Za obranu našich svobod

U příležitosti 30. výročí Sacharovovy ceny představuje Parlament společně se čtyřmi fotografy agentury Magnum Photos příběhy čtyř současných obhájců lidských práv.

Fotografický projekt nazvaný „Za obranu našich svobod" přináší jedinečný náhled do běžného života dvou žen a dvou mužů, kteří v Kambodži, Tunisku, Etiopii a v Bosně a Hercegovině bojují za lidská práva.

Asma Kaouechová, Tunisko

– fotografie Newsha Tavakolianová

Asma Kaouech, Sakharov Fellow

© Newsha Tavakolian / Magnum Photos, 2017

Íránská fotografka Newsha Tavakolianová přináší portrét Asmy Kaouechové, která se věnuje prevenci radikalizace mladých Tunisanů. Na 25 fotografiích ukazuje zápasy a naděje nové generace v éře, která přišla po revoluci z roku 2011.

Ameha Mekonnen, Etiopie

– fotografie Enri Canaj

Ameha Mekonnen, Sakharov Fellow

© Enri Canaj / Magnum Photos, 2017

Objektivem svého fotoaparátu zachytil Enri Canaj pracovní i soukromý život etiopského právníka Amehy Mekonnena. Tento bývalý státní úředník dnes vede organizaci Human Rights Council, která hájí právo novinářů a bloggerů na svobodné vyjadřování.

Jadranka Miličevićová, Bosna a Hercegovina

– fotografie Bieke Depoorterová

Jadranka Miličević, Sakharov Fellow

© Bieke Depoorter / Magnum Photos, 2017

Z 25 statických obrazů, které zachytila belgická fotografka Bieke Depoorterová, dýchá hluboká důvěrnost - nedílná součást práce Jadranky Miličevićové. Jadranka Miličevićová utekla v době války na Balkáně v roce 1992 ze Sarajeva do Srbska, kde založila dvě nevládní organizace - CURE a CARE - pomáhající ženám, které se staly oběťmi násilí a diskriminace.

Samrith Vaing, Kambodža

– fotografie Jérôme Sessini

Samrith Vaing, Sakharov Fellow

© Jérôme Sessini / Magnum Photos, 2017

Francouzský fotograf Jérôme Sessini sleduje svým zkušeným okem každodenní práci Samritha Vainga, který podporuje bunongskou etnickou menšinu v jejím boji proti zabírání půdy nadnárodními společnostmi. Esenci života těchto lidí zachytil Sessini na černobílých snímcích.