Evropský parlament hájí lidská práva

Dodržování lidských práv je jednou ze základních hodnot Evropské unie. Porušování těchto práv, ať už k němu dochází v EU nebo za jejími hranicemi, se dotýká demokratických zásad, o něž se opírá naše společnost.  Evropský parlament bojuje proti porušování lidských práv legislativními prostředky, mimo jiné formou volebních pozorovatelských misí, pořádá každý měsíc ve Štrasburku rozpravy o lidských právech a usiluje o to, aby dohody o zahraničním obchodě obsahovaly doložky o dodržování lidských práv.

Evropský parlament také hájí lidská práva prostřednictvím Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou udílí od roku 1988. Cena je udělována osobnostem, které výjimečným způsobem přispěly k boji za lidská práva na celém světě; upozorňuje na případy porušování lidských práv, podporuje laureáty a pomáhá jim v jejich úsilí.

Sacharovova cena za svobodu myšlení za rok 2016: kdo jsou letošní kandidáti?

 

Can DÜNDAR a obránci svobody myšlení a projevu v Turecku

Can Dündar, významný turecký novinář a bývalý šéfredaktor předního opozičního deníku Cumhuriyet, se stal jedním ze symbolů odporu proti současným tvrdým zásahům státu vůči sdělovacím prostředkům v Turecku. Poté, co v květnu 2015 v Cumhuriyetu zveřejnil video nákladních vozů turecké národní zpravodajské služby (MİT) převážejících zbraně do oblastí v Sýrii ovládaných povstalci, byl Dündar zadržen.

Spolu s Erdemem Gülem, vedoucím ankarské kanceláře Cumhuriyetu, byl znovu uvězněn v listopadu 2015 a obviněn z vyzrazení státního tajemství včetně narušení státní bezpečnosti, dále ze špionáže, členství v teroristické organizaci a zveřejnění důvěrných dokumentů. Oba byli po 92 dnech strávených ve vězení propuštěni v únoru 2016. Nejvyšší soud rozhodl, že jejich zadržení bylo nepřípustným zbavením osobní svobody.

Pod Dündarovým vedením dostal Cumhuriyet v listopadu 2015 cenu organizace Reportéři bez hranic za „nezávislou a odvážnou novinářskou činnost". Can Dündar je také dokumentarista, spisovatel a uznávaný fejetonista.

Už v srpnu 2013 dostal kvůli svým kritickým vyjádřením v souvislosti s protesty v parku Gezi a vývojem egyptského státního převratu výpověď z listu Milliyet.

6. května 2016 se stal terčem atentátu před budovou istanbulského soudu, kde se předtím účastnil slyšení kvůli obvinění z vlastizrady. Útočník stačil dvakrát vystřelit, potom ho bezpečnostní složky zadržely. Nikdo tehdy nebyl zraněn. Ten samý den byl Dündar za zveřejnění tajných státních informací odsouzen k trestu odnětí svobody na pět let a deset měsíců. Do doby, než soudy rozhodnou o jeho odvolání, zůstává Can Dündar na svobodě.

Can Dündar odstoupil z pozice šéfredaktora a nyní žije v exilu. V knize We Are Arrested - A Journalist's Notes from a Turkish Prison shrnuje svůj neutuchající boj za svobodu tisku a žurnalismu z doby, kdy byl ve vězení.

V době oznámení jeho nominace na Sacharovovu cenu byly desítky tisíc tureckých webových stránek a účtů na Twitteru zablokovány a asi 100 novinářů bylo podle Evropské federace novinářů v té době v Turecku ve vězení. 

Mustafa DŽEMILEV

Mustafa Džemilev je považován za významného zástupce odporu proti sovětské totalitě a útlaku občanských a národních práv Tatarů (muslimské menšiny) a Ukrajinců. Džemilev je ukrajinský a krymskotatarský aktivista, který ještě před svým zvolením do ukrajinského parlamentu předsedal místnímu parlamentu Krymských Tatarů. Svůj život zasvětil nenásilnému boji za lidská práva a práva menšin, svobodu slova a lidskou důstojnost. Spolu se svým přítelem Andrejem Sacharovem protestoval proti sovětské okupaci ČSSR v roce 1968 a založil první skupiny na ochranu občanských práv v Sovětském svazu.
 
