Evropský parlament hájí lidská práva

Dodržování lidských práv je jednou ze základních hodnot Evropské unie. Porušování těchto práv, ať už k němu dochází v EU nebo za jejími hranicemi, se dotýká demokratických zásad, o něž se opírá naše společnost.  Evropský parlament bojuje proti porušování lidských práv legislativními prostředky, mimo jiné formou volebních pozorovatelských misí, pořádá každý měsíc ve Štrasburku rozpravy o lidských právech a usiluje o to, aby dohody o zahraničním obchodě obsahovaly doložky o dodržování lidských práv.

Evropský parlament také hájí lidská práva prostřednictvím Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou udílí od roku 1988. Cena je udělována osobnostem, které výjimečným způsobem přispěly k boji za lidská práva na celém světě; upozorňuje na případy porušování lidských práv, podporuje laureáty a pomáhá jim v jejich úsilí.

Nádija Murádová a Lamjá Hadží Bašárová, laureátky Sacharovovy ceny za svobodu myšlení za rok 2016

Nádija Murád Básí Táhá a Lamjá Hadží Bašárová přežily sexuální zotročení Islámským státem (IS) a staly se hlasem žen, které se staly oběťmi sexuálního násilí ze strany IS. Veřejně vystupují jménem jezídské komunity v Iráku, náboženské menšiny, na níž IS páchá genocidu.

Dne 3. srpna 2014 IS vyvraždil všechny muže ve vesnici Kóčó u města Sindžár v Iráku, kde obě ženy žily. Ženy a děti byly po masakru zotročeny: všechny mladé ženy včetně Hadží Bašárové a Murádové a jejich sester byly uneseny, mnohokrát prodány a zneužívány jako sexuální otrokyně. Během masakru v Kóčó přišla Murádová o šest bratrů a matku, kterou islamisté zavraždili spolu s dalšími osmdesáti staršími ženami, protože pro svůj věk neměly jako sexuální otrokyně hodnotu. Také Hadží Bašárová byla spolu se svými šesti sestrami zneužívána jako sexuální otrokyně. Mezi ozbrojenci byla pětkrát prodána a poté, co IS zabil její bratry a jejího otce, musela v Mosulu vyrábět bomby a sebevražedné vesty.

V listopadu 2014 se Murádové podařilo uprchnout s pomocí rodiny ze sousedství, která ji tajně vyvedla z oblasti ovládané IS, a ona se tak mohla uchýlit do uprchlického tábora v severním Iráku a poté odjet do Německa. O rok později, v prosinci 2015, na historicky prvním zasedání Rady bezpečnosti OSN týkajícím se obchodu s lidmi pronesla Murádová velmi působivý projev o svých zkušenostech. V září 2016 se stala první vyslankyní dobré vůle pro důstojnost obětí obchodu s lidmi Úřadu OSN proti drogám a kriminalitě. V rámci této funkce se účastní celosvětových i lokálních iniciativ na zvyšování povědomí o těžkém údělu obětí obchodu s lidmi. V říjnu 2016 jí Rada Evropy udělila cenu Václava Havla za lidská práva.

Hadží Bašárová se o útěk pokusila několikrát, než se jí to v dubnu za pomoci její rodiny, která podplatila místní převaděče, konečně podařilo. Když prchala před ozbrojenci IS přes kurdskou hranici na území ovládané iráckou vládou, zahynuly při výbuchu miny dvě dívky, které ji doprovázely. Ona sama utrpěla zranění a téměř oslepla. I tak se jí naštěstí podařilo uniknout, načež byla přepravena do Německa, kde se jí dostalo lékařské péče a shledala se se svými přeživšími sourozenci. Od svého zotavení Hadží Bašárová informuje svět o těžkém osudu jezídské komunity a nadále pomáhá zotročeným ženám a dětem, které se staly oběťmi zvěrstev páchaných Islámským státem.Autorem všech kreseb je Alí Farzat, nositel Sacharovovy ceny za rok 2011.

Jak Evropský parlament hájí lidská práva?

Kromě Sacharovovy ceny podporuje Evropský parlament lidská práva rovněž prostřednictvím konkrétních politických a legislativních kroků.

Kontakt

Komunikační kampaně (GŘ COMM)

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium