Ajankohtaista
Otsikot
Lehdistöpalvelu
Lehdistöarkistot
Tietoa parlamentista
Yleistä
Tarkempia tietoja
Arkisto
Parlamentin jäsenet
Yleistä
Hakemisto
Arkisto
Täysistunto
Lyhyesti
Täysistunto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat
EP TV
Arkisto
Valiokunnat
Valtuuskunnat

Vaalit 2014Vaalit 2014
TäysistuntoasiakirjatTäysistuntoasiakirjat
Videoita täysistunnon keskusteluistaVideoita täysistunnon keskusteluista
PuhemiesPuhemies
PääsihteeriPääsihteeri
Tulossa valiokunnissaTulossa valiokunnissa
Think TankThink Tank

Henkilötiedot
 
jpg Bart STAES
Vihreät / Euroopan vapaa allianssi -ryhmä
Jäsen
be   Belgia    20.07.1999 / 19.07.2004 : Volksunie
be   Belgia    20.07.2004 / 13.07.2009 : Groen
be   Belgia    14.07.2009 ... : Groen
 
Syntynyt 7. elokuuta 1958, Izegem  

Puheenjohtaja
22.07.1999 / 14.01.2002 : Valtuuskunnat parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa (Kazakstan, Kirgisia, Uzbekistan, Tadzikistan, Turkmenistan ja Mongolia) ja suhteista Kazakstaniin, Kirgisiaan, Uzbekistaniin, Tadzikistaniin, T
07.02.2002 / 19.07.2004 : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän välisessä parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa

Varapuheenjohtaja
20.07.2009 / 18.01.2012 : Talousarvion valvontavaliokunta
29.09.2009 / 12.02.2012 : EU:n ja Kazakstanin, EU:n ja Kirgisian sekä EU:n ja Uzbekistanin parlamentaarisissa yhteistyövaliokunnissa toimiva ja suhteista Tadžikistaniin, Turkmenistaniin ja Mongoliaan vastaava valtuuskunta
23.01.2012 / ... : Talousarvion valvontavaliokunta

Jäsen
20.07.1999 / 19.07.2004 : Vihreät / Euroopan vapaa allianssi -ryhmä
21.07.1999 / 14.01.2002 : Talousarvion valvontavaliokunta
22.07.1999 / 14.01.2002 : Valtuuskuntien puheenjohtajakokous
17.01.2002 / 19.07.2004 : Talousarvion valvontavaliokunta
07.02.2002 / 19.07.2004 : Valtuuskuntien puheenjohtajakokous
07.02.2002 / 19.07.2004 : Valtuuskunta EU:n ja Kazakstanin, EU:n ja Kirgisian ja EU:n ja Uzbekistanin välisissä parlamentaarisissa yhteistyövaliokunnissa ja suhteista Tadzikistaniin, Turkmenistaniin ja Mongoliaan vastaava valtuuskunta
20.07.2004 / 13.07.2009 : Vihreät / Euroopan vapaa allianssi -ryhmä
21.07.2004 / 14.01.2007 : Talousarvion valvontavaliokunta
15.09.2004 / 13.07.2009 : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa
15.01.2007 / 30.01.2007 : Talousarvion valvontavaliokunta
31.01.2007 / 13.07.2009 : Talousarvion valvontavaliokunta
14.07.2009 / ... : Vihreät / Euroopan vapaa allianssi -ryhmä
16.07.2009 / 19.07.2009 : Talousarvion valvontavaliokunta
16.09.2009 / 28.09.2009 : EU:n ja Kazakstanin, EU:n ja Kirgisian sekä EU:n ja Uzbekistanin parlamentaarisissa yhteistyövaliokunnissa toimiva ja suhteista Tadžikistaniin, Turkmenistaniin ja Mongoliaan vastaava valtuuskunta
16.09.2009 / ... : Valtuuskunta EU:n ja Venäjän parlamentaarisessa yhteistyövaliokunnassa
19.01.2012 / 22.01.2012 : Talousarvion valvontavaliokunta
28.03.2012 / 23.10.2013 : Järjestäytynyttä rikollisuutta, korruptiota ja rahanpesua käsittelevä erityisvaliokunta

Varajäsen
22.07.1999 / 14.01.2002 : Ympäristöasioiden, kansanterveyden ja kuluttajapolitiikan valiokunta
17.01.2002 / 19.07.2004 : Ympäristöasioiden, kansanterveyden ja kuluttajapolitiikan valiokunta
17.01.2002 / 17.12.2002 : Suu- ja sorkkatautia käsittelevä väliaikainen valiokunta
21.07.2004 / 14.01.2007 : Ympäristön, kansanterveyden ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunta
15.09.2004 / 13.07.2009 : EU:n ja Kazakstanin, EU:n ja Kirgisian sekä EU:n ja Uzbekistanin parlamentaarisissa yhteistyövaliokunnissa toimiva ja suhteista Tadžikistaniin, Turkmenistaniin ja Mongoliaan vastaava valtuuskunta
15.01.2007 / 30.01.2007 : Ympäristön, kansanterveyden ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunta
31.01.2007 / 13.07.2009 : Aluekehitysvaliokunta
31.01.2007 / 13.07.2009 : Ympäristön, kansanterveyden ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunta
10.05.2007 / 04.02.2009 : Ilmastonmuutosta käsittelevä väliaikainen valiokunta
16.07.2009 / 18.01.2012 : Kehitysyhteistyövaliokunta
16.07.2009 / 18.01.2012 : Ympäristön, kansanterveyden ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunta
16.09.2009 / 05.02.2012 : Suhteista Andien yhteisön maihin vastaava valtuuskunta
16.09.2009 / ... : Valtuuskunta EU:n ja Latinalaisen Amerikan parlamentaarisessa edustajakokouksessa
19.01.2012 / ... : Kehitysyhteistyövaliokunta
19.01.2012 / ... : Ympäristön, kansanterveyden ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunta
13.02.2012 / ... : EU:n ja Kazakstanin, EU:n ja Kirgisian sekä EU:n ja Uzbekistanin parlamentaarisissa yhteistyövaliokunnissa toimiva ja suhteista Tadžikistaniin, Turkmenistaniin ja Mongoliaan vastaava valtuuskunta

Työskentely parlamentin täysistunnossa 6. vaalikaudella
Kysymykset [Katso]
Päätöslauselmaesitykset [Katso]
Mietinnöt [Katso]
Lausunnot [Katso]
Puheenvuorot täysistunnossa [Katso]
Kirjalliset kannanotot [Katso]
Läsnäololista [Katso]

Työskentely parlamentin täysistunnossa 5. vaalikaudella
Kysymykset [Katso]
Päätöslauselmaesitykset [Katso]
Mietinnöt [Katso]
Puheenvuorot täysistunnossa [Katso]
Kirjalliset kannanotot [Katso]