Nyheter
Rubriker
Presstjänst
Pressarkiv
Om parlamentet
Introduktion
I detalj
Arkiv
Ledamöter
Introduktion
Register
Arkiv
Plenum
I korthet
Plenum
Utskott
Delegationer
Arkiv
Utskott
Delegationer
EP TV
Arkiv
Utskott
Delegationer

Valet 2014Valet 2014
PlenarhandlingarPlenarhandlingar
Video plenardebatterVideo plenardebatter
TalmannenTalmannen
GeneralsekreterarenGeneralsekreteraren
I utskotten inom kortI utskotten inom kort
Think TankThink Tank

Registeruppgifter
 
jpg Alexandros ALAVANOS
Gruppen Europeiska enade vänstern/Nordisk grön vänster
Ledamot
gr   Grekland    02.11.1981 / 23.07.1984 : Kommounistiko Komma Elladas
gr   Grekland    24.07.1984 / 24.07.1989 : Kommounistiko Komma Elladas
gr   Grekland    25.07.1989 / 18.07.1994 : Synaspismos tis Aristeras kai tis Proodou
gr   Grekland    19.07.1994 / 19.07.1999 : Synaspismos tis Aristeras kai tis Proodou
gr   Grekland    20.07.1999 / 14.04.2004 : Synaspismos tis Aristeras kai tis Proodou
 
Född den 22 maj 1950, Athina  

Ordförande
10.06.1991 / 15.01.1992 : Enad vänster
30.01.1997 / 13.10.1997 : Delegationen för förbindelserna med de kaukasiska republikerna: Armenien, Azerbajdzjan och Georgien
14.10.1997 / 23.02.1999 : Delegationen för förbindelserna med de kaukasiska republikerna: Armenien, Azerbajdzjan, Georgien
24.02.1999 / 19.07.1999 : Delegationen för förbindelserna med de kaukasiska republikerna: Armenien, Azerbajdzjan, Georgien
22.07.1999 / 14.01.2002 : Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Bulgarien

Vice ordförande
26.07.1984 / 20.01.1987 : Utskottet för socialfrågor och sysselsättning
21.01.1987 / 24.07.1989 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Östeuropa - grupp 1
19.07.1994 / 05.01.1995 : Gruppen Europeiska enade vänstern
06.01.1995 / 19.07.1999 : Gruppen Europeiska enade vänstern/Nordisk grön vänster

Ledamot
02.11.1981 / 23.07.1984 : Gruppen kommunister och deras samarbetspartner
09.03.1982 / 23.07.1984 : Utskottet för externa ekonomiska förbindelser
11.04.1983 / 23.07.1984 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Östeuropa
24.07.1984 / 24.07.1989 : Gruppen kommunister och deras samarbetspartner
21.01.1987 / 24.07.1989 : Utskottet för regionalpolitik och regional planering
25.07.1989 / 09.06.1991 : Enad vänster
26.07.1989 / 14.01.1992 : Delegationen för förbindelserna med republikerna i Oberoende staters
26.07.1989 / 14.01.1992 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
15.01.1992 / 18.07.1994 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
15.01.1992 / 10.02.1993 : Delegationen för förbindelserna med Ungern
16.01.1992 / 18.07.1994 : Enad vänster
11.02.1993 / 31.01.1994 : Delegationen för förbindelserna med Ungern
01.02.1994 / 18.07.1994 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Ungern
21.07.1994 / 15.01.1997 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor
17.11.1994 / 11.07.1995 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Turkiet
12.07.1995 / 15.01.1997 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Turkiet
16.01.1997 / 19.07.1999 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor
16.01.1997 / 30.01.1997 : Delegationen för förbindelserna med de kaukasiska republikerna: Armenien, Azerbajdzjan och Georgien
20.07.1999 / 14.04.2004 : Gruppen Europeiska enade vänstern/Nordisk grön vänster
21.07.1999 / 14.01.2002 : Utskottet för kultur, ungdomsfrågor, utbildning, medier och idrott
22.07.1999 / 14.01.2002 : Delegationsordförandekonferensen
17.01.2002 / 14.04.2004 : Utskottet för kultur, ungdomsfrågor, utbildning, medier och idrott
07.02.2002 / 14.04.2004 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydösteuropa

Suppleant
26.07.1984 / 20.01.1987 : Budgetutskottet
21.01.1987 / 24.07.1989 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
26.07.1989 / 14.02.1990 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
14.02.1990 / 11.03.1991 : Utskottet för jordbruk, fiske och landsbygdens utveckling
11.03.1991 / 14.01.1992 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
15.01.1992 / 10.02.1993 : Delegationen för förbindelserna med republikerna i Oberoende staters samvälde (OSS)
15.01.1992 / 18.07.1994 : Utskottet för framställningar
15.01.1992 / 18.07.1994 : Utskottet för energi, forskning och teknik
11.02.1993 / 31.01.1994 : Delegationen för förbindelserna med republikerna i Oberoende staters samvälde (OSS)
01.02.1994 / 18.07.1994 : Delegationen för förbindelserna med republikerna i Oberoende staters samvälde (OSS)
21.07.1994 / 15.01.1997 : Utskottet för externa ekonomiska förbindelser
16.01.1997 / 19.07.1999 : Underutskottet för säkerhet och nedrustning
16.01.1997 / 19.07.1999 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Turkiet
16.01.1997 / 19.07.1999 : Budgetutskottet
21.07.1999 / 14.01.2002 : Utskottet för utrikesfrågor, mänskliga rättigheter, gemensam säkerhet och försvarspolitik
17.01.2002 / 14.04.2004 : Utskottet för utrikesfrågor, mänskliga rättigheter, gemensam säkerhet och försvarspolitik