Nyheter
Rubriker
Presstjänst
Pressarkiv
Om parlamentet
Introduktion
I detalj
Arkiv
Ledamöter
Introduktion
Register
Arkiv
Plenum
I korthet
Plenum
Utskott
Delegationer
Arkiv
Utskott
Delegationer
EP TV
Arkiv
Utskott
Delegationer

Valet 2014Valet 2014
PlenarhandlingarPlenarhandlingar
Video plenardebatterVideo plenardebatter
TalmannenTalmannen
GeneralsekreterarenGeneralsekreteraren
I utskotten inom kortI utskotten inom kort
Think TankThink Tank

Registeruppgifter
 
jpg Joan CALABUIG RULL
Socialdemokratiska gruppen i Europaparlamentet
Ledamot
es   Spanien    20.07.2004 / 31.03.2008 : Partido Socialista Obrero Español
 
Född den 24 maj 1960, Valencia  

Ledamot
20.07.2004 / 31.03.2008 : Socialdemokratiska gruppen i Europaparlamentet
21.07.2004 / 14.01.2007 : Utskottet för industrifrågor, forskning och energi
15.09.2004 / 13.03.2007 : Delegationen för förbindelserna med Kina
15.01.2007 / 30.01.2007 : Utskottet för industrifrågor, forskning och energi
31.01.2007 / 31.03.2008 : Budgetutskottet
14.03.2007 / 31.03.2008 : Delegationen för förbindelserna med Kina

Suppleant
21.07.2004 / 14.01.2007 : Budgetutskottet
21.07.2004 / 14.01.2007 : Utskottet för framställningar
15.09.2004 / 13.03.2007 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydostasien och ASEAN
15.01.2007 / 30.01.2007 : Utskottet för framställningar
15.01.2007 / 30.01.2007 : Budgetutskottet
31.01.2007 / 31.03.2008 : Utskottet för industrifrågor, forskning och energi
31.01.2007 / 30.03.2008 : Utskottet för framställningar
14.03.2007 / 31.03.2008 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydostasien och ASEAN
10.05.2007 / 31.03.2008 : Tillfälligt utskott för klimatförändringar

Sagt och gjort i kammaren, 5:e valperioden
Frågor [Se]
Resolutionsförslag [Se]
Betänkanden [Se]
Yttranden [Se]
Inlägg i kammaren [Se]