Džemilev se narodil roku 1943 na Krymu, a když mu bylo pouhých šest měsíců, byl sovětskými úřady spolu se zbytkem krymskotatarské populace deportován. Vyrůstal v exilu v Uzbekistánu. V roce 1961 založil Džemilev s několika přáteli Svaz mladých krymských Tatarů, který se zasazoval o uznání práva krymských Tatarů na návrat do jejich vlasti. Od té doby žije pod neustálým dohledem. Mezi lety 1966 a 1986 byl Džemilev šestkrát zatčen za protisovětskou činnost a odpykal si několik trestů v sovětských věznicích a pracovních táborech. Je známý také tím, že držel nejdelší hladovku v historii hnutí za lidská práva, která trvala 303 dní. Nakonec přežil poté, co byl k přijímání potravy donucen.

V květnu 1989 byl zvolen předsedou nově založeného krymskotatarského národního hnutí a stal se předsedou regionálního krymskotatarského parlamentu Medžlisu. Na základě své podpory ukrajinského úsilí o reformy a demokratické svobody byl v roce 1998 zvolen do ukrajinského parlamentu.  V dubnu 2014 dostal na základě federálních zákonů pětiletý zákaz vstupu na ruské území. Ruské úřady na něj pak vydaly zatykač a umístily ho na seznam federálně hledaných osob, protože se údajně pokusil překročit hranici, když se snažil vrátit na Krym. Kvůli podpoře moderní demokracie mezi Tatary se na něj také zaměřily různé extremistické skupiny.

V říjnu 1998 dostal od vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Nansenovu medaili za svůj přínos ve věci Tatarů. V jednom rozhovoru Džemilev prohlásil: „Když se použijí násilné prostředky, umírají nevinní lidé. A zabíjení nevinných lidí nemůže nic ospravedlnit."

Nádija MURÁD BÁJÍ TAHÁ a Lamjá HADŽÍ BAŠÁROVÁ

Nádija Murád BásíTáhá a Lamjá Hadží Bašárová přežily sexuální zotročení Islámským státem (IS) astaly se hlasem žen, které se staly oběťmi sexuálního násilí ze strany IS.Veřejně vystupují jménem jezídské komunity v Iráku, náboženské menšiny, naníž IS páchá genocidu.

Dne 3. srpna 2014IS vyvraždil všechny muže ve vesnici Kóčó u města Sindžár v Iráku,kde obě ženy žily. Ženy a děti byly po masakru zotročeny: všechny mladé ženyvčetně Hadží Bašárové a Murádové a jejich sester byly uneseny, mnohokrátprodány a zneužívány jako sexuální otrokyně. Během masakru v Kóčó přišlaMurádová o šest bratrů a matku, kterou islamisté zavraždili spolus dalšími osmdesáti staršími ženami, protože pro svůj věk neměly jakosexuální otrokyně hodnotu. Také Hadží Bašárová byla spolu se svými šestisestrami zneužívána jako sexuální otrokyně. Mezi ozbrojenci byla pětkrátprodána a poté, co IS zabil její bratry a jejího otce, musela v Mosuluvyrábět bomby a sebevražedné vesty.

V listopadu2014 se Murádové podařilo uprchnout s pomocí rodiny ze sousedství,která ji tajně vyvedla z oblasti ovládané IS, a ona se tak mohla uchýlitdo uprchlického tábora v severním Iráku a poté odjet do Německa.O rok později, v prosinci 2015, na historicky prvním zasedání Radybezpečnosti OSN týkajícím se obchodu s lidmi pronesla Murádová velmipůsobivý projev o svých zkušenostech. V září 2016 se stala prvnívyslankyní dobré vůle pro důstojnost obětí obchodu s lidmi Úřadu OSN protidrogám a kriminalitě. V rámci této funkce se účastní celosvětových i lokálníchiniciativ na zvyšování povědomí o těžkém údělu obětí obchodu s lidmi.V říjnu 2016 jí Rada Evropy udělila cenu Václava Havla za lidskápráva.

Hadží Bašárová se o útěk pokusila několikrát, než se jí to v dubnuza pomoci její rodiny, která podplatila místní převaděče, konečněpodařilo. Když prchala před ozbrojenci IS přes kurdskou hranici na územíovládané iráckou vládou, zahynuly při výbuchu miny dvě dívky, které jidoprovázely. Ona sama utrpěla zranění a téměř oslepla. I tak se jí naštěstípodařilo uniknout, načež byla přepravena do Německa, kde se jí dostalo lékařsképéče a shledala se se svými přeživšími sourozenci. Od svého zotavení HadžíBašárová informuje svět o těžkém osudu jezídské komunity a nadále pomáházotročeným ženám a dětem, které se staly oběťmi zvěrstev páchaných Islámskýmstátem.


Jak Evropský parlament hájí lidská práva?

Kromě Sacharovovy ceny podporuje Evropský parlament lidská práva rovněž prostřednictvím konkrétních politických a legislativních kroků.

Kontakt

Komunikační kampaně (GŘ COMM)

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium