Nyheter
Rubriker
Presstjänst
Pressarkiv
Om parlamentet
Introduktion
I detalj
Arkiv
Ledamöter
Introduktion
Register
Arkiv
Plenum
I korthet
Plenum
Utskott
Delegationer
Arkiv
Utskott
Delegationer
EP TV
Arkiv
Utskott
Delegationer

Valet 2014Valet 2014
PlenarhandlingarPlenarhandlingar
Video plenardebatterVideo plenardebatter
TalmannenTalmannen
GeneralsekreterarenGeneralsekreteraren
I utskotten inom kortI utskotten inom kort
Think TankThink Tank

Registeruppgifter
 
jpg Alejandro AGAG LONGO
Gruppen för Europeiska folkpartiet (kristdemokrater) och Europademokraterna
Ledamot av presidiet
es   Spanien    20.07.1999 / 11.04.2002 : Partido Popular
 
Född den 18 september 1970, Madrid  

Vice ordförande
22.07.1999 / 14.01.2002 : Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Bulgarien

Ledamot
20.07.1999 / 09.04.2000 : Gruppen för Europeiska folkpartiet (kristdemokrater) och Europademokraterna
21.07.1999 / 14.01.2002 : Utskottet för ekonomi och valutafrågor
10.04.2000 / 07.03.2002 : Gruppen för Europeiska folkpartiet (kristdemokrater) och Europademokraterna
17.01.2002 / 11.04.2002 : Utskottet för ekonomi och valutafrågor
07.02.2002 / 11.04.2002 : Delegationen till de parlamentariska samarbetskommittéerna EU-Ukraina och EU-Republiken Moldavien samt för förbindelserna med Vitryssland
08.03.2002 / 11.04.2002 : Gruppen för Europeiska folkpartiet (kristdemokrater) och Europademokraterna

Suppleant
21.07.1999 / 03.11.1999 : Utskottet för utrikesfrågor, mänskliga rättigheter, gemensam säkerhet och försvarspolitik
04.11.1999 / 14.01.2002 : Budgetutskottet
17.01.2002 / 11.04.2002 : Utskottet för framställningar