid tillgänglig. 


Ref. : 20111213IPR34069
 
 
 
Kontaktpersoner