Euroopa Parlament toetab inimõigusi

Inimõiguste austamine on üks Euroopa Liidu põhiväärtusi. Igasugune inimõiguste rikkumine, kas Euroopa Liidus või väljaspool seda, kahjustab meie ühiskonna demokraatlikke aluspõhimõtteid. Euroopa Parlament võitleb selliste rikkumiste vastu seadusandliku tegevusega, mis hõlmab ka valimisvaatlust, igakuiseid inimõiguste teemalisi arutelusid Strasbourgis ja inimõigusalaste kohustuste sätestamist väliskaubanduslepingutes.

Euroopa Parlament toetab inimõigusi ka 1988. aastal asutatud Sahharovi mõttevabaduse auhinnaga, mida antakse välja igal aastal. Auhinnaga tunnustatakse isikuid, kes on väljapaistval moel aidanud kaasa võitlusele inimõiguste eest kogu maailmas, juhitakse tähelepanu inimõiguste rikkumistele ning toetatakse laureaate ja nende tegevust.

Raif Badawi, 2015. aasta Sahharovi mõttevabaduse auhinna laureaat

Raif Badawi, Ali Ferzati illustratsioon
Raif Badawi on Saudi Araabia blogija, kirjanik ja aktivist ning poliitilisteks ja usuteemalisteks mõttevahetusteks mõeldud veebisaidi Free Saudi Liberals looja. Väidetavalt avaldati sellel veebisaidil kõrgeid usutegelasi kritiseerivat materjali ning Badawi ise oli väljendanud arvamust, et Muhammad ibn Saudi nimeline islami ülikool (Al-Imam Muhammad Ibn Saud Islamic University) on muutunud „terroristide pesaks".

2012. aastal ta vahistati, süüdistatuna islami solvamises ja mitmesugustes kuritegudes, sealhulgas usust taganemises. Ta mõisteti süüdi ning 2013. aastal määrati talle seitsmeaastane vanglakaristus ja 600 piitsahoopi. 2014. aastal muudetud otsuse kohaselt on tema karistuseks 1000 piitsahoopi ja kümme aastat vangistust, lisaks rahatrahv. Esimesed 50 piitsahoopi anti talle sadade pealtvaatajate ees 9. jaanuaril 2015. Piitsutamise jätkamist on edasi lükatud rahvusvahelise hukkamõistu ja Badawi äärmiselt raske tervisliku seisundi tõttu. Tema naine ja kolm last põgenesid pärast tapmisähvarduste saamist Kanadasse. 2015. aasta juunis otsustas Saudi Araabia ülemkohus Badawi kohtuotsuse jõusse jätta. Ta on endiselt vanglas.

#FreeRazan

  • URL

Kuidas toetab Euroopa Parlament inimõigusi?

Lisaks Sahharovi auhinnaväljaandmisele toetab Euroopa Parlament inimõigusi ka konkreetsete poliitilisteja seadusandlike meetmete abil.

Kontakt

Communication campaigns, DG COMM (Teavituskampaaniad, kommunikatsiooni peadirektoraat)

European Parliament
60 rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 - Bruxelles/Brussels
Belgium