Ajankohtaista
Otsikot
Lehdistöpalvelu
Lehdistöarkistot
Parlamentin jäsenet
Yleistä
Hakemisto
Arkisto
Tietoa parlamentista
Yleistä
Tarkempia tietoja
Arkisto
Täysistunto
Lyhyesti
Täysistunto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
Palveluksessasi
EPTV
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat

TäysistuntoasiakirjatTäysistuntoasiakirjat
Videoita täysistunnon keskusteluistaVideoita täysistunnon keskusteluista
PuhemiesPuhemies
PääsihteeriPääsihteeri
Tulossa valiokunnissaTulossa valiokunnissa
Think TankThink Tank

Henkilötiedot
 
jpg Ville ITÄLÄ
Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit)
Työvaliokunnan jäsen
fi   Suomi    20.07.2004 / 13.07.2009 : Kansallinen Kokoomus
fi   Suomi    14.07.2009 / 29.02.2012 : Kansallinen Kokoomus
 
Syntynyt 10. toukokuuta 1959, Luumäki  

Varapuheenjohtaja
20.07.2004 / 14.02.2007 : Euroopan kansanpuolueen (kristillisdemokraatit) ja Euroopan demokraattien ryhmä

Jäsen
21.07.2004 / 12.01.2005 : Ulkoasiainvaliokunta
15.09.2004 / 13.03.2007 : Suhteista Japaniin vastaava valtuuskunta
13.01.2005 / 14.01.2007 : Budjettivaliokunta
15.01.2007 / 30.01.2007 : Budjettivaliokunta
31.01.2007 / 13.07.2009 : Budjettivaliokunta
15.02.2007 / 18.11.2008 : Euroopan kansanpuolueen (kristillisdemokraatit) ja Euroopan demokraattien ryhmä
14.03.2007 / 13.07.2009 : Suhteista Japaniin vastaava valtuuskunta
09.07.2008 / 13.07.2009 : Talousarvion valvontavaliokunta
19.11.2008 / 13.07.2009 : Euroopan kansanpuolueen (kristillisdemokraatit) ja Euroopan demokraattien ryhmä
14.07.2009 / 29.02.2012 : Euroopan kansanpuolueen ryhmä (kristillisdemokraatit)
16.07.2009 / 18.01.2012 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta
16.07.2009 / 18.01.2012 : Talousarvion valvontavaliokunta
16.09.2009 / 29.02.2012 : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa
17.06.2010 / 30.06.2011 : Kestävän Euroopan unionin poliittisia haasteita ja rahoitusta vuoden 2013 jälkeen käsittelevä erityisvaliokunta
19.01.2012 / 29.02.2012 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta
19.01.2012 / 29.02.2012 : Talousarvion valvontavaliokunta

Varajäsen
22.07.2004 / 14.01.2007 : Kansalaisvapauksien sekä oikeus- ja sisäasioiden valiokunta
15.09.2004 / 13.07.2009 : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa
14.10.2004 / 08.06.2005 : Politiikan haasteita ja rahoitusmahdollisuuksia laajentuneessa unionissa 2007–2013 käsittelevä väliaikainen valiokunta
19.01.2006 / 14.02.2007 : Euroopan maiden alueen epäiltyä käyttöä CIA:n vankikuljetuksiin ja laittomaan vankien säilyttämiseen käsittelevä väliaikainen valiokunta
15.01.2007 / 30.01.2007 : Kansalaisvapauksien sekä oikeus- ja sisäasioiden valiokunta
31.01.2007 / 13.07.2009 : Kansalaisvapauksien sekä oikeus- ja sisäasioiden valiokunta
16.07.2009 / 18.01.2012 : Maatalouden ja maaseudun kehittämisen valiokunta
16.09.2009 / 29.02.2012 : Suhteista Yhdysvaltoihin vastaava valtuuskunta
19.01.2012 / 29.02.2012 : Maatalouden ja maaseudun kehittämisen valiokunta

Työskentely parlamentin täysistunnossa 6. vaalikaudella
Kysymykset [Katso]
Mietinnöt [Katso]
Puheenvuorot täysistunnossa [Katso]

Työskentely parlamentin täysistunnossa 5. vaalikaudella
Kysymykset [Katso]
Päätöslauselmaesitykset [Katso]
Mietinnöt [Katso]
Lausunnot [Katso]
Puheenvuorot täysistunnossa [Katso]
Kirjalliset kannanotot [Katso]