Nyheder
I spotlyset
Pressetjenesten
Pressearkiv
Om Parlamentet
Oversigt
Detaljeret
Arkiver
Medlemmer
Oversigt
Vejviser
Arkiver
Plenarmøder
Overblik
Plenarmøder
Udvalg
Delegationer
Arkiver
Udvalg
Delegationer
EP TV
Arkiver
Udvalg
Delegationer

Valg 2014Valg 2014
PlenarmødedokumenterPlenarmødedokumenter
Video: PlenardebatterVideo: Plenardebatter
FormandFormand
GeneralsekretærenGeneralsekretæren
Nyt i udvalgeneNyt i udvalgene
Think TankThink Tank

Personlige data
 
  Luc Ch.H. BEYER DE RYKE
Den Liberale og Demokratiske Gruppe
Medlem
be   Belgien    11.07.1980 / 23.07.1984 : Parti réformateur libéral
be   Belgien    24.07.1984 / 24.07.1989 : Parti réformateur libéral
 
Født den 9. september 1933, Gand  

Formand
11.04.1983 / 23.07.1984 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene
12.02.1985 / 09.03.1986 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene
10.03.1986 / 20.01.1987 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene
26.10.1987 / 13.03.1989 : Delegationen for Forbindelserne med Tyrkiet
14.03.1989 / 24.07.1989 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvald EØG-Tyrkiet

Medlem
11.07.1980 / 23.07.1984 : Udvalget on Ungdom, Kultur, Uddqnnelse, Information og Sport
11.07.1980 / 23.07.1984 : Den liberale og demokratiske Gruppe
19.09.1980 / 31.12.1980 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvald EØG-Grækland
24.07.1984 / 12.12.1985 : Den liberale og demokratiske Gruppe
26.07.1984 / 20.01.1987 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
13.12.1985 / 24.07.1989 : Den Liberale og Demokratiske Gruppe
21.01.1987 / 24.07.1989 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde

Stedfortræder
26.07.1984 / 20.01.1987 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse, Information og Sport
21.01.1987 / 24.07.1989 : Det Politiske Udvalg