Ajankohtaista
Otsikot
Lehdistöpalvelu
Lehdistöarkistot
Tietoa parlamentista
Yleistä
Tarkempia tietoja
Arkisto
Parlamentin jäsenet
Yleistä
Hakemisto
Arkisto
Täysistunto
Lyhyesti
Täysistunto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
EP TV
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat

Vaalit 2014Vaalit 2014
TäysistuntoasiakirjatTäysistuntoasiakirjat
Videoita täysistunnon keskusteluistaVideoita täysistunnon keskusteluista
PuhemiesPuhemies
PääsihteeriPääsihteeri
Tulossa valiokunnissaTulossa valiokunnissa
Think TankThink Tank

Henkilötiedot
 
  Ib CHRISTENSEN
Euroopan parlamentin sateenkaariryhmä
Jäsen
dk   Tanska    04.04.1978 / 16.08.1978 : Danmarks Restforbund
dk   Tanska    17.02.1979 / 16.07.1979 : Danmarks Restforbund
dk   Tanska    24.07.1984 / 24.07.1989 : Folkebevægelsen mod EF
dk   Tanska    25.07.1989 / 18.07.1994 : Folkebevægelsen mod EF
 
Syntynyt 15. maaliskuuta 1930, Randers  

Varapuheenjohtaja
12.02.1985 / 09.03.1986 : Suhteista EFTA-maiden parlamenttien jäsenten komiteaan vastaava
10.03.1986 / 20.01.1987 : Suhteista EFTA-maiden parlamenttien jäsenten komiteaan vastaava

Jäsen
04.04.1978 / 16.08.1978 : Sitoutumattomat
14.04.1978 / 16.08.1978 : Talous- ja raha-asioita käsittelevä valiokunta
14.04.1978 / 16.08.1978 : Tutkimusta ja energia-asioita käsittelevä valiokunta
17.02.1979 / 16.07.1979 : Sitoutumattomat
24.07.1984 / 24.07.1989 : Sateenkaariryhmä: Euroopan vaihtoehtoisten vihreiden, Agalevin ja Ecolon
26.07.1984 / 20.01.1987 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
21.01.1987 / 24.07.1989 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
21.01.1987 / 24.07.1989 : Suhteista Ruotsiin, Suomeen, Islantiin ja Pohjoismaiden neuvostoon
25.07.1989 / 18.07.1994 : Euroopan parlamentin sateenkaariryhmä
26.07.1989 / 14.01.1992 : Suhteista Ruotsiin, Suomeen, Islantiin ja Pohjoismaiden neuvostoon
26.07.1989 / 14.01.1992 : Poliittisten asioiden valiokunta
15.01.1992 / 18.07.1994 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta
15.01.1992 / 10.02.1993 : Suhteista Ruotsiin vastaava valtuuskunta
11.02.1993 / 31.01.1994 : Valtuuskunta EY:n ja Ruotsin välisessä parlamentaarisessa
01.02.1994 / 18.07.1994 : Valtuuskunta EU:n ja Ruotsin välisessä parlamentaarisessa

Varajäsen
13.12.1984 / 20.01.1987 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta
24.09.1985 / 20.01.1987 : Institutionaalisten asioiden valiokunta
21.01.1987 / 24.07.1989 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta