Ajankohtaista
Otsikot
Lehdistöpalvelu
Lehdistöarkistot
Tietoa parlamentista
Yleistä
Tarkempia tietoja
Arkisto
Parlamentin jäsenet
Yleistä
Hakemisto
Arkisto
Täysistunto
Lyhyesti
Täysistunto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
EP TV
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat

Vaalit 2014Vaalit 2014
TäysistuntoasiakirjatTäysistuntoasiakirjat
Videoita täysistunnon keskusteluistaVideoita täysistunnon keskusteluista
PuhemiesPuhemies
PääsihteeriPääsihteeri
Tulossa valiokunnissaTulossa valiokunnissa
Think TankThink Tank

Henkilötiedot
 
  Alfred LOMAS
Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä
Jäsen
gb   Yhdistynyt kuningaskunta    17.07.1979 / 23.07.1984 : Labour Party
gb   Yhdistynyt kuningaskunta    24.07.1984 / 24.07.1989 : Labour Party
gb   Yhdistynyt kuningaskunta    25.07.1989 / 18.07.1994 : Labour Party
gb   Yhdistynyt kuningaskunta    19.07.1994 / 19.07.1999 : Labour Party
 
Syntynyt 30. huhtikuuta 1928, Stockport  

Puheenjohtaja
12.02.1985 / 09.03.1986 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Contadora-ryhmään vastaava
10.03.1986 / 20.01.1987 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Contadora-ryhmään vastaava

Varapuheenjohtaja
06.04.1987 / 11.10.1987 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä

Jäsen
17.07.1979 / 23.07.1984 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä
20.07.1979 / 23.07.1984 : Poliittisten asioiden valiokunta
11.04.1983 / 23.07.1984 : Suhteista Latinalaiseen Amerikkaan vastaava valtuuskunta
24.07.1984 / 08.09.1985 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä
26.07.1984 / 20.01.1987 : Poliittisten asioiden valiokunta
09.09.1985 / 05.04.1987 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä
21.01.1987 / 24.07.1989 : Poliittisten asioiden valiokunta
21.01.1987 / 13.03.1989 : Suhteista Väli-Amerikan maihin ja Contadora-ryhmään vastaava
14.03.1987 / 13.03.1989 : Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
12.10.1987 / 24.07.1989 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä
25.07.1989 / 20.04.1993 : Sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä
26.07.1989 / 14.01.1992 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
27.07.1989 / 12.09.1990 : Euroopan parlamentin jäsenet Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren valtioiden ja Euroopan unionin välisen AKT-EU-sopimuksen yhteiskokouksessa
13.09.1990 / 12.09.1991 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
13.09.1991 / 14.01.1992 : AKT:n ja Euroopan talousyhteisön välisen sopimuksen (AKT-ETY)
15.01.1992 / 17.09.1992 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
15.01.1992 / 18.07.1994 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
18.09.1992 / 16.09.1993 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
21.04.1993 / 18.07.1994 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä
17.09.1993 / 18.07.1994 : Afrikan, Karibian ja Tyynenmeren maiden sekä Euroopan talousyhteisön
19.07.1994 / 19.07.1999 : Euroopan sosiaalidemokraattisen puolueen ryhmä
21.07.1994 / 15.01.1997 : Vetoomusvaliokunta
21.07.1994 / 09.10.1995 : Talousarvion valvontavaliokunta
30.09.1994 / 13.02.1995 : Oikeusasioita ja kansalaisten oikeuksia käsittelevä valiokunta
17.11.1994 / 11.07.1995 : Valtuuskunta EU:n ja Kyproksen välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
12.07.1995 / 15.01.1997 : Valtuuskunta EU:n ja Kyproksen välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
16.01.1997 / 19.07.1999 : Valtuuskunta EU:n ja Kyproksen välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa
16.01.1997 / 19.07.1999 : Vetoomusvaliokunta
16.01.1997 / 19.07.1999 : Valtuuskunta EU:n ja Maltan välisessä parlamentaarisessa sekavaliokunnassa

Varajäsen
26.07.1984 / 20.01.1987 : Kehitys- ja yhteistyövaliokunta
21.01.1987 / 24.07.1989 : Taloudellisten ulkosuhteiden valiokunta
26.07.1989 / 14.01.1992 : Poliittisten asioiden valiokunta
12.10.1989 / 14.01.1992 : Talousarvion valvontavaliokunta
15.01.1992 / 18.07.1994 : Ulko- ja turvallisuusasiain valiokunta
15.01.1992 / 10.02.1993 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
15.01.1992 / 13.02.1992 : Talousarvion valvontavaliokunta
13.02.1992 / 18.07.1994 : Institutionaalisten asioiden valiokunta
11.02.1993 / 31.01.1994 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
01.02.1994 / 18.07.1994 : Suhteista Kiinan kansantasavaltaan vastaava valtuuskunta
10.08.1994 / 15.01.1997 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta
16.01.1997 / 19.07.1999 : Ulko- ja turvallisuusasiain sekä puolustuspolitiikan valiokunta