Nyheter
Rubriker
Presstjänst
Pressarkiv
Om parlamentet
Introduktion
I detalj
Arkiv
Ledamöter
Introduktion
Register
Arkiv
Plenum
I korthet
Plenum
Utskott
Delegationer
Arkiv
Utskott
Delegationer
EP TV
Arkiv
Utskott
Delegationer

Valet 2014Valet 2014
PlenarhandlingarPlenarhandlingar
Video plenardebatterVideo plenardebatter
TalmannenTalmannen
GeneralsekreterarenGeneralsekreteraren
I utskotten inom kortI utskotten inom kort
Think TankThink Tank

Registeruppgifter
 
  Javier AREITIO TOLEDO
Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen)
Ledamot
es   Spanien    19.07.1994 / 19.07.1999 : Partido Popular
 
Född den 11 april 1954, Madrid  

Ledamot
13.07.1993 / 18.07.1994 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen)
13.09.1993 / 18.07.1994 : Utskottet för framställningar
19.07.1994 / 19.07.1999 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen)
21.07.1994 / 15.01.1997 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
21.07.1994 / 19.07.1995 : Tillfälliga utskottet för sysselsättning
17.11.1994 / 11.07.1995 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
12.07.1995 / 15.01.1997 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
16.01.1997 / 13.10.1997 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
16.01.1997 / 19.07.1999 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
14.10.1997 / 23.02.1999 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
24.02.1999 / 19.07.1999 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna

Suppleant
13.09.1993 / 31.01.1994 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
13.09.1993 / 31.01.1994 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EG-Europeiska ekonomiska samarbetsområdet
13.09.1993 / 03.11.1993 : Utskottet för externa ekonomiska förbindelser
04.11.1993 / 18.07.1994 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
01.02.1994 / 18.07.1994 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
01.02.1994 / 18.07.1994 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet Europeiska ekonomiska samarbetsområdet
21.07.1994 / 15.01.1997 : Budgetutskottet
16.01.1997 / 19.07.1999 : Utskottet för transport och turism