Ajankohtaista
Otsikot
Lehdistöpalvelu
Lehdistöarkistot
Tietoa parlamentista
Yleistä
Tarkempia tietoja
Arkisto
Parlamentin jäsenet
Yleistä
Hakemisto
Arkisto
Täysistunto
Lyhyesti
Täysistunto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
EP TV
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat

Vaalit 2014Vaalit 2014
TäysistuntoasiakirjatTäysistuntoasiakirjat
Videoita täysistunnon keskusteluistaVideoita täysistunnon keskusteluista
PuhemiesPuhemies
PääsihteeriPääsihteeri
Tulossa valiokunnissaTulossa valiokunnissa
Think TankThink Tank

Henkilötiedot
 
jpg Miguel ARIAS CAÑETE
Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit)
Jäsen
es   Espanja    01.01.1986 / 05.07.1987 : Coalición Popular
es   Espanja    06.07.1987 / 24.07.1989 : Alianza Popular (AP)
es   Espanja    25.07.1989 / 18.07.1994 : Partido Popular
es   Espanja    19.07.1994 / 19.07.1999 : Partido Popular
es   Espanja    01.07.2014 ... : Partido Popular
 
Syntynyt 24. helmikuuta 1950, Madrid  

Puheenjohtaja
22.07.1994 / 15.01.1997 : Kalatalousvaliokunta
16.01.1997 / 19.07.1999 : Aluepoliittinen valiokunta

Varapuheenjohtaja
26.07.1989 / 13.12.1990 : Talousarvion valvontavaliokunta

Jäsen
01.01.1986 / 05.07.1987 : Euroopan demokraattipuolueen ryhmä
16.01.1986 / 20.01.1987 : Budjettivaliokunta
10.03.1986 / 20.01.1987 : Suhteista Maghreb-maihin vastaava valtuuskunta
21.01.1987 / 24.07.1989 : Budjettivaliokunta
06.07.1987 / 24.07.1989 : Euroopan demokraattipuolueen ryhmä
25.07.1989 / 11.02.1990 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä)
26.07.1989 / 14.01.1992 : Budjettivaliokunta
26.07.1989 / 14.01.1992 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
12.02.1990 / 18.07.1994 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä)
15.01.1992 / 18.07.1994 : Budjettivaliokunta
15.01.1992 / 10.02.1993 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
28.01.1992 / 18.07.1994 : Kalatalousvaliokunta
11.02.1993 / 31.01.1994 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
01.02.1994 / 18.07.1994 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
19.07.1994 / 27.07.1994 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä)
21.07.1994 / 15.01.1997 : Maataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
21.07.1994 / 22.07.1994 : Kalatalousvaliokunta
28.07.1994 / 19.07.1999 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillis-demokraattinen puolueryhmä)
17.11.1994 / 11.07.1995 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta
12.07.1995 / 15.01.1997 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta
11.10.1995 / 15.01.1997 : Valtuuskunta EU:n ja Tsekin tasavallan välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
01.07.2014 / ... : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit)
01.07.2014 / ... : Perussopimus-, työjärjestys- ja toimielinasioiden valiokunta
01.07.2014 / ... : Kalatalousvaliokunta
01.07.2014 / ... : Talousarvion valvontavaliokunta
14.07.2014 / ... : Valtuuskunta AKT:n ja EU:n yhteisessä parlamentaarisessa edustajakokouksessa

Varajäsen
24.01.1986 / 20.01.1987 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
21.01.1987 / 24.07.1989 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
26.07.1989 / 14.01.1992 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
15.01.1992 / 18.07.1994 : Maataloutta, kalataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
21.07.1994 / 17.01.1995 : Budjettivaliokunta
16.01.1997 / 19.07.1999 : Maataloutta ja maaseudun kehittämistä käsittelevä valiokunta
16.01.1997 / 19.07.1999 : Kalatalousvaliokunta
14.07.2014 / ... : Suhteista Etelä-Afrikkaan vastaava valtuuskunta