Evropský parlament hájí lidská práva

Dodržování lidských práv je jednou ze základních hodnot Evropské unie. Porušování těchto práv, ať už k němu dochází v EU nebo za jejími hranicemi, se dotýká demokratických zásad, o něž se opírá naše společnost.  Evropský parlament bojuje proti porušování lidských práv legislativními prostředky, mimo jiné formou volebních pozorovatelských misí, pořádá každý měsíc ve Štrasburku rozpravy o lidských právech a usiluje o to, aby dohody o zahraničním obchodě obsahovaly doložky o dodržování lidských práv.

Evropský parlament také hájí lidská práva prostřednictvím Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou udílí od roku 1988. Cena je udělována osobnostem, které výjimečným způsobem přispěly k boji za lidská práva na celém světě; upozorňuje na případy porušování lidských práv, podporuje laureáty a pomáhá jim v jejich úsilí.

Ráif Badawí, laureát Sacharovovy ceny za svobodu myšlení za rok 2015

Ráif Badawí je saúdskoarabský blogger, spisovatel a aktivista a tvůrce internetových stránek „Svobodní saúdští liberálové ", online platformy pro politickou a náboženskou diskusi. Na jeho stránkách se údajně objevil materiál kritizující vysoké duchovní a Badawí napsal, že Islámská univerzita imáma Muhammada ibn Saúda se stala doupětem teroristů.

V roce 2012 byl zatčen za hanobení islámu a obžalován z několika trestných činů, mimo jiné z odpadlictví. V roce 2013 byl usvědčen a odsouzen k sedmi letům vězení a 600 ranám bičem, v roce 2014 byl pak rozsudek změněn na 1000 ran bičem, deset let vězení a pokutu. Prvních 50 ran dostal před stovkami diváků 9. ledna 2015. Další bičování bylo odloženo kvůli ostré reakci mezinárodního společenství a Badawího žalostnému zdravotnímu stavu . Jeho žena a tři děti, kterým bylo vyhrožováno smrtí, uprchly do Kanady. V červnu 2015 potvrdil jeho rozsudek nejvyšší soud a Badawí zůstává ve vězení.

#FreeRazan

Jak Evropský parlament hájí lidská práva?

Kromě Sacharovovy ceny podporuje Evropský parlament lidská práva rovněž prostřednictvím konkrétních politických a legislativních kroků.

Kontakt

Komunikační kampaně (GŘ COMM)

European Parliament
Bât. Altiero Spinelli
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium