skip to content

 
 
 

Wybory do Parlamentu Europejskiego

 .
Tym razem głosuję!
Tym razem głosuję!
 .

Wybory europejskie zbliżają się wielkimi krokami - to już 26 maja 2019!

Mamy pół roku na przekonanie wyborców, by skorzystali ze swoich praw, poszli do urn i wybrali swoich przedstawicieli - posłów do Parlamentu Europejskiego.

Jeśli chcesz zaangażować się i regularnie otrzymywać informacje:

- o PE i jego działaniach,
- o tym, jak wesprzeć przedwyborczą kampanię informacyjną,

które możesz przekazywać rodzinie, znajomym i w lokalnych społecznościach oraz udostępniać w mediach społecznościowych,

prosimy o zarejestrowanie na stronie tymrazemglosuje.eu.

Dziękujemy!

 .
Tym razem głosuję: Kliknij i znajdź wydarzenie w swojej okolicy
 .
 
 .

Niezbędnik wyborcy

 .
Następne wybory europejskie odbędą się między 23 a 26 maja 2019 roku, a w Polsce – w niedzielę 26 maja
Co pięć lat w Unii Europejskiej odbywają się bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego – instytucji reprezentującej interesy obywateli w UE. Następne wybory europejskie odbędą się między 23 a 26 maja 2019 roku, a w Polsce – w niedzielę 26 maja. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 mln obywateli w całej UE.
Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 751 posłów, ale uzgodniono, że w wyborach w maju 2019 roku, po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, zostanie wybranych 705 europosłów. Chociaż liczba posłów  w PE zmniejszy się, to Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach wybierzemy 52 posłów.
 Najważniejsze zasady przeprowadzania wyborów do PE (stan na 1 października 2018 roku)
Państwa członkowskie uzgodniły pewną liczbę wspólnych reguł, z których najważniejszy jest obowiązek stosowania jednej z form reprezentacji proporcjonalnej. Każde państwo ma jednak prawo swobodnie decydować o wielu ważnych aspektach procedury głosowania.
Spitzenkandidaten i wybór Komisji Europejskiej
Proces wyboru tzw. głównych kandydatów (Spitzenkandidaten), zastosowany po raz pierwszy podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, daje obywatelom UE wpływ na wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej.
 .

Tym razem głosuję!

 .

Tym razem nie wystarczy nadzieja na lepszą przyszłość, tym razem wszyscy musimy wziąć za nią odpowiedzialność.

"Tym razem głosuję" to niezwiązana z żadną partią polityczną społeczność osób, zagłosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 roku i które chcą zachęcić do udziału innych. Chcesz nas wesprzeć? Zarejestruj się na tymrazemglosuje.eu!

 
Tu znajdziesz treści na media społecznościowe, banery na Twoją stronę internetową, wideo, broszury do pobrania - materiały, które przydadzą się w przekonywaniu do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Napisz do nas na epwarszawa@europarl.europa.eu.
Kampania informacyjna „Tym razem głosuję” ma na celu budowanie społeczności zaangażowanych obywateli, którzy rozumieją, jak ważny jest udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 roku i chcą wspólnie działać i przekonywać do głosowania innych - członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół, znajomych.
 .