Nyheter
Rubriker
Presstjänst
Pressarkiv
Ledamöter
Introduktion
Register
Arkiv
Om parlamentet
Introduktion
I detalj
Arkiv
Plenum
I korthet
Plenum
Utskott
Delegationer
Arkiv
Utskott
Delegationer
Till din tjänst
EPTV
Arkiv
Utskott
Delegationer

PlenarhandlingarPlenarhandlingar
Video plenardebatterVideo plenardebatter
TalmannenTalmannen
GeneralsekreterarenGeneralsekreteraren
I utskotten inom kortI utskotten inom kort
Think TankThink Tank

Registeruppgifter
 
jpg Lasse LEHTINEN
Socialdemokratiska gruppen i Europaparlamentet
Ledamot
fi   Finland    20.07.2004 / 13.07.2009 : Suomen Sosialidemokraattinen Puolue/Finlands Socialdemokratiska Parti
 
Född den 23 januari 1947, Kotka  

Vice ordförande
21.09.2004 / 13.03.2007 : Delegationen för förbindelserna med Kanada
14.03.2007 / 13.07.2009 : Delegationen för förbindelserna med Kanada

Ledamot
20.07.2004 / 13.07.2009 : Socialdemokratiska gruppen i Europaparlamentet
21.07.2004 / 14.01.2007 : Utskottet för den inre marknaden och konsumentskydd
15.09.2004 / 20.09.2004 : Delegationen för förbindelserna med Kanada
15.01.2007 / 30.01.2007 : Utskottet för den inre marknaden och konsumentskydd
31.01.2007 / 13.07.2009 : Utskottet för framställningar
31.01.2007 / 13.07.2009 : Utskottet för den inre marknaden och konsumentskydd

Suppleant
21.07.2004 / 14.01.2007 : Utskottet för sysselsättning och sociala frågor
15.09.2004 / 13.03.2007 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydasien och Sydasiatiska organisationen för regionalt samarbete (SAARC)
15.01.2007 / 30.01.2007 : Utskottet för sysselsättning och sociala frågor
31.01.2007 / 13.07.2009 : Utskottet för sysselsättning och sociala frågor
15.03.2007 / 13.07.2009 : Delegationen för förbindelserna med Sydasien

Sagt och gjort i kammaren, 5:e valperioden
Frågor [Se]
Betänkanden [Se]
Inlägg i kammaren [Se